Tavaly decemberben írtunk első ízben az Amerikai Egyesült Államok Hadseregének egyik legújabb fegyveréről, az XM25 félautomata gránátvetőről. A kissé futurisztikus eszköz tesztelése éppen akkor kezdődött meg Afganisztánban. Mint ismeretes, a Heckler & Koch és az Alliant Techsystems vállalatok által tervezett és gyártott XM25 segítségével a katonák képesek a magas fedezékek mögé bújt ellenség semlegesítésére is, mivel annak precíziós vezérlésű gránátjai ott robbannak, ahol a fegyver használója szeretné. Az azóta eltelt időben nem állt meg a tesztelés, és a most kiszivárgott hírek szerint az XM25 sikerrel debütált a fronton.
Mint kiderült, az elmúlt időszakban öt prototípus került Afganisztánba, melyeket éles bevetéseket teljesítő egységek kaptak meg kipróbálásra. Az új eszközzel a legfrissebb információk szerint a katonák teljes mértékig meg voltak elégedve, és hamar híre ment közöttük a gránátvetőnek. Amint azt Scott Armstrong ezredes, a tesztprogram felelős vezetője elmondta: kifejezetten a harcoló egységek kérésére döntöttek úgy, hogy további hat hónapig a frontvonalban tartják a prototípusokat. Sőt, még továbbiakat is küldenek Afganisztánba.
A sikerre való tekintettel a Kongresszus jóváhagyott egy 24,7 millió dolláros csomagot, ami további 36 XM25 prototípus legyártását és Afganisztánba szállítását tartalmazza. Armstrong szerint abban reménykednek, hogy 2012-re sikerül egy zászlóalj méretű egységet teljes egészében ellátni a fegyverrel, így növelve a tesztelésben résztvevő katonák számát és ezzel egyenes arányosságban a tapasztalatokat. Utóbbiakból egyébként eddig sem volt kevés, mivel a harcoló alakulatok szívesen alkalmazták a gránátvetőt. Véleményük szerint élesben sem mondott csődöt, és számos esetben segített lerövidíteni a tűzharcokat, kifüstölni az ellenség állásait.
Az XM25 hivatalos elnevezést is kapott, mely nem más, mint az Individual Semiautomatic Air Burst System (ISABS – Egyéni Félautomata Gránátvető Rendszer).
Az xm29-est nem rendszeresítik ?
OICW program bukott, az egységes fegyverrendszer helyett az egyes összetevőket külön-külön fejlesztik.
A K11 meg szerintem megint zsákutca, hacsak nem fejlesztenek ki hozzá 1m karhosszúságú katonákat.
Roni
Nem kell szakértőnek lenni ahhoz,hogy az XM-29-re nézve rájöjj azt ebben a formában soha nem fogják rendszeresíteni.
xm29
Szerintem inkább zsákutca. Harctéren minnél egyszerűbb annál megbizhatobb.
Ez a fegyver mezei gránátvető de könnyen kezelhető és a csapat szeretik.
Engem kicsit zavar ez az új kaliber. Vagyis, biztos nincs vele semmi baj és beváltja az elvárásokat, de azon agyalok, hogy nem lett volna költséghatékonyabb, ha a 40×46 mm gránátnak fejlesztik ki egy „okos” változatát, valamint pl a Milkor MGL-140 „okosítják fel”???
Feltételezem, hogy még hegyekben állnak a NATO raktáraiban a hidegháborúból hátramaradt készletek 40×46 mm gránátokból, egy ilyen fegyver meg simán ki tudja lőni azokat is.
Ezt az elvet úgy tűnik, hogy az 40×53 mm töltény esetáben követni fogják az Mk.47 Strikerrel, nem értem, hogy miért nem csinálják a lassúbb gránáttal is?
Kiváncsi vagyok, mennyi idő kell ahhoz hogy karabélyból kilőhető minigránátok legyenek.
Ha nem tévedek 400gram alatti lőszerbe nem lehet robbanószert tenni…
valami nemzetközi egyezmény tiltja… az SG-n volt róla egy vita…
Így van.
Mert akkor dum-dum nak számítana.
sulyid
Ja, csak azokat az egyezményeket egy csomóan leszarják:
http://en.wikipedia.org/wiki/Raufoss_Mk_211
http://guns.wikia.com/wiki/MK211_RAUFOSS
Az is benne van az egyezményben,hogy kézifegyver nem lehet robbanó lövedékes.A 12,7-es fegyverek pedig nem kézifegyverek(a romboló puskákba nem töltenek élő célpont ellen robbanó lőszert mert felesleges).