Nem új keletű információ, hogy Indonézia fejleszteni szeretné szárazföldi erejének harckocsi vonalas képességeit: a jelenleg rendelkezésére álló könnyű harckocsik után igazi nagyvadat szeretnének beszerezni. Az immáron több éve tartó tervezgetés tárgya nem más, mint a Leopard 2A6. A számos haderő által rendszeresített német harckocsiból 100 darabot szeretnének rendszeresíteni – ennek érdekében először egykori gyarmattartójuknál, azaz a Hollandoknál kilincseltek.
Hollandia évek óta adogatja el a hidegháború alatt felhalmozott hatalmas Leopard 1 és Leopard 2 készletét, sőt 2011-ben a teljes fegyvernemet is felszámolták, így az indonéz igény kielégítése nem ütközött volna akadályba. Persze csak akkor, ha pusztán azt nézzük, hogy lenne-e miből szállítani. Ha már azt is figyelembe vesszük, hogy akarnak-e, az már egy más kérdés. A holland – indonéz üzlet pont ezen futott zátonyra: a holland parlament aggályosnak találta az emberi jogok helyzetét Indonéziában, ami végül oda vezetett, hogy az idei év tavaszán Jakarta letett arról, hogy holland harckocsikat szerezzen be. A Leopard 2-ről azonban nem tett le, így kézenfekvő megoldásként megkereste a németeket – talán részben azzal a megfontolással, hogy ha a szaúdiaknak elvileg szállítanak, akkor nekik miért is ne tennék.
Jakarta még a tavasszal kereste meg a németeket az üggyel, ám semmilyen hivatalos kérelem nem érkezett részükről, eddig látszólag puszta puhatolózás szintjén állt meg a dolog. Angela Merkel eheti indonéziai látogatása kapcsán állítólagosan az volt a stratégia, hogy – legalábbis publikusan – nem is forszírozzák a témát, ám Indonézia ezt másképp gondolta. Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök nyíltan megerdősítette a sajtónak, hogy szándékukban áll német harckocsik beszerzése.
A német parlamentben az ellenzék részéről el is kezdődött a morgolódás. A balközép szociáldemokraták álláspontja az, hogy bár Angela Merkel igyekezett mellőzni, háttérbe szorítani a kérdést, Jakarta mégis egyértelmű utalásokat kapott arra, hogy az üzlet létrejöhet. Márpedig álláspontjuk szerint mindez vélhetően szembemenne a német törvényekkel. A zöldek szintén hivatalos állásfoglalást kértek, konkrétabban azt, hogy Berlin tegye egyértelművé Jakarta számára, hogy Németországtól egy darab harckocsit sem fog kapni. Álláspontjuk az, hogy a jelenlegi német törvények alapján egy olyan országba, mint Indonézia nem kerülhet német nehézfegyverzet.
A német védelmi minisztérium reakciójában kitért arra, hogy nem is értik az ellenzéknek a haditechnikai export kapcsán történő újabb megmozdulását. Szóvivőjük rámutatott arra, hogy az indonéz kérdés még nem is kérdés, lévén egyelőre semmilyen hivatalos megkeresést nem kaptak. Ha erre sor kerül, akkor az majd alapos megvizsgálásra kerül, ahogy történik minden exportkérelem esetében.
Az ügy természetesen már szerepel a német sajtóban is. A Süddeutsche Zeitung csütörtöki számában konkrétan azt taglalja, hogy az Indonéz érdeklődés pozitív elbírálása összhangban lenne a korábbi exportdöntésekkel. A napilapban kommunikált vélemény szerint Indonézia a világ egyik legdinamikusabban fejlődő gazdasága, tagja a G-20-nak, nem áll semmilyen konfliktusban, mindemellett szövetséges nemzet.