Japán lelövi az észak-koreai rakétát?

Feltételezhetően a többség már hallott róla, – ha máshonnét nem, akkor tőlünk – hogy Phenjan az ENSZ BT 1718. határozatának immáron második alkalommal történő megszegésére készül: a korábbi bejelentésük szerint a Kim-dinasztia megalapítójának, Kim Ir Szennek 100. születésnapját méltón megünnepelvén, valamikor április 12-16. között, békés céllal rakétát indítanak, melynek tetején a Kwangmyongsong-3 nevezetű műholdjuk fog lovagolni. No persze a többség úgy véli, hogy ez egy újabb burkolt ICBM teszt lesz.

Az áprilisra ütemezett, egy Unha-3 megnevezésű rakétán útnak indítandó műhold kapcsán az indulatok már elszabadultak a térségben, Dél-Korea, de főleg Japán már elkezdte a készülődést, mely a pénteki napon magasabb fokozatba kapcsolt. Tokió már korábban bejelentette, hogy kész lelőni a rakétát, ha az Japán területét veszélyezteti – azóta hasonló bejelentést tett Szöul is, Washington pedig leállította mintegy 240 000 tonna élelmiszersegély szállítását arra hivatkozván, hogy egyrészt nem látja biztosítottnak, hogy az a nyomorgó néphez jut el, másrészt Phenjan sorra szegi meg a megállapodásokat. Hírünk apropója szempontjából ugyanakkor nem is ez, hanem Japán készülődése az érdekesebb.

Tokió ugyanis gőzerővel készül a rakétaindításra, melynek kapcsán mozgósította teljes rakétavédelmi képességét. Miután a terület műholdas megfigyelése nemrégiben az észak-koreai rakéta fellövéséhez vezető előkészületek megkezdését jelezte a japán vezetés helyi idő szerint pénteken reggel megadta a zöld lámpát a Japán Önvédelmi Erők részére, hogy semlegesítse a rakétát, ha az veszélyt jelent Japán területére.

A Phenjan által közöltek szerint a rakéta ezúttal nem Japán felett fog átrepülni, hanem déli irányban startol el, így Japán szempontjából elvileg csak Okinava területe lehet veszélyeztetett.

Térkép a japán lépésekről az észak-koreai rakétafellövés kapcsán

Térkép a japán lépésekről az áprilisi észak-koreai rakétafellövés kapcsán | Forrás: The Asahi Shimbun ,

Az utasításra már amúgy is készülődő haderő jó japán módon nem vette félvállról a kérést, még aznap elkezdték a Patriot ütegek mozgósítását Okinava régiójába, illetve kihajózási parancsot kaptak az SM-3 elfogó rakétákkal ellátott AEGIS rombolók.

A Kongo-osztályú Kirishima helyi idő szerint ma reggel elhagyta honi kikötőjének számító Jokoszukát és útnak indult Okinava irányába. A nap folyamán két további Kongo-osztályú romboló, a Myoko és a Chokai is kihajózik. Utóbbiak közül egyik szintén Okinava közelében járőrözik majd, míg a másik a Japán-tenger habjait szeli majd az elkövetkező hetekben. | Fotó: Toshiyuki Tsunenari ,

A jelen esetben inkább csak a visszahulló első rakétafokozat, vagy az esetlegesen a japán területeket veszélyeztető módon dezintegrálódó rakétának lefelé zuhanó elemeinek elfogására alkalmas Patriot PAC-3 ütegek mellett az SM-3 elfogó rakéták felvonultatása jelzi igazán Tokió nyilatkozatának komolyságát.

Mint olvasóink talán tudják az AEGIS BMD + SM-3 páros az Egyesült Államok és 2010 ősze óta Japán immáron többrétegű rakétavédelmi rendszerének tengeri telepítésű, a rendszer legkülső rétegét adó eleme, mely segítségével még az atmoszférán kívül kiiktathatóak a veszélyforrások. Emlékezzünk rá, hogy a számos sikeres teszt mellett ezen párossal meszelték le az amerikaiak saját meghibásodott műholdjukat is – mely anno a szaksajtón kívül is média középpontjában állt ugyebár.

A JFTM-4 Stellar Taka keretében útnak indított SM-3 Block IA az indítás utáni pillanatokban

A JFTM-4 Stellar Taka keretében útnak indított SM-3 Block IA az indítás utáni pillanatokban | Fotó: Missile Defence Agency ,

Az SM-3-al felszerelt, Kongo-osztályú rombolók kihajózása egyben felvetheti azt a kérdést is, hogy Tokió vajon nem-e akarja mindenképp lelőni a rakétát? Mindenesetre jelenleg annyi elég bizonyosnak tűnik, hogy ha az észak-koreai rakéta csak a legkisebb jelét is adja, hogy valami nincs rendben vele, akkor azonnal reppenhet egy japán SM-3…

Értesülések szerint a Kongo-osztályú rombolók mellett kihajózott egy sor fregatt is, melynek vélhetően az az oka, hogy a japánokban élesen él hogyan járt a dél-koreai Cshonan. Szintén ezen források szerint Phenjannak nagyon nem tetszik az AEGIS rombolók felsorakoztatása, aminek úgy adott nyomatékot, hogy a tegnapi napon hajó elleni rakétákkal tartottak éles lőgyakorlatot.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Több országgal is bővülhet a GCAP csapata

Több országgal is bővülhet a GCAP csapata

Hivatalosan is elstartolt a GCAP

Hivatalosan is elstartolt a GCAP

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Itt az első japán KC-46A

Itt az első japán KC-46A