Az ENSZ Biztonsági Tanácsa csütörtök éjszaka döntést hozott a Líbia feletti repüléstilalmi övezet felállításáról, a civilek védelmében szárazföldi támadáson kívül bármilyen lépést engedélyeztek.
A döntés kihirdetésével egy időben francia Dassault Mirage 2000-5 és Rafale típusú vadászbombázók indultak útnak Líbia felé, hogy betartassák a repüléstilalmat. A franciák mellett felajánlás érkezett számos európai és NATO tagországtól. Spanyolország felajánlotta a Rota és Moron bázisokat, továbbá 6 darab EF-18 Hornetet, egy P-3 Orion tengerészeti járőrgépet, egy Boeing KC-707-es tankergépet, valamint egy Aegis rendszerrel felszerelt F-100-as fregattot biztosítanak a koalíciós erőknek. Belgium 6 darab F-16AM/BM Fighting Falcont, Kanada szintén 6 darab CF-18 Hornetet ajánlott fel, a britek Panavia Tornado és Eurofighter Typhoon harci gépeket küldenek.
Olaszország megnyitotta légi és tengeri bázisait a koalíciós erők számára, bár a francia, brit és spanyol tankergépek részvételével biztosított az őrjáratozó és csapásmérő repülőgépek utántöltése. Dánia és Norvégia is jelezte részvételi szándékát a hadműveletben. Lengyelország csupán logisztikai támogatást nyújt a nemzetközi erők számára, a konkrét csapásmérésben nem kívántak részt venni, Németország pedig teljesen elhatárolódott a közbelépéstől, viszont közölték, hogy légtérellenőrző gépekkel készek segíteni az afganisztáni erőket, így tehermentesítve a NATO-t. Hazánk sem vesz részt a hadműveletekben, Hende Csaba honvédelmi miniszter elmondta, Magyarország katonai erejéből adódóan nem képes részt venni a koalíciós műveletekben.
Az amerikai haderő részéről több CSG (Carrier Strike Group) is a térségben tartózkodik, a USS Carl Vinson (CVN-70) és kísérete az Arab-tengeren, a USS Enterprise (CVN-65) pedig az Ádeni-öbölben hajózik, míg a USS George H. W. Bush (CVN-77) Norfolkban indulásra készen várja a parancsot, fedélzetén az első bevethető F/A-18G Growler századdal, a VAQ-141 Shadowhawks egységgel.
Miután Barach Obama ultimátumot adott Mohamed Kadhafinak, hogy hagyjon fel a civilek elleni katonai akciókkal, ám ezt a líbiai vezető nem teljesítette, így tegnap este kezdetét vette a Líbia elleni légicsapás. A part mentén állomásozó 25 szövetséges hadihajóról 110 darab BGM-109 Tomahawk cirkálórakétát lőttek ki 20 líbiai célterületre, melyek főként fixen telepített légvédelmi állások vagy radarberendezések voltak.
A bevetések nagy részét eddig a Dassault Rafale és Mirage 2000 típusú vadászbombázók repülték, előbbiek a Mica légiharc-rakéták mellett a csapásméréshez 4 AASM irányított levegő-föld rakétákat is hordoznak, továbbá 2 Dassault Rafale folyamatosan őrjáratozik Líbia felett Reco NG (AREOS) felderítő konténerrel. A hírek szerint tegnap, helyi idő szerint 17:45-kor egy francia vadászbombázó leadta az első lövést földi célpontra.
http://www.youtube.com/watch?v=KFcFTrFRLiI
A csapásmérést nehezíti, hogy hivatalosan nem léphetnek líbiai földre szárazföldi egységek (meg nem erősített hírek szerint mind a SAS, mind az SBS kommandósai Líbiában vannak), így előretolt légi irányításra nem támaszkodhat a koalíciós légierő, továbbá a célpont-azonosítást és -megjelölést levegőből kell végrehajtani. Továbbá probléma az is, hogy a líbiai felkelők zsákmányoltak harckocsikat a kormányerőktől, így ezek megkülönböztetése gondot okozhat.
UPDATE #1
A résztvevő országok elnevezései a koalíciós hadműveletre:
Franciaország: Opération Harmattan
Kanada: Operation Mobile
Nagy-Britannia: Operation Ellamy
USA: Operation Odyssey Dawn
UPDATE #2
További nemzetek csatlakoznak a hadművelethez, Katar 4-6 darab Mirage 2000-5-öst, míg az Egyesült Arab Emírségek 24 gépet (Mirage 2000-9 és F-16E/F vegyesen) küld.
UPDATE #3
A brit Panavia Tornado GR4 típusú gépek a Marhami bázisról indultak 3000 mérföldes bevetésre, fegyverzetfelfüggesztőiken Storm Shadow csapásmérő robotrepülőgépekkel. Ez a Brit Királyi Légierő leghosszabb távú csapásmérő bevetése a falklandi háború óta. A műveletet Boeing E-3D Sentry légtérellenőrzők, Raytheon Sentinel elektronikai felderítőgépek, valamint VC10 és Tristar tankerek segítik.
UPDATE #4
A francia Charles de Gaulle repülőgép-hordozó a déli órákban indult útnak a touloni kikötőből 8 darab Rafale M és 6 SEM (Super Etendard Modernisés) harci géppel, továbbá 6 helikopterrel és 2 E-2C Hawkeye légtérellenőrző repülőgéppel a fedélzetén.
UPDATE #5
A CNN tájékoztatása szerint az Egyesült Államok F-15, F-16, AV-8B Harrier és B-2 gépeket vezényelt a térségbe, melyeket már a tegnapi nap folyamán bevetettek. A USAF parancsnoksága közölte, hogy 19 gépet vetettek be, de a B-2-est nem erősítették meg.
UPDATE #6
Ignazio La Russa olasz védelmi miniszter a délután folyamán bejelentette, hogy Olaszország egyenlően ki akarja venni részét a líbiai feladatból, ennek végett az Olasz Légierő 8 vadászgépe a mai nappal kész bekapcsolódni a Líbia feletti eseményekbe.
Mindemellett Róma kész lépéseket tenni a Tripoli kikötőjében lefoglalt olasz vontatóhajó és 11 fős legénysége (8 olasz, 2 indiai és 1 ukrán állampolgár) ügyében.