Már többször írtunk azon hamarosan kiírandó, japán beszerzési programról, melyet a F-4EJ Kai Phantomok leváltása végett hívnak életre. A 40-50 darab korszerű, többfeladatú harcigép beszerzésére irányuló F-X program keretében 5 típus versenye várható. Az amerikai Boeing F/A-18E/F Super Hornet és F-15SE Silent Eagle, az összeurópai Eurofighter Typhoon és a francia Dassault Rafale mellett a paletta egyedüli 5. generációs típusa a Lockheed Martin F-35 Lightning II.
Ezúttal a két típussal induló Boeing fedett fel újabb (jó eséllyel nyerő) lapot: egy újabb Hornet-verziót ajánlanak a japánoknak, ráadásul elég képlékeny konfigurációval, kis túlzással a japánok „azt pakolnak bele, amit akarnak”.
„Ha Japán tovább kívánja fejleszteni a Super Hornetet, akár egy új verziót létrehozva ezzel, a Boeing részéről mindenben támogatjuk.” – nyilatkozta az amerikai mamutvállalat DSS divíziójának alelnöke, Mark Kronenberg.
„Össze kívánunk állítani egy irányadó csomagot, hogy segítsük őket a döntésben.”
Az F/A-18E/F Super Hornet így is a 4. generáció csúcsát jelenti, elég erősen 5. generációs vonásokkal, de a Boeing a közelmúltban rátett egy lapáttal, az F-35 Lightning II számára kifejlesztett érintőképernyős műszerfalat integrálni tervezi a F/A-18E/F Super Hornet típus fedélzetén.
Ezzel a lépéssel nem csak Japánban arathatnak, kissé odébb Dél-Korea (Indonéziával karöltve) is „új” típus kifejlesztését és gyártását tervezi. Ott is kecsegtetően hangozhat egy ilyen ajánlat, amit valószínűleg a koreaiak ki is használnának.
Visszatérve Japánhoz, az F-X tender lefutásával nem lesz vége a bevásárlásnak, az F-XX program keretében „száznál több” vadászbombázót kívánnak beszerezni az F-15J típus leváltására. Az F-X tender egyesek szerint az F-XX előfutára lehet. Ezt a szempontot figyelembe véve inkább az F-15SE Silent Eagle tűnik befutónak. Azonban itt szintén meg kell említeni a dél-koreai szálat, ugyanis arrafelé sem ismeretlen a Sas, hiszen a Strike Eagle átdolgozásával létrejött Slam Eagle példányai évek óta üzemelnek a ROKAF flottájában.