|

A400M – Hétfőn mindennek vége?

Az Airbus (lehet, hogy véglegesen) leállítja az összeurópai teherszállító repülőgép tesztrepüléseit, amennyiben hétfőig nem születik megállapodás az A400M ügyében.

Az első prototípus december 11-én teljesítette szűzrepülését a spanyolországi Sevillában, azonban az öröm nem tartott sokáig: az EADS bejelentette, leállítja a projektet, amennyiben a megrendelők nem utalnak át a cég számlájára további összegeket, hogy fedezzék az újabb költségtúllépéseket. Akkor január utolsó napját tűzték ki utolsó határidőnek, azonban bár a tárgyalások nem vezettek sikerre, ám bizakodásra adtak okot, így belementek a februári továbbtárgyalásba. Múlt héten Herve Morin francia védelmi miniszter február 28-ára tűzte ki egy lehetséges finanszírozási megállapodás létrejöttének határidejét, azonban a nagyobb nyomásgyakorolás érdekében az EADS részéről hétfőn leállítják a pénzügyi viták ellenére is folyó tesztprogramot. Az is lehet, hogy végleg…

A típusból Luxemburg, Belgium, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország Spanyolország és Törökország eddig összesen 184 gépet rendelt, a megrendelések összértéke pedig 20 milliárd euró. Ha a hét ország nem dobja össze a fejlesztés befejezéséhez szükséges (egyes becslések szerint 5,3 milliárd euróra rúgó) összeget, akkor nincs túl sok választási lehetőség a program végkimenetelét illetően.
Már megegyezésre jutottak abban, hogy további kétmilliárd eurót biztosítanak a további fejlesztésekhez, valamint Franciaország azt javasolta, hogy még 1,5 milliárd eurót juttassanak a gyártónak visszatérítendő hitel formájában. De ez – gyors fejszámolással – még mindig csak 3,5 milliárd euró, ami azért messze van a kért összegtől…

httpv://www.youtube.com/watch?v=VVmvZ9bhqFw&feature=player_embedded

17 hozzászólás “A400M – Hétfőn mindennek vége?”

  1. South park!
    Ez úgy működik, hogy ha nagy a gépnek a súlya, azt úgy kell lecsökkenteni, hogy a teherviselő elemek tűrőképessége nem csökken. Vagy -mint az A400-nál is láthattuk- a hajtóművek forgásiránya sem mindegy a minél kedvezőbb légáramlás végett. Történt ugyanis, hogy a légcsavarok eleinte egy irányba forogtak volna (mind a 4), aztán a légcsavarszél által a függőleges vezérsíkra gyakorolt káros hatást kiküszöbölendő a masina 2 hajtóművének ellentétesen kellett forognia a másik kettővel. Ezt egy igen hosszadalmas és bonyolult folyamat során sikerült megoldani (új reduktor, hajtásház stb.) és még lehetne hosszasan sorolni azokat a hibákat amikre fény derült, vagy derülhet(ett) volna….

  2. @south park

    Jó kérdés. Személyes véleményem az, hogy az erőltetett kompozit felhasználás vezetett ide részben. Édekes módon a B787 Dranliner kompozit csodásál is gondok vannak. Lám, lám…

    Nincs vele kiterjedt tapasztalat ilyen léptékben, mint fő teherviselő elem. Viszont erre alapozták azt, hogy elvihet X terhet egy Y felszállótömeggel. Csak éppen nem jött össze.

    További gond, hogy az AB nem tervezett katonai teherszállítót soha, és főleg nem turboprop gépet ekkora méretben.

    Az is egy elég vicces dolog volt, hogy úgy tervezték a gépet, hogy minden további cécó nélkül a civil hatóságoknak is megfeleljen a gép. Két lovat egy seggel esete. Talál el kellett volna dönteni, hogy katonia tehergépet vagy kereskedelmi utasforgalomra fejlesztenek. Egy ilyen formabontó gép kapcsán orbitális hibának tartom, hogy egyszerre akartak ennyi dolgot csinálni, előzetes tapasztalat nélkül. Mégis ki remélte, hogy egyáltalán kell a civilk szférának egy ilyen gép? A kereskedelem időérzéjkeny dolog. Ez meg csigalassú ép. A kockázatot sem szeretik. Ki a búbánat akarna egy alapvetően katonai teherszállítót civil gépként teherfuvarozásra használni? A jóval potensebb C-17-et sem merte bevállalni senki. Inkább a jól bevált civil cargo gépeket veszik.

    Én alapvetően azt nem értem, hogy az eredeti koncepciót hogyan fogadhatták el. A turboprop miatt a gép nevetségesen lassú. Minek kell egy papíron középnehéz szállítógép, ami már egy Európa – Közel-kelet távot is 5-6 óra alatt repül le…

    A másik baj az, hogy szokás szerint a hurráoptimistaeurópaegyüttjuhé hozzáállás oda vezettet, hogy n felhasználi n követelményét kellett teljesíteni. Egyesek nem tanultak semmit az EFA + Rafale szotriból…

    Komlyan mondom értelmesebb lett volna C-17 licenszben gyártani, ha ez lehetséges lett volna, mert ez nem csak a fogadó félen áll. Azt is át lehetett volna tervezni, az is adott volna munkahelyeket és a gyártása is.

    Jelenleg ott állunk, hogy méregdrága lesz egy olyan gép, aminek a paraméterei sok esetben alulról verdesik egy 50 (!) évvel ezelőtti C-141 teljesíményét felszállótömeg / üres tömeg arányban. Csak a gép lassabb. Papíron olcsóbban és csendesebben üzemelhet az A400, de mint látjuk, a papír sokat elbír, csak a valóság mást mutat…

  3. Üdv!

    molnibalage:

    -Egy alapvetően katonai gépet civil célokra sokan használnak, legtöbbször kényszerből.

    „Komlyan mondom értelmesebb lett volna C-17 licenszben gyártani”
    -Ilyen alapon az An-70-esbe is be lehetett volna szállni, hiszen az már majdnem Európa és közelebb áll az A-400-hoz.
    Akadhatnak olyan feladatok, amikor egy C-130 már éppen kicsi.

    Ha most az Airbusnak reszeltek, akkor bajos lesz találni egy olyan gépet, ami combosabb a C-130-nál, de nem olyan nagy, böszme, mint a C-17.
    Ilyen brutális buktába asszem rég nem szaladt bele a vén kontinens.

  4. Meg fognak eggyezni!
    Nem tehetik meg hogy veszni hagyják az eddíg beleölt milliárdokat.
    A politikai és presztizsveszteségről nem is beszélve!
    Az amcsik is buktak már ilyet nem is egyszer,lásd Commanche,B-70 Valkyrie stb.
    A mai helyzetben sok kormány belebukna ebbe sztem elsőnek az Angol.

  5. Rommel28:
    „Ha végleg leállítják a programot, akkor fejek fognak hullani az Airbusnál, de az EADS-nál mindenképpen…”
    Időnként van egy olyan érzésem mintha az Airbus inkább szabadulni szeretne az A400-tól, de legalábbis nem szakadna bele.. Ha bukik még mindig ott marad az új kompozit gépéhez az itt szerzett tapasztalat.