A britek is inkább a Super Hornetre voksolnak?

Nagy-Britanniában kezd követhetetlenné válni a költségvetési megszorítások által érintett, megnyirbált vagy átalakított programok története, kiváltképp érdekes az új repülőgép-hordozók és a rájuk vásárolandó gépek alakulása.

A Queen Elizabeth-osztály eredetileg „síugrósánccal” ellátott hordozónak készült volna, ám a dolgok mostani állása szerint módosítják a terveket és a végén egy CATOBAR üzemet segítő hajó születik. Mindezt természetesen a JSF (Joint Strike Fighter) program végtermékeinek jelentős csúszása és drasztikus költségnövekedése miatt kellett meglépni, azonban a túlbonyolított és drága, STOVL képességű F-35B helyett a némileg olcsóbb, hajófedélzeti üzemre tervezett F-35C-re esett a választás, azonban ez is megdőlni látszik, legalábbis a védelmi minisztériumból érkező hírek alapján.

Fotó: air-attack.com ,

Ahogy Ausztráliában, úgy Nagy-Britanniában is kiverte a biztosítékot a JSF program folyamatos késése és drágulása, így elkezdtek alternatívákat keresni. Korábban szóbeszéd szinten arról lehetett hallani, hogy a hasonló hordozókhoz, hasonló repülőgépeket rendszeresítenek a franciákkal, ám most egy másik, még kiforrottabb masinára vetettek szemet: a Boeing F/A-18E/F ‘Super Hernet’-re.

A védelmi minisztériumi források indoklása szerint a 138 darab F-35-ös helyett inkább a kevésbé potens, ám kipróbált és jelentősen olcsóbb Super Hornetet preferálják, látván Ausztrália példáját, hiszen a szigetország annyira elégedett a 2007-ben rendelt masinával, hogy a 24 darab mellé további példányok beszerzését fontolgatják, még akkor is, ha megrendelik a 100 darab F-35-öst potom 13 milliárd dollár értékben. A védelmi minisztériumból érkező híreknek komoly alapot ad a Sunday Times elemzése, miszerint ha a Royal Navy az F-35 Lightning II helyett a Super Hornetet rendszeresítené, akkor 10 milliárd (!) fontot takarítana meg. (Az újság az előre jelzett 138 példányszámú megrendeléssel számol, egy F-35 “fly away” értékét 100 millió fontra teszi.)

Amennyiben a britek (és más nemzetek) visszalépnek, az nagyon fájó lesz a JSF programban résztvevő országok számára, hisz a darabárba belekalkulált potenciális megrendelések kiesése esetén tovább nőhet az F-35-ös amúgy is borsos darabára.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Több országgal is bővülhet a GCAP csapata

Több országgal is bővülhet a GCAP csapata

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Hivatalosan is elstartolt a GCAP

Hivatalosan is elstartolt a GCAP

Elkészült az első belga F-35A

Elkészült az első belga F-35A