Japán az F-35 győzelmét jelenti be?

A Japán Önvédelmi Légierő (JASDF) kiöregedő McDonnell Douglas F-4EJ Phantom II típusú harci repülőgépeinek váltótípusának bejelentése a nyakunkon van az Aviaton Week értesülései szerint. A nagy nevű szaklap úgy tudja, hogy Tokió még ezen a héten bejelenti az akár 50 modern, többfeladatú katonai gép beszerzésére vonatkozó tender győztesét, és igencsak nagy valószínűséggel a Lockheed Martinnál fognak pezsgőt bontani az eredmény hallatán.

Mint ismert a tenderre anno három gyártó jelentkezett: a Boeing az F-15SE Silent Eagle és F/A-18E/F Super Hornet, a Lockheed Martin az F-35 Lightning II, míg az Eurofighter GmbH-t birtokló EADS a Eurofighter Typhoon típussal – bár korábban a Dassault Rafale-t is esélyesként emlegették. Korábban úgy volt, hogy még az ősszel bejelentés születik, de a szeptember végén záródó nevezési időszakkal bíró tender némi csúszást szenvedett, de úgy tűnik, hogy már nem kell sokat aludnunk, hogy megtudjuk kinek a markát üti a várhatóan 4 milliárd dollárnyi pénzmag.

Ahogy az lenni szokott a végső hajrában mindegyik gyártó igyekezett felüllicitálni a másikat, ilyen-olyan „finomságokkal” megnyerni magának a japánokat.

A végül csak a F/A-18E/F Super Hornettel nevező Boeing a típus japán igényekre szabott változatát javasolta azzal a megjegyzéssel fűszerezve, hogy Japán csak variálja nyugodtan a típust, ők nagyon szívesen belefaragják a helyi elképzeléseket.

Európa teljes technológiai transzfert, illetve az Eurofighter továbbfejlesztésébe teljes jogú partnerként történő bekapcsolódás lehetőségét dobta be. Pletyka szinten novemberben már úgy tűnt, hogy a Boeinghez hasonlóan Európa is hiába törte magát, hiszen a Japánok mindenképpen technológiai fölényt akarnak a nem feltétlenül baráti szomszédok felett, és ennek kulcsát az 5. generációs gépekben látják – ami az F-22 Raptor exportjának megtagadása végett csakis az F-35 Lighning II lehet.

A nyeregben lévő Lockheed Martin technológiai transzferrel, illetve a gépek, illetve az azokat repítő Pratt & Whitney F135 hajtóművek Japánban történő végső összeszerelésével húzogatta a mézesmadzagot a japán döntéshozók orra alatt.

Várjuk a fejleményeket!látják

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Több országgal is bővülhet a GCAP csapata

Több országgal is bővülhet a GCAP csapata

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Hivatalosan is elstartolt a GCAP

Hivatalosan is elstartolt a GCAP