A HÍRHALOM olyan hírek gyűjtőhelye, amiket rövidségük, vagy éppen időnk hiánya miatt nem tudtunk kellő formában megírni, így lényegre törően, de mégis közzétesszük ezeket minden hét kezdetén.
—
Légi indítású fegyverek beszerzésére különített el pénzösszeget Indonézia. A Jane’s információ szerint Oroszországból H-31A hajók elleni és H-31P radargyilkos, valamint H-59ME földi célpontok elleni rakétát vásárolnak, előbbiekért 24 millió, utóbbiért 18 millió dollárt fizetnek. Mindezt fejelik meg az Egyesül Államokból rendelt AIM-120 AMRAAM légi-harc rakétákkal.
—
A Vietnami Légierő két Szu-30MK2-essel gazdagodott. A 8589 és 8590 oldalszámú gépek december 29-én érkeztek a délkelet-ázsiai országba egy An-124-es gyomrában.
Egy hete írtunk a Francia Légierő C-130J beszerzéséről, amely akkor még csak mint pletyka ütötte fel a fejét. Az új esztendő azonban meghozta a hivatalos megerősítést, Jean-Yves Le Drian, a védelmi miniszter Jordániában tett látogatása során ismerte be, hogy aláírta a 4 példány leszállításáról szóló szerződést a Lockheed Martinnal.
—
Utóbbi cégnél azonban egy másik megrendelésnek vélhetően sokkal jobban örültek, a Pentagon ugyanis bejelentette igényét újabb 78 Super Herculesre. Ezek nagy részére a U.S. Air Force felirat kerül, 30 MC-130J, 13 HC-130J és 29 C-130J-30 bővíti a már így sem kis állományt. A tengerészgyalogosok 6 KC-130J-nek örülhetnek, míg a Parti Őrség egyel kevesebb HC-130J-re kapott opciós jogot. A teljes beszerzés 5,3 milliárd zöldhasúval terheli meg a költségvetést, ebből az első 32 példányra már a szerződés is megszületett december 30-án. Az 78. egyben utolsó géppel 2020-ra kell elkészülnie a gyártónak.
—
Lengyelország kénytelen csökkenteni a beszerzendő H225 Caracal helikopterek számát. Az elképzelés, hogy 60 helyett csupán 8-10 példányra kerül fel a lengyel felségjel, ennek okáról a védelmi miniszter, Antoni Macierewicz számolt be: a megtakarítást arra használják fel, hogy több UH-60-ast és AW149-est vásárolhassanak, melyeket licencszerződés alapján odahaza gyártanak.
—
A Qinetiq North America beszállítói szerződést kapott a General Atomicstól, hogy alkatrészeket és szoftvereket szállítson a USS John F. Kennedy (CVN-79) elektromágneses indítóberendezéséhez (EMALS – Electromagnetic Aircraft Launch System) és drótköteles fékezőberendezéshez. A szerződés értéke 16 millió amerikai dollár. A most megrendelt komponensekhez nagyon hasonlót alkalmaztak már a USS. Gerald R. Ford (CVN-78) építése során is.
—
Az 507. légi utántöltő ezred KC-135R gépei lesznek az elsők az Amerikai Tartalékos Légierőben, amelyek megkapják a Block 45-ös modernizációs csomagot. A tankerek avionikája módosul, a pilótafülkébe színes LCD kijelzők kerülnek, emellett új rádió magasságmérőt, robotpilótát, digitális repülés irányítót és több új számítógépet is kapnak. Az első gép átalakítása februárban kezdődik.
—
Lezuhant a Bahreini Királyi Légierő egy F-16-osa. A vadászbombázó a szaúdiak által vezetett jemeni légi támadásban vett volna részt, de a balesetről készült videók tanulsága szerint még Szaúd-Arábia légterében kigyullad és földnek csapódott az ország délnyugati részén található Jizan tartományban. A pilóta sikeresen katapultált.
2015 szeptemberében robbant a hír, hogy Egyiptom megveszi az eredetileg Oroszországnak készült, de a franciák által visszatartott két Mistral helikopter hordozót. A hajóhoz forgószárnyasok is dukálnak, ezért közben megkezdték a tárgyalásokat Oroszországgal Ka-52-esek beszerzéséről. A szerződés nemrégiben meg is köttetett, a Roszoboronexport 46, a tengeri üzemelésre kifejlesztett Ka-52K leszállítását vállalta az egyiptomi fél felé. Az észak-afrikai ország beszállásával a korábban sok huzavonát megért Mistral beszerzés mindkét fele jól járt.
—
A decemberi, a tárgyalások elakadásáról szóló híreket követően mégis megszületett a megegyezés a szlovák Gripen lízingelésről. A védelmi minisztérium szóvivője, Martina Balleková számolt be a hírről, mely szerint már mindenről megegyeztek a felek, a repülhető óraszámtól a költségekig. A végső döntés azonban még várat magára, azt ugyanis a következő kormányra bízzák, mely az idei márciusi parlamenti választások után áll össze.
—
A DARPA egy képet hozott nyilvánosságra a múlt héten is emlegetett TERN (Tactically Exploited Reconnaissance Node) program termékéről. Az illusztráció különlegessége, hogy az alapját képező, 2011-es fotón a USS Lassen egy japán rombolóval, a JS Harasume rombólóval hajózik együtt.
A köztudottan nem túl barátságos viszonyt ápoló Görögország és Törökország még az ünnepek között sem hagyta nyugodni egymást, manőverező légi harc bontakozott ki a két ország vadászgépei között az Égei-tenger fölött december 29-én. A Török Légierő 2 CN-235-ös szállítógépe, melyeket 6 F-16-os kísért, 9 alkalommal sértette meg Görögország légterét utóbbi védelmi minisztériuma szerint. A behatolókra saját gépeket – vélhetően F-16-osokat vagy Mirage 2000-eseket – indítottak, melyek kisebb manőverező „légiharc” után kitessékelték az országból a törököket. Utóbbiak két vadászgépe fel is volt fegyverezve.
Észak-Koreában jelenleg is több rakétatípus fejlesztése zajlik, melyek közül a legnagyobb hangsúlyt a KN-06 légvédelmi rakéta kapja, számolt be róla dél-koreai források alapján a Yonpah hírügynökség. A fegyver, mellyel az ország keleti tengerpartját védelmezik a déli szomszéd és az Egyesült Államok gépeitől, 100 km-es hatótávolságú.
Újabb F-16-osok beszerzéséről tárgyal Pakisztán és az Egyesült Államok. A Pakisztáni Légierő főparancsnoka, Sohail Aman számolt be a tárgyalások létéről, de semmi konkrétumot nem hozott nyilvánosságra. Az egyszerre két forrásból bővülő légierő másik beszállítója is dolgozik, a Pakistan Aeronautical Complex (PAC) ugyanis leszállította a 16. JF-17 Block 2-es gépet, mellyel teljesítették a 2015-re kitűzött mennyiséget.
—
Az Egyesült Hajógyártó Vállalat elnöke számolt cégéről egy oroszországi hírügynökségnek, melyben elmondta hogy leghamarabb 2019-ben kezdhetik meg egy új repülőgép-hordozó építését. Ennek oka, hogy a vállalatnál jelenleg zajló, nagyfokú modernizálási és átalalítási munkák akkorra fejeződnek be, melyek után képesek lesznek egy ilyen mértékű projekt kivitelezésére.
—
Befejezték kínai kiképzésüket a zambiai pilóták és karbantartók, akik az L-15-ösön tanulták meg a szakma minden csínját-bínját. Az AVIC repülőgépgyártó publikált képeket a végzősökről.
Ha minden a tervek szerint halad, februárban sor kerülhet a japán lopakodó első repülésére. Az ATD-X néven futó típussal januárban hajtják végre a gurulási teszteket, ha ezek sikeresen zárulnak, akkor a következő hónapban meg is kezdik a repülési teszteket. Utoljára tavaly decemberben írtunk a típusról, ez a hír itt érhető el.
A NATO áttelepíti néhány E-3 Sentry légtérirányítóját Törökországba. A gépek személyzetének egyharmada németek közül kerül ki. A NATO nem harci bevetésként osztályozza a kitelepítést.
—
Az indiai média képviselőinek nyilatkozott a Saab légügyi divíziójának vezetője. Ulf Nilsson beszédében kifejezte, hogy mind Indiára, mind Thaiföldre úgy tekintenek, mint a Sea Gripen potenciális megrendelői. Ugyan a típus még csak a rajzasztalokon létezik, ám ha a két állam érdeklődne iránta, Brazíliával közösen finanszírozhatnák a fejlesztést.
Maradjunk Indiánál: a hazai fejlesztésű Astra légiharc rakéta működését tesztelték elektronikai zavarástól gazdag környezetben. A hírek szerint a fegyver elektronikája képes volt a zavarás kiszűrésére, és így is megfelelően működött.
—