A Fülöp-szigetek légierejének modernizálása kapcsán az elmúlt cirka 20 év alatt immáron többedik alkalommal futott össze a Sólyommal, azonban úgy tűnik, ahogy az 1998-as ajánlat idejében, most sem sikerült megteremteni az F-16-os Fülöp-szigetekre telepítéséhez szükséges anyagi hátteret. A nagyobbrészt Kína által fűtött Délkelet-Ázsiai rotyogó üstben tartózkodók közül a Fülöp-szigetek hadereje nem áll a legrózsásabban – ezt a filippínók is látják és amennyire anyagi lehetőségeik engedik, igyekeznek tenni haderőnemeik fejlesztése érdekében. Ezen lépések közé tartozik, hogy több szomszédjukhoz hasonlóan az éppen a térség felé forduló Egyesült Államok segítségét kérték.
Manila egyrészt jelentősebb anyagi támogatást szeretne a védelmi programjaihoz, illetve különféle haditechnikai eszközök – hadihajók, vadászgépek, radarok – beszerzése kapcsán fordult Washingtonhoz. És míg a haditengerészet terén immáron két sikeres beszerzés után jelenleg épp a harmadik hadihajó kapcsán tárgyalnak, (az amerikai parti őrség kivonás alatt álló, Hamilton-osztályú hajóiról van szó) addig a légierő vadészgép tervei úgy tűnik dugába dőltek.
A tavalyi év vége felé még egy, a tavaly őszén megvalósult indonéz F-16 beszerzéshez hasonlót pedzegettek: az Egyesült Államoktól ingyen és bérmentve kapnának 1 vagy 2 század F-16-ost, finanszírozzák a gépek felújítását, illetve Block 50/52 szintre modernizálását. Washington részéről kedvező fogadtatást élvezett a megkeresés, azonban az idei év márciusában a Fülöp-szigetek részéről olyan nyilatkozatok érkeztek, hogy az F-16 csak egy a lehetőségek közül, a típus rendszeresítése függ a beszerzendő használt gépek hátrelévő élettartamára vonatkoztatott üzemeltetési és fenntartási költségeitől. A jelenleg elérhető információk szerint azonban úgy tűnik vége a filippínók ilyen irányú érdekeltségének, aminek az oka nem más, mint a piszkos anyagiak.
Benigno Aquino elnök egy szerdai rádióinterjúban úgy fogalmazott, hogy a Fülöp-szigetek légiere a hagyományokkal ellentétben ezúttal nem amerikai gyártású vadászgépet fog beszerezni – és ami meglepő úgy tűnik ezúttal új gyártású gépekről lesz szó. Kifejtette, hogy a kormány ajánlatot kért használt F-16-os gépekre, azonban azok életkora miatt rizikós, hogy végül túl magas összegre jönne ki az üzemeltetés öltsége
„400 – 800 millió dollára is kijöhet egyetlen század, a terveink között pedig 2 század felállítása szerepel. … Vannak alternatívák és – meglepetés – úgy tűnik lehetőségünk van új gyártású gépek beszerzésére – de nem amerikaiakéra.”
A típusról konkrétumokba nem kívánt bocsátkozni, de esélyesnek tűnik, hogy a T-50 lesz a kiválasztott. Na nem az orosz T-50, avagy PAK-FA, hanem a KAI T-50 Golden Eagle. Hogy netán a szöuli kasszába csorog majd némi pénz arra abból lehet következtetni, hogy a tavalyi év novemberében Ri Mjong Bak dél-koreai elnök fülöp-szigeteki látogatása során többek között arról is szó esett, hogy haderejének modernizálása kapcsán Manilát érdekelnék dél-koreai termékek is. Dél-koreai részről nem hivatalosan megerősítették, hogy felajánlásra került az Indonéziában győzedelmeskedett KAI T-50 Golden Eagle.