Központosítaná a helikopterpilóta-képzést Csehország, Horvátország és Magyarország

Egy horvát haditechnikai weboldal információi szerint Magyarország csatlakozott ahhoz a cseh-horvát kezdeményezéshez, melynek célja – egyelőre – a helikopterpilóták képzésének központosításra, akiket elsősorban az afganisztáni ISAF missziókra készítenének fel, de amennyiben a rendszer beválik, úgy a jövőben a békeidős feladatokra is ugyanott képeznék a három állam hajózóit. A projektet 2013-ban indítják útjára, támogatottsága pedig magas a NATO, de különösen az Amerikai Egyesült Államok részéről, hiszen beleillik a Szövetség „Smart Defense” programjába, valamint követi a „pooling and sharing” (összevonás és megosztás) irányelvet, ami sokak szerint a Közép-Európai államok haderői számára is követendő.

Az eredendően Horvátország és Csehország által életre hívott kezdeményezés elsődleges célja egy közös kiképző központ felállítása, ahol először a jelenlegi hajózók kapnának továbbképzést, az afganisztáni tapasztalatoknak megfelelően, később pedig már az új pilótákat is ide küldenék. Magyarország csatlakozását pozitívan fogadták, szerintük ezzel mind szakmailag, mind fejlődőképességében bővült a projekt. A távlati tervek között szerepel a közös flotta, illetve felmerült Szlovákia és Litvánia csatlakozása is.

Egy esetleges közös közép-európai helikopterflotta alapját nagy eséllyel Mil-gyártmányú forgószárnyasok adnák ,

Immáron tehát világossá vált, hogy a közép-európai országok még szorosabbra kívánják fűzni katonai kapcsolataikat, aminek leglátványosabb megnyilvánulásai – a közös hadgyakorlatok mellett – az ilyen projektek. Mint ismeretes, legutóbb arról adhattunk hírt, hogy Magyarország és Csehország után Szlovákia, Horvátország és akár Szlovénia is a JAS-39 Gripen vadászbombázót rendszeresítheti, létrehozva ezzel egy azonos típusra alapuló „Központi Zónát”.

A Honvédelmi Minisztérium részéről egyelőre semmilyen hír nem látott napvilágot ezzel kapcsolatban, így konkrétumokkal mi sem szolgálhatunk azon információkon kívül, amiket a horvát nyelvű forrás említ.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Levegőben az első magyar KC-390

Levegőben az első magyar KC-390

Elkészült az első Magyarországon gyártott Lynx

Elkészült az első Magyarországon gyártott Lynx

Átadták az első szlovén Spartant

Átadták az első szlovén Spartant

Szlovénia is az AW139 mellett döntött és duplázza a Spartan-flottát is

Szlovénia is az AW139 mellett döntött és duplázza a Spartan-flottát is