Hírek a távoli Malajziából

Oldalunk hasábjain már többször is volt szó Malajzia harcigép-beszerzéseiről. Eddig azonban csak emlegették a dolgot, most viszont elkezdték az érdemi munkát.

A maláj kormány kiadott egy listát azon katonai repülőgép-fajtákról, melyeket a közeljövőben be kíván szerezni, valamint amikhez biztosítaná az anyagi forrásokat. A hirtelenjében megtett lépés oka, hogy nemrégiben elfogadtak egy új (immáron a 10.) ötéves tervet, mely a 2011-es évtől 2015-ig tart, és megtalálhatók benne a védelmi beszerzések is. Habár korábban ejtették a MiG-29N cseréjét, és a gépek még további éveket töltenek a levegőben, már most megkezdték a váltótípus keresését, valamint további, ámde eltérő feladatkörű típusok is beszerzésre kerülnek a nem túl távoli jövőben.

Kuala Lumpur tájékoztatta szándékairól a vadászgépek piacán jelenlévő vállalatokat, és információkat kért az esetleges pályázóktól. A hivatalos közleményben a Boeing F/A-18E/F Super Hornet, a Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon és a Saab JAS-39 Gripen szerepel. Valószínű, hogy a francia Dassault Rafale és az Eurofighter Typhoon is benevez majd.

A Maláj Királyi Légierő RF-5E felderítője ,

Akinek szöget ütött a fejébe, hogy miért nincsenek itt az oroszok, azokat megnyugtatjuk: az Oroszországi Föderáció legfőbb fegyverexportőre, a Rosoboronexport ismét csak kijelentette, hogy el kíván indulni a nemsokára esedékes tenderen, bár a korábbi, Malajziából származó hírek szerint az ország nem kíván tőlük gépeket venni.

De, hogy konkretizáljuk is a dolgokat: Malajzia két századnyi új, 4+ (a plusz-jelek számát mindenki kénye-kedve szerint növelheti) generációs vadászbombázóval szeretné lecserélni idősödő harci gépeit, mint a Northrop F-5E, F-5F, RF-5E, F/A-18D és MiG-29N/UB. A két századnyi mennyiség az körülbelül 36-40 gép beszerzését jelenti, ami nem kevés pénzbe kerül, kérdés, hogy lesz-e elég.

Továbbá ajánlatot kértek az AEW-képességű gépeket gyártó cégektől is. Ezek közül a Saab Erieye és a Northrop Grumman E-2C Hawkeye lehet esélyes. Az E-2 legújabb verziójának, az E-2D-nek az eladása nem valószínű, azt még az Egyesült Államok legközelibb szövetségesei sem nagyon kaphatnák meg.

Érdekes módon a repülőgépgyártók szkeptikusan állnak hozzá a dologhoz, ugyanis a múltban már sor került két hasonló ügyletre, mikor is Malajzia ajánlatot kért tőlük hasonló mennyiségű és fajtájú gép beszerzésére. Ezek azonban meg is ragadtak ezen a szinten, ugyanis különböző okok miatt később visszavonták őket. Talán most végre sikerül végigvinni az elhatározást.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

HTKA Hírhalom 2019. 40. hét

HTKA Hírhalom 2019. 40. hét

HTKA Hírhalom 2019. 7. hét

HTKA Hírhalom 2019. 7. hét

HTKA Hírhalom 2019. 3. hét

HTKA Hírhalom 2019. 3. hét

HTKA Hírhalom 2018. 51. hét

HTKA Hírhalom 2018. 51. hét