Fejlemények az F-X III tenderen

Bár csak június végén várható döntés az F-X III tender végeredményéről, az amerikai ajánlatok után némileg többet lehet tudni az európai pályázatról is.

Az EADS ajánlata szerint 2 milliárd dollár értékben 60 darab, Tranche 3 verziójú Eurofighter Typhoon típusú vadászbombázót szállítanának Dél-Koreának, melyből 7 darab Európában, míg a többi az ázsiai félszigeten kerülne összeszerelésre. Az első példányok leszállítása 2017 augusztusától lenne esedékes. (A dátumot 2016 decemberéről tolták át a tender eredményhirdetésének elhúzódása miatt.)

Emellett az ajánlat része az is, hogy az EADS technológiai segítséget nyújt a KF-X programban és abban, hogy Dél-Korea önálló vadászbombázó-fejlesztő és -gyártó állam legyen.

A koreaiak számára nem idegen az európai konzorciummal történő együttműködés, mivel a Surion helikopter kifejlesztését célzó KUH (Korean Utility Helicopter) programban az Eurocopternek jelentős szerepe volt.

Eurofighter egy adag Paveway-IV-el

Eurofighter egy adag Paveway-IV-el ,

Az amerikai vonallal kapcsolatban is van haladás, ugyanis a dél-koreai vezetés engedélyt kért az amerikai Kongresszustól jelentős mennyiségű fegyvercsomag beszerzésére, amennyiben valamelyik amerikai típus nyeri a tendert.

Az F-15SE Silent Eagle-höz igényelt fegyvercsomag 823 millió dollárt, míg az F-35-ösé 793 milliót kóstál. Némileg eltérnek egymástól, de mindkettő tartalmaz 274 darab Raytheon AIM-120C-7 AMRAAM légiharc-rakétát, százas nagyságrendű JDAM irányítókitet, 542 darab Boeing GBU-39/B SDB-t, de egyéb, meg nem nevezett fegyvereket is.

A tender eredményének kihirdetése előtt furcsának tűnhet a konkrét típusokhoz történő fegyvervásárlás engedélyeztetésének elindítása, de az FMS (Foreign Military Sales) projekten keresztül beszerzendő eszközökre rá kell bólintania a Kongresszusnak, ami hosszadalmas folyamat, de az engedélyezés sem jelent egybőli szerződéskötést. Viszont meggyorsítja annyira a folyamatot, hogy mire a tender eredményhirdetése megtörténik, csak alá kelljen írni a gépekhez igényelt fegyvercsomag egyikének megrendelési szerződését.

Továbbá furcsának tűnhet az is, hogy az Eurofighter nem lett megemlítve, viszont az európai típus felfegyverezése esetén (ha európai terméket választanak hozzá), akkor csak a fegyvergyártóval kell leszerződni, ami sokkal gyorsabb folyamat, nincs szükség hosszadalmas engedélyeztetésre.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Super Herculessel nyomul a Lockheed Martin Svédországban

Szaúdi pénzen fejlesztik a koreai 6. generációs vadászt?

Szaúdi pénzen fejlesztik a koreai 6. generációs vadászt?

Még az idén megkezdődik a KF-21 sorozatgyártása

Még az idén megkezdődik a KF-21 sorozatgyártása