Oldalunk hasábjain már többször is volt szó Malajzia harcigép-beszerzéseiről. Eddig azonban csak emlegették a dolgot, most viszont elkezdték az érdemi munkát.
A maláj kormány kiadott egy listát azon katonai repülőgép-fajtákról, melyeket a közeljövőben be kíván szerezni, valamint amikhez biztosítaná az anyagi forrásokat. A hirtelenjében megtett lépés oka, hogy nemrégiben elfogadtak egy új (immáron a 10.) ötéves tervet, mely a 2011-es évtől 2015-ig tart, és megtalálhatók benne a védelmi beszerzések is. Habár korábban ejtették a MiG-29N cseréjét, és a gépek még további éveket töltenek a levegőben, már most megkezdték a váltótípus keresését, valamint további, ámde eltérő feladatkörű típusok is beszerzésre kerülnek a nem túl távoli jövőben.
Kuala Lumpur tájékoztatta szándékairól a vadászgépek piacán jelenlévő vállalatokat, és információkat kért az esetleges pályázóktól. A hivatalos közleményben a Boeing F/A-18E/F Super Hornet, a Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon és a Saab JAS-39 Gripen szerepel. Valószínű, hogy a francia Dassault Rafale és az Eurofighter Typhoon is benevez majd.

A Maláj Királyi Légierő RF-5E felderítője ,
Akinek szöget ütött a fejébe, hogy miért nincsenek itt az oroszok, azokat megnyugtatjuk: az Oroszországi Föderáció legfőbb fegyverexportőre, a Rosoboronexport ismét csak kijelentette, hogy el kíván indulni a nemsokára esedékes tenderen, bár a korábbi, Malajziából származó hírek szerint az ország nem kíván tőlük gépeket venni.
De, hogy konkretizáljuk is a dolgokat: Malajzia két századnyi új, 4+ (a plusz-jelek számát mindenki kénye-kedve szerint növelheti) generációs vadászbombázóval szeretné lecserélni idősödő harci gépeit, mint a Northrop F-5E, F-5F, RF-5E, F/A-18D és MiG-29N/UB. A két századnyi mennyiség az körülbelül 36-40 gép beszerzését jelenti, ami nem kevés pénzbe kerül, kérdés, hogy lesz-e elég.
Továbbá ajánlatot kértek az AEW-képességű gépeket gyártó cégektől is. Ezek közül a Saab Erieye és a Northrop Grumman E-2C Hawkeye lehet esélyes. Az E-2 legújabb verziójának, az E-2D-nek az eladása nem valószínű, azt még az Egyesült Államok legközelibb szövetségesei sem nagyon kaphatnák meg.
Érdekes módon a repülőgépgyártók szkeptikusan állnak hozzá a dologhoz, ugyanis a múltban már sor került két hasonló ügyletre, mikor is Malajzia ajánlatot kért tőlük hasonló mennyiségű és fajtájú gép beszerzésére. Ezek azonban meg is ragadtak ezen a szinten, ugyanis különböző okok miatt később visszavonták őket. Talán most végre sikerül végigvinni az elhatározást.