Washington a támogatásért cserébe kéri az Iron Dome-ot

Izrael kis hatótávolságú rakéták, illetve tüzérségi lövedékek elfogására fejlesztett Iron Dome nevezetű rendszere több alkalommal is szerepelt már híreink között. A 2007-es állami megrendeléstől az izraeli Rafale nevével fémjelzett rendszer 2011 márciusára jutott el a telepíthetőség szintjére.

A 2011 márciusának vége, illetve 2012. április közti időtartamban 93 rakétát elfogó rendszerből jelenleg 3 rakétakomplexum áll teljes készültségben, míg hamarosan ugyanez elmondható lesz egy negyedikről is. Az Egyesült Államok anyagi támogatását élvező programban a Washington által tavaly elkülönített 205 millió dollárból került legyártáséra a 3. és 4. komplexum, illetve került gyártásba további kettő.

Házi készítésű rakéta kilövése a gázai övezetből

Házi készítésű rakéta kilövése a gázai övezetből ,

A költségvetési megszorítások elé néző izraeli haderő, és így az Iron Dome-ért felelős IAF problémás helyzete miatt korábban felmerült az Iron Dome gyártásának felfüggesztése is, ami ugyanakkor nem lett meglépve, tekintettel az egyeztetés alatt álló 680 millió dolláros pénzügyi támogatásra. Az Egyesült Államok 2013-as költségvetési évbe belepasszintott, 29 hónapos intervallumra szóló anyagi támogatása ugyanakkor – a közelgő elnökválasztás miatt Izrael csúcsra járatott támogatása ide-oda – nem lenne ellentételezés nélküli.

Az amerikaik ugyanakkor semmi extrát nem kérnek, csak a kombináltan mintegy 900 millió dolláros támogatás után elvárhatót: a rendszer elfogó rakétáinak technológiáját, illetve az amerikai gyártás lehetőségét. Az amerikai bizottság állásfoglalása szerint az amerikai adófizetők mintegy 900 millió dollárjából egy bizonyítottan hatékony izraeli megoldás született, amivel kapcsolatban ugyanakkor az Egyesült Államoknak semmilyen joga nincsen. (Megjegyezzük, hogy a Rafael az amerikai Raytheonnal még tavaly állapodott meg az Iron Dome Egyesült Államokban történő marketingjéről, lévén az Iron Dome jól illeszkedne a Raytheon által szállított egyéb megoldásokhoz egy réteges harctéri rakétavédelmi rendszerben.)

Iron Dome indítóállás

Már az amerikai piacra is lőnek | Fotó: NatanFlayer ,

A 680 millió dolláros támogatás megítéléséhez a Képviselőház részéről elengedhetetlennek tartják, hogy a Rakétavédelmi Ügynökség közös Iron Dome programot hozzon létre és formalizálja a hosszútávú együttműködés paramétereit:

„A bizottság úgy véli, hogy az Iron Dome támogatásának odaítélése előtt az Egyesült Államoknak megfelelő jogosultságokkal kell rendelkeznie ezen technológiával kapcsolatban – ahogy az a korábbi amerikai-izraeli rakétavédelmi együttműködések esetében is történt.” – áll a bizottság által közzétett megkötésben, melyben többek között arra is felszólítják a Rakétavédelmi Ügynökséget, hogy a jelentős amerikai befektetés fényében törekedjen egy közös, amerikai-izraeli gyártás lehetőségeinek megállapítására.

Az izraeli hírekben ezen kitétel egyelőre nem került megemlítésre, csak az, hogy a szóban forgó 680 millió dollárból további 4 teljes Iron Dome üteg felállítását teszi lehetővé. Ehud Barak védelmi miniszter az általa „izraeli védelmi ipar gyümölcsének” titulált rendszerrel kapcsolatban a napokban úgy nyilatkozott, hogy az amerikai támogatás eredményeként Izrael 10 Iron Dome rakétakomplexumot állíthat fel, melyhez több ezer elfogórakétát gyárthat le.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

A USS Kitty Hawk utolsó útja

A USS Kitty Hawk utolsó útja

Polcra rakja az F-35-öt az USAF?

Polcra rakja az F-35-öt az USAF?