Októberben dől el a tajvani Falcon-üzlet

Tajvan évek óta áhítozik új gyártású F-16 Fighting Falcon típusú vadászbombázók után, ám az F-16C/D Block50/52+ verziójú gépek eladásáról ádáz vita folyik az Újvilágban, az Egyesült Államok meglehetősen nehezen bólint rá az üzletre.

Mint minden exportra készülő haditechnikai termék, az F-16-osok eladásának ügyében a Kongresszusnak vétójoga van, ezzel már nem egy alkalommal éltek Tajvannal szemben is, holott több alkalommal is szinte biztosnak tűnt az üzlet, hiszen Tajvannak szüksége lenne az amerikai fegyverekre, hogy némiképp ellensúlyozzák a Kínai fölényt. Már arról is írtunk nemrég, hogy Obama nyomás alatt van az üzlettel kapcsolatban, így nem jött váratlanul az a közelmúltbéli bejelentés, miszerint október 1-ig meghozzák a (remélhetőleg ezúttal tényleg) végső döntést, azt azonban nem tudni, hogy pozitív vagy negatív lesz-e a szigetországra nézve.

A 66 darab F-16-os a számítások szerint 8.7 milliárd dollárba fájna a tajvaniaknak, és hozzájárulna ahhoz, hogy a típus gyártósorának életben tartásával 16 000 munkahely menekülne meg. Azonban az idő véges, mivel ha nem lesz több megrendelés, az F-16-osok gyártását 2013-ban beszüntetik és a gyártósort felszámolják.

A tajvaniak az új gépek beszerzése mellett modernizálnák meglévő 146 darab F-16A/B variánst, ám eddig nem jutottak dűlőre, mert az amerikaiak mindig elkaszálták a törekvéseiket. Ennek ellenére a jelenlegi technika korszerűsítését kisebb-nagyobb mértékben pártolják és segítséget is nyújtanak hozzá. Az AIDC F-CK-1 ‘Ching-Kuo’ típus 4 éves modernizációs programját 2009-ben indították el, a 126 legyártott példányból csupán 71 gépet korszerűsítenek 588 millió dollár értékben. Ennek ellenére 10 éven belül szükségük van új gyártású harci repülőgépekre a Northrop F-5E/F és Dassault Mirage 2000 típusok kényszerű nyugdíjazása miatt.

De nem csak a kiöregedett példányok lecserélése miatt sürgeti őket az idő, a kínai haderő az elmúlt néhány évben hatalmas minőségi ugrást könyvelhetett el. Szolgálatba állt a saját fejlesztésű Chengu J-10, ám máris megkezdték a típus modernizált változatának, a J-10B jelzésű variáns fejlesztését. Újabbnál újabb Szu-27 utódokat (J-11B, J-15) alkotnak a kínai mérnökök, emellett nemrég bemutatták az első ötödik generációs vadászbombázójukat, a Chengdu J-20-ast is.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Elefántséta holland módra

Elefántséta holland módra

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Norvég Falconokkal bővült Románia légiereje

Norvég Falconokkal bővült Románia légiereje

Gripen-Viper döntő a Fülöp-szigeteken

Gripen-Viper döntő a Fülöp-szigeteken