Milliárdokat invesztál Japán az ATD-X projektbe

Japán 5. generációs harci repülőgép-programjáról első ízben mintegy négy évvel ezelőtt, 2007-ben hallhattunk először. Ekkor néhány konkrét adat is nyilvánosságra került, a leendő prototípus első repüléseként pedig a 2014-es költségvetési évet jelölték meg az illetékesek. Azóta nagyrészt csönd van ez ügyben, ami érthető, hiszen Japán a közelmúltig erősen pedálozott az F-22 megvásárlásáért, amiből végül nem lett semmi. Később felmerült az F-35 rendszeresítése is, amivel nemrégiben ismét megkörnyékezte a helyi vezetést a Lockheed Martin.

Most viszont kiderült, hogy a 2007-es információk jelentékeny része igaznak bizonyult, a tervekkel pedig nem hagytak fel. A japán kormány minapi bejelentése szerint a folyó pénzügyi évben 7,9 milliárd jen (102,8 millió dollár) ráfordítással pörgetik majd fel a Mitsubishi Heavy Industries fővállalkozásában létrehozott ATD-X programot. A Védelmi Minisztérium közleménye szerint ebből a pénzből jut majd a szükséges új technológiák kutatás-fejlesztésére, illetve egy repülőképes prototípus elkészítésére is. Utóbbinak az állami kívánalmak szerint 2014-ben kell első ízben levegőbe emelkednie, ám a gyártó szerint ezt legkorábban 2017-ben tudják garantálni.
Ezzel együtt szintén megerősítést nyert, hogy a prototípusban ugyancsak hazai gyártású hajtómű düböröghet majd, melyet az Ishikawajima-Harima Heavy Industries készít XF5-1 néven.

Az ATD-X-ről elérhető egyik legelterjedtebb grafika| Forrás: Asian Defence ,

Azonban, még mielőtt bárki messzemenő következtetések levonásába bocsátkozna, a japán honvédelmi tárca felhívta a figyelmet rá, hogy az ATD-X program célja pusztán egy technológiai demonstrátor létrehozása. Ezzel a nagy manőverező-képesség és az alacsony észlelhetőség együttes lehetőségét vizsgálják majd, a Mitsubishi is ennek fényében végzi munkáját. Ezzel az elvvel van összhangban az a tény is, hogy a majdani repülőgépből hiányozni fog úgy a fegyverzet, mint bármilyen modern elektronikus hadviselési rendszer. Annyit viszont csöndben hozzátett a Védelmi Minisztérium is, hogy amennyiben a projekt sikeresnek bizonyul, nem zárkóznak el attól, hogy az ATD-X bázisán létrehozzák a JASDF leendő első vonalbeli, 5. generációs vadászbombázóját.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Több országgal is bővülhet a GCAP csapata

Több országgal is bővülhet a GCAP csapata

Hivatalosan is elstartolt a GCAP

Hivatalosan is elstartolt a GCAP

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Itt az első japán KC-46A

Itt az első japán KC-46A