Külhonból toborozna az ausztrál haderő

A haditechnikai fejleményeket nyomon követők számára nem újdonság, hogy az ausztrálok az utóbbi időben meglehetősen masszív összegeket fordítanak haderejük fejlesztésére. Illetve nyilván azon tény is, hogy bár jól csinálják a dolgot, náluk sem minden problémamentes – a sajtó ugyebár különösen a Ausztrál Királyi Haditengerészeten szeretett csámcsogni az elmúlt 1,5-2 évben. Tesszük hozzá nem alaptalanul, hiszen egy időben az amúgy is technikai problémákkal küzdő ausztrál tengeralattjárók még igen komoly legénységhiánnyal is küzdöttek, továbbá a kétéltű műveleteket támogató hajók is úgymond szép csendben leamortizálódtak az évek alatt.

Szó se róla, a RAN összekapta magát, hiszen a tengeralattjáróinak legénységproblémáját jelentős mértékben orvosolták, a támogató hajókat javították, vagy kivonták és jó üzletet csinálva Angliából messze potensebbel pótolták. Illetve komoly helikopterhordozókkal bővítik is ezen képességeiket. A svéd eredetű Collins-osztályú tengeralattjáróik ugyan továbbra is technikai nyűgjeikkel „szórakoztatják” karbantartóikat, és utódlásuk kapcsán is parázs viták folynak az ausztrál parlamentben, de a helyzet tagadhatatlanul sokat javult.

Ugyanakkor a friss hírek szerint a RAN és összességében az ausztrál haderő továbbra is humán erőforrás problémákkal küzd, melyek gyors enyhítése érdekében külföldről kívánnak képzett katonákat magukhoz csábítani. A The Australian napilap értesülései szerint egyes szakterületeken a civil szektorral is erősen versenyezni kényszerülő ADF tárt karokkal várja a kellő képzettségekkel rendelkező külföldi katonákat – többek közt pilótákat és tengeralattjárósokat – szerte a nyugati világból, de különösen az angolokat.

Nem véletlen az angolok kiemelése, hiszen mégiscsak Nemzetközösség, másrészt – és ami a lényegesebb – Angliában a haderőreform kapcsán majd 20 000 fő kerül lapátra a védelmi szektorban ténykedők közül. Valóban, ezek domináns része a civil állományból került ki/kerül majd ki, ám lesznek szép számmal olyanok is, akik a lesántult oroszlán harcoló alakulataitól kerülnek majd szélnek eresztésre, vagy legalábbis kényszerpályára.

Ők az ausztrálok elsődleges célpontjai, akik elcsábításáért a RAN már lépéseket is tett az értesülések szerint: puhatolózó tárgyalásokat folytatnak a Royal Navy-vel a kérdésben, egyben biztosítva a briteket, hogy nem áll szándékukban olyan toborzás, mely problémát okozhat az angol hadigépezet fenntartásában.

Az ADF honlapján közzétett információ alapján a RAN a hagyományos toborzással kellő időn belül nem betölthető pozíciókba keres olyan, kellő képzettséggel rendelkező szakmabelieket, akik jelenleg is valamelyik külföldi haditengerészetnél szolgálnak, vagy maximálisan 3 évvel ezelőtt szereltek le, és képzettségüket, gyakorlatukat tekintve alkalmasak pozíció betöltésére a Királyi Ausztrál Haditengerészetnél.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

F-35-ösök Uluru-nál

F-35-ösök Uluru-nál

Jól halad az Ausztrál Hadsereg autonóm teherautójának a fejlesztése

Jól halad az Ausztrál Hadsereg autonóm teherautójának a fejlesztése

Megkezdődött a Boxerra átképzés

Megkezdődött a Boxerra átképzés