A floridai Mayport, mint a U.S. Navy legnagyobb keleti parti támaszpontjainak egyike mindig is honi kikötője volt néhány repülőgép-hordozónak – egészen a nem nukleáris meghajtású hordozók kivonásáig. Mayport utolsó repülőgép-hordozója a 2007-ben kivont USS John F. Kennedy volt, a Jacksonville közelében elterülő bázisra pedig azóta próbálnak hordozót szerezni.
A szándék a védelmi minisztérium részéről nem került elutasításra, hiszen elfogadták azon érvelést, miszerint a keleti-parton állomásozó repülőgép-hordozók nagyobb biztonságban lennének, ha nyugati parti társaikhoz hasonlón nem egyetlen bázisra – a virginiai Norfolkban – lennének koncentrálva. A 2010-es Quadrennial Defense Review Report által rögzítetten repülőgép-hordozót kap NAS Mayport.
A probléma ott kezdődik, hogy lévén nukleáris meghajtású hadihajó sohasem állomásozott a floridai kikötőben, ezért az a szüksége infrastruktúrával sem rendelkezik – ennek kiépítését 0,5 és 1 milliárd dollár közti összegre becsülték. A 2011-es költségvetés kapcsán tárgyaltan 2019-ig 590 millió dollárt szántak erre, ami előrevetítette, hogy Mayport addig nem igen lát majd állandó jelleggel repülőgép-hordozót. Ha Virginia államon múlik, akkor pedig azután sem – ez a második probléma. Virginia értelemszerűen nem repes akár egyetlen repülőgép-hordozó elvesztése miatt sem, mely becsléseik szerint akár 11 000 munkahely elvesztését és éves szinten 650 millió dollárral kevesebb támogatást jelentene.
A jelenlegi költségvetési megszorítások közepette Mayport repülőgép-hordozós reményei végleg parkolópályára kerültek – a Navy részéről jelenleg azt hangoztatják, hogy bár továbbra is céljuk minden hajóosztályuk, így a hordozók stratégiai szétszórása, nem tudják megmondani Mayport terveire mikor lesz pénzük – az elkövetkező 5 évben garantáltan nem, de azt sem tudják jelenleg megmondani, meddig csúszik a lépés.
Időközben Virginia azzal is támadta Florida tervét, hogy jelenleg számos haditengerészeti támaszpont igényel felújítást, ami a jelenlegi gazdasági helyzettel párosítva azt jelenti, hogy a mayporti beruházásokra nem lehet keret. A Navy is így gondolja, így a legjobb esetet véve csak elodázott hordozó átcsoportosítás helyett egyelőre egy kétéltű készenléti csoportot ajánlott fel Mayportnak. Mely 2015-ig érkezne, de hogy pontosan mikor, arról egyelőre nincsen részletezve. Ez már nem csípi a virginiaiak szemét mindenesetre.
Bizonyos Ander Crenshaw republikánus képviselő, akinek körzetébe tartozik Mayport úgy nyilatkozott, hogy a Navy részéről olyan tájékoztatást kapott, miszerint a haderő a kétéltű készenléti csoport mellett további 6 hadihajót kíván a bázisra vinni.
Megjegyezzük, hogy erre szükség is lesz, hiszen 2015-ig úgymond kisöprik a kikötőt jelenleg honi bázisának tudó hadihajókat: 2015-ig a jelenleg Mayportban állomásozó 11 Oliver Hazard Perry-osztályú fregatt nyugdíjba vonul és ugyanez lesz a sorsa a 4 Ticonderoga-osztályú cirkáló közül háromnak – a negyedik Tico pedig áthajókázik a virginiai Norfolkba. Mindezek mellett a 4 Arleigh Burke-osztályú rombolója közül az egyik áttelepül a spanyolországi Rota kikötőjébe – ezzel összességében mindösszesen 3 nagy harcértékű hadihajót hagyva a kikötőben.
Mai gazdasági helyzetben minden munkahelyért vére menő harcok mennek És ugye választások is nemsokára lesznek Úgy hogy a képviselőnek is ajánlott kiállnia az ügy érdekében ha az állását megakarja tartani és 11 000 munkahely nem kevés még az USÁ ban sem
Az Oliver Hazard Perry-knek mi lesz a váltótípusa? Vagy anélkül kerülnek kivonásra? Méretben ugyan az LCS-k hasonlóak, de azért azoknak kicsit más szerepet szánnak, mint a klasszikus fregattoknak, nem?
Tud valaki valamit a DDG-1000 Zumwalt programról Rég halottam róla Lesz belőle valamit vagy elvetélt terv Meg a hajófedélzeti lézer rendszeröl is rég halottam
Tudom utáljátok a Google forditot de egy minimális info itt van hogy mi mit vvált le A link a végén lesz
„Ahhoz, hogy megőrizze dominanciáját, az amerikai haditengerészet rendszeresen frissíti az elektronika és a fegyvereket a hadihajó fedélzetén, éppen úgy, mint a hüvely és a meghajtási rendszer változatlan marad. Azt is tervezi egy pilóta nélküli különböző hajók együtt CVN-21 anyahajó cserélni a Nimitz-osztály, egy Zumwalt osztályú DD (X) romboló helyett Oliver Hazard Perry-osztályú fregattok és rombolók Spruance-osztály, a CG (X) cruiser cserélni a Ticonderoga-osztályú cirkálók, valamint egy kisebb és gyorsabb Littoral Combat Ship, amelyeknek nincs közvetlen párhuzamot a mai flotta fog összpontosítani aknamentesítésére, vadászat tengeralattjárók, és harcol a terroristák a parti vizekben. Mindezek az új hajó lesz jobb védekezéssel és információ-feldolgozó eszközök, valamint a „plug and play” kapacitás, amely lehetővé teszi számukra, hogy gyorsan átszervezni a különböző missziókban. Ők is bele kompozit anyagok, stealthier tervez, és az elektromos meghajtású, hogy azok nehezebben észlelhetők, mintha egy repülőgép-hordozó egy 4,5 hektáros pilótafülkében soha pontosan elbújni.”
http://www.thenewatlantis.com/publications/the-paradox-of-military-technology
Azért nem szeretjük a Google fordítót, mert csak hellyel-közzel értelmes az eredmény, amit kidob. De ez esetben kivételesen a forrás is elég furcsa, „It also plans to build a variety of unmanned vessels”, unmanned hadihajókról még a legmerészebb mérnökök se ábrándoznak.
Itt a Zumwaltot említi, mint az OHP-k leváltója, de az ugye meg egyrészt romboló, másrészt meg kevés lesz belőle, ha egyáltalán lesz több, mint egy. A CG(X)-ről azt olvastam, hogy elkaszálták, és a AB-k kapják meg a feladatot.
Igazad van a Googlival kapcsolatban De ha az ember veszi a fáradságot akkor kitudja hámozni belőle az infókat Legalábbis én így csinálom :) Lefordítom a fordítást Magyarra :D De hát mit csináljon az ember filya ha nem angolt tanult hanem mondjuk pl én németet Marad a fordító Meg különben is én harcolok a Globalizáció ellen és nem vagyok hajlandó még egy nyelvet Fölég nem angolt tanulni :D :D Magányügyem
Kár hogy elkaszálták Nekem nagyon tetszett a járgány :)
Kolombusz:
„unmanned hadihajókról még a legmerészebb mérnökök se ábrándoznak”
Ahogy a művelt angol mondaná, akit még jancsiga is megért: Bist du sicher? :)
http://www.calzoni.com/products-services/special-naval-applications_3/unmanned-surface-vehicles_14
http://www.aaicorp.com/products/uas/unmanned-sur-ves.html
Stb.
Amúgy az USA a GDP-je 30%-át szedi be adóként, de 40%-nyit költ. A különbözet az amivel évenként növekszik az adóssága. Ebből sejthető, hogy sosem lesz már nekik sok pénzünk amit szórhatnának. Mayport se fog már nukleáris hordozót befogadni.
jancsiga:
Amit a neten lehet találni az alapján, a Zumwalt osztályról, hogy elvben 4 hajó mégis megépül.
Lévén k*rva drága és az Arleigh Burke osztály (pláne a Fight IIA) elég a NAVY igényeinek.
Érdekes egy elképzelés annyi szent.
Pl kevesebb fegyverzetet visz majd mint pl egy Burke, de az AGS rendszere ütősnek ígérkezik. Furcsa, hogy a hajókon nem lesz sem Phalanx CIWS, sem RAM CIWS, sem a szokásos 25 mm-es gépágyú, lesz viszont 2 db 57 mm-es ágyú. Most azokra bízzák-e a CIWS-ek feladatát ne tudom, de az furcsa lenne….
Igazság az, hogy nem igazán értem az amerikaiak célját. A Perry fregattok helyét többnyire az LCS-k veszik át. A Burke-ök maradnak, gyarapodnak, fejlődnek, okosodnak.
A Tico-kból lesz ugye kevesebb, de helyükre biztos nem ezt szánják.
Akkor? Egyfajta kísérletnek?
Annak 4 darab, közel 4 milliárdba kerülő, nem egy pehely súlyú hajó kicsit kemény a költségvetési megszorítások idején….
Hát a 4 db nak nincs sok értelme Meg a fegyverzete is tényleg nem egy nagy durranás Öszintén megmondva ahogy olvasgatam rola nem tudtam rájöni a céljára Talán valamilyen technologiai demonstrátor??? De anak nagyon drága Idövel kiderül mi a cél vele :)
Eredetileg olyan céljaik is voltak vele, hogy az Iowa osztály kivonásával kieső csöves nehéztüzérségi képességet pótolják vele. Ezért is fejlesztgetik rá a railgunt, meg rakják rá az AGS-t amíg az nincs kész, mert ugyan jók és pontosak a rakéták, de pl. tűztámogatásra igen drága mulatság a használatuk.
No meg olyan szinten futurisztikus a formája, hogy kár lett volna tervezőasztalon hagyni:)
@Kolombusz
Na de a hadiiparban azért nem ölnek bele valamibe milliárdokat, mert jól néz ki :D Bár aztán lehet, hogy a politikusoknak nagyon tetszett és azért nem hagyják annyiban, pénz meg nem számít :D
@Beta,
oké, vannak kísérletek akkor, de azért remélem látod, hogy van némi méretbeli különbség. Ezek kishajók (20m alattiak), a hadihajók nekem a korvettel kezdődnek, azok meg 50m fölött szoktak lenni legalább.
Persze, ezek még inkább csak csónakok, de ha működni fognak, utána csak idő kérdése, mire valaki kicsit nagyobbat épít és fegyvert rak rá.
GrGly, persze, én se gondoltam komolyan ezt a részt, bár gondolom a politikusok meggyőzésénél tényleg nem hátrány, még ha nem is mondja ezt ki senki az indoklásban.