JF-17 – akkor most ki vesz és ki nem?

Kétségtelenül beindulni látszik az elsősorban a vékonyabb pénztárcájú és/vagy politikai okokból limitált kínálatból válogatható országok piacára szánt kínai-pakisztáni fejlesztésű és pakisztáni gyártású CAC/PAC JF-17 Thunder szekere. Annak ellenére is, hogy az első vevő kiléte körül továbbra is megy a kavarás.

Pakisztáni JF-17 Thunder a 2015-ös Párizsi Légiszalon ideje alatt lencsevégre kapva. | Fotó: Eric Salard

Pakisztáni JF-17 Thunder a 2015-ös Párizsi Légiszalonon | Fotó: Eric Salard ,

A közelmúltban írtunk róla, hogy a típus kapcsán már régebben hírbe hozott, majd az értesülést cáfoló Srí Lanka mégiscsak a JF-17 mellett döntött. Colombo ezt azóta ismételten csak cáfolta, így továbbra sem lehet tudni ki is az első vevő. Aki a pakisztániak bejelentése szerint a 2015-ös Dubai Airshow alapján egyébként szerződést kötött velük.

Srí Lanka kapcsán megemlítendő, hogy az illetékesek két tűz között állnak, hiszen a pakisztániakon felül India célkeresztjében is ott vannak: Újdelhi az indiai fejlesztésű Tejas-t szeretné srí lankai színekben is látni. A dolog pikantériája, hogy létezik egy 400 millió dolláros hitelajánlatuk is Srí Lanka felé, amit eleinte nem kötöttek a Tejas-hoz, ám a JF-17-el kapcsolatos fejlemények hatására ezen hitel folyósítása most már állítólag össze van kapcsolva a Tejas beszerzéssel.

A srí lankai bonyodalmakat félretéve is beszélhetünk fejleményekről a Thunder kapcsán, hiszen szintén a napokban lett belengetve, hogy Nigéria is bejelentkezett a típusért: az afrikai ország 3 gépet vásárolna légiereje számára 5 milliárd nigériai naira, azaz potom 25-26 millió dollár összértékben. Ez nagyon-nagyon olcsó ár, ám érdemes megjegyezni, hogy nigériai illetékeseknek egy 2014-es pakisztáni látogatása kapcsán 25-40 JF-17 beszerzése merült fel, így nem kizárt, hogy ez az idén leszállítandó 3 gép csak egy nagyobb, egyelőre nem közölt méretű géppark első példányait jelenti.

A dolgot tovább is lehet fokozni, hiszen a pakisztáni elnök országának védelmi szektora által elért sikerei kapcsán arról is beszélt, hogy Nigéria mellett Azerbajdzsán is érdeklődik a JF-17 iránt. A kapcsolódó híresztelések alapján a kaukázusi ország 24 JF-17-est rendszeresítene MiG-21, MiG-29 és Szu-25 típusokból álló légiereje modernizálásaként.

https://youtu.be/TvtGBEGk80s

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

HTKA Hírhalom 2019. 4. hét

HTKA Hírhalom 2019. 4. hét

HTKA Hírhalom 2019. 2. hét

HTKA Hírhalom 2019. 2. hét

HTKA Hírhalom 2018. 52. hét

HTKA Hírhalom 2018. 52. hét