A napokban lezajlott az az esemény, amire több alkalommal már nem fog sor kerülni: az arizonai Boneyard-ban lekonzervált F-4 Phantom repült el a Davis-Monthan Légibázisról. És hogy erre miért nem kerül már többé sor? Nos, mert az említett vén csataló az utolsó olyan Phantom, amit QF-4 drónná építenek át.
A „Last One” (Az utolsó) névre hallgató RF-4C változatú Phantomot még a tavalyi év márciusában vitték át a géptemetőből az AMARG illetékesei és a napokban, április 17-én intett búcsút a Davis-Monthan légibázisnak Tucson egét hasítva.
„Nagyszerű érzés egy ilyen csodálatos gépet újra repülni látni. Biztos vagyok benne, hogy jól fog teljesíteni, mint célpont.” – nyilatkozta a Last One repképes állapotba hozásáért felelős műszakiak vezetője, bizonyos Eddie Caro. „Az AMARG műszakisok több ezer munkaórát öltek ebbe a gépbe, nem beszélve némi vérről, izzadtságról és könnycseppről.” (Az USAF kapcsolódó oldalán olvashatóak szerint 1-1 Phantom helyrepofozása nagyjából 9 000 munkaórát és átlagosan 861 000 dollárt igényel.)
A Last One sorsa nem lesz más, mint egy amerikai rakétával való találkozás. Persze ezt megelőzően a BAE Systems távirányítású drónná építi át. A szóban forgó utolsó Phantom amúgy a 316. a sorban.
Ezzel tehát az AMARG-nál lezárult a QF-4 korszak, innentől teljes kapacitással a fejlesztés alatt álló QF-16 drónok előkészítési munkálatait végzik majd.
Amikor egy ilyen célgépre rálőnek, akkor az csak repül egyenesen, vagy távvezérléssel, kitérő manővereket hajt végre, esetleg infra/egyéb csapdákat, „csalikat” is szór?
Nem drága ez? 200 milló forint csak, hogy felszálljon újra, utána még egy vagyon, hogy drónnná építsék. Nem lenne olcsób kis robotrepcsiket építeni, amik imitálják a radar és a hő jelet?
Megéri ez?
24 év állás után újra repül? Döbbenetes!
Nagyon úgy látom, hogy már nem tudják a pénzt hova rakni.
Kösz a választ.
Ha nem találják el, akkor túlélheti, de mivel lőnek rá, hogy több lövészetet is túlél?
Köszi a válaszokat!
Hogy mik nem vagynak :-)