Ellentmondásos helyzet van kialakulóban: miközben Washington már igencsak szeretne kiszabadulni az iraki és főleg az afganisztáni kelepcéből, és inkább az egyre inkább rotyogó üsthöz hasonlítani kezdő csendes-óceáni régióra összpontosítani, addig az ehhez nélkülözhetetlen U.S. Navy meg komoly megnyirbálásokra kényszerül. Legalábbis az elkövetkező 5 év költségvetési tervezete szerint – ami persze még közelről sincs betonba öntve, de azért nézzük, hogy miktől tervez megválni a haderőn belül a főszereplő címre pályázó Navy a költségek kordában tartása végett.
Értesülések szerint a hamarosan publikálásra kerülő 5 éves költségvetési tervezetben olvashatóak szerint akár 9 cirkáló és 3 partraszállást támogató dokkhajó is leírásra kerülhet, továbbá tervek vannak arról is, hogy ne 5, hanem 7 évente kerüljön sor egy-egy újabb repülőgép-hordozó megvételére. (A hordozók száma maradna 11.)
Az elérhető információk szerint az elképzelés szerint a 2013-as költségvetési évben 4, a rákövetkezőben 5 Ticonderoga kerülne kivonásra, ami ha belegondolunk nagyon komoly megszorítás, hiszen a megépült 27 Tico-ból ma hadrendben álló 22 cirkáló mennyiségnek majdnem a feléről lenne szó! A U.S. Marine Corps úszó játékszerei közül a szóban forgó 3 darabot szintén 2014-ben vonnál ki, ha esetleg valóban realizálódok ezen elképzelés által vázolt megnyirbálás. Csendben megjegyezzük, hogy ehhez a bőrnyakúaknak még lesz 1-2 szava, hiszen nemrégiben kezdtek lobbizni a meglévőkön felüli további hajókért…
Én azt hittem,hogy sokkal több Ticonderoga van.
A cirkálók helyett meg majd jön 3 db DDG-1000 igaz abból csak 3 .
Tehát 4 év alatt 11 cirkálótól szabadulnak meg,nem semmi.
Bár ha 450 milliárdos megszorítás lesz akkor most kell elkezdeni .
dudi
Nekem is pont ez jutott eszembe, mikor a cikket olvastam.
Az USA érezhetően gyengül és teret nyernek mások is, elsősorban Kina, Oroszország.
„Az USA érezhetően gyengül és teret nyernek mások is, elsősorban Kina, Oroszország.”
Na, azért az még odébb van. Mindkét említett ország „kékvízi” flottája kb. a nulláról indul, illetve az oroszok esetében a nulláról kaparja vissza magát. Jellemző, hogy a kínai flotta talán legpotensebb felszíni egységei ma is az oroszoktól vásárolt 4 db Improved Sovremenny osztályú rombolók, amelyek azért igen csak a nyolcvanas évek technikai szintjét jelentik. Az ex-Varjag „úszó kaszinót” sem érdemes komolyan venni, még jó néhány évig…
Ugyanakkor, Tcat helyében azért megemlítettem volna azt a szerintem nem elhanyagolható tényt, hogy az új Arleigh Burke osztályú AEGIS rombolók gyártása és hadrendbe állítása változatlanul folyik, a legutóbbit most májusban kapta meg a Navy. És ha megnézitek a Tico és a Burke műszaki specifikációit, nem állítanám, hogy a régebbi Tico-k kivonásával képességvesztés következik be a Flottánál. Amire egy amerikai felszíni hadihajónak manapság _szüksége_ lehet egy-egy bevetés során, azt az Arleigh Burke romboló is bőven hozza…
Killer, van azért ott egy két potensebb dolog is, mint azok az orosz rombolók. De visszatérve a sárga veszedelem problémakörhöz, Kínának nincs církálója és nem is tűnik úgy mint aki rendszeresíteni fog a belátható jövőben.
Én nem kifejezetten csak a tengerre gondoltam, úgy összességében csökken az USA befolyása, tekintélye, mig másoké ezzel párhuzamosan erősödik.
nemzetközi tendencia hogy sok tengerészetből eltűnnnek a cirkálók, sok helyen az időközben cirkálósúlyúvá hízott rombolók veszik át a helyüket. Lásd pl. a 11 ezer tonnás dél-koreai KDX-III Aegis rendszerű rombolót stb (a Tico kb. 10 ezer tonna). Az Arleigh Burke sem marad el lényegesen a Tico-k mögött, kb. 80-90-ban tudja amit azok.
A hidegháború vége felé alapvetően 3 méretű felszíni hadihajó létezett a mélytengeri flottánál:
cirkáló – legnagyobb
romboló – középső
fregatt – legkisebb
A 70/80-as években kezdődött a rombolók cirkálóméretűvé hízásának a folyamata a Spruance osztályú rombolókkal, amik kb. 2x akkora vízkiszorításúak voltak mint
az általuk leváltott régebbi rombolók.
A hidegháború elmúltával egyre nagyobb luxusnak tűnik a 3 különböző hajótípus fenntartása, 2 méret (=hajótípus) olcsóbb…
Hajóra telepített légvédelmi/rakétavédelmi rendszerek között egyérteműen az Aegis radar + Standard rakéta + Mk41 függőleges cellás indító kombináció a legjobb, nem hiába integrálták az észak-koreai rakátaveszély által fenyegetett japán és dél-korea rombolóira.
Egyébként Kína is rendelkezik már hasonló rendszerrel a Type 52C rombolóin, ott az S-300 kínai adaptációját használják rakétaként (2db). (Talán ők is Phenjantól rettegnek?:))))
Orosz S-300-as rendszerrel felszereltek még a Type 51C osztályú rombolók.
Nagy hatótávolságú rakétarendszerrel rendelkezik még az orosz Kirov és Szlava ostályú cirkálók (S-300 tengerészeti változata). A Kirovokből jelenleg 1 db üzemképes…
Európa:
PAAMS rendszer, Aster 30/15 rakétákkal és SYLVER függőleges cellás indítókkal a brit Type 45 és a francia Horizont rombolókon.
A Tico-k kivonása várható volt, pár éven belül az újabbaktól is megválnak szerintem. Iszonyatosan költséges a hadrendben tartásuk. Főleg az alumínium ötvözetek anyagfáradási problémái miatt.
Ha ilyen szar a helyzetük akkor elég nagy rá az esély, hogy nem ingyen adják azt a 30db Huey-t :-/
A 30 szitakopter nem tétel. (Nekik.)
danielblack:
Azért sok flotta lenne ilyen sz*r helyzetbe. (lásd haderő csökkentés a’la RN)
A 30 Huey meg nekik Big-Mac Colával ár.
(Ráadásul azért az a program nem lesz ingyen…)
Nem értem a nagy siránkozást. Valszeg az ősrégi Ticó ladikokkal kezdik. Azok harcértéke egy új Blockos AB romolóét sem érik el szerintem. Ergo tényleg csak a kifáradt ladikokat szórják ki. A US dominanciáját nem értinti semmilyen szinten.
30 Huey az amerikai iparnak tényleg nem tétel.
Orosz, kínai kék-tengeri flotta jelentősen elmarad még az amerikai mögött, ez vagy azt jelenti, hogy kevésbé agresszívek terjeszkedés szempontjából vagy azt, hogy nem érdekli őket Amerika, mint kontinens :)
Battlefield 3: Caspian Border :)
Nem unjàtok ezt a vitàt Akàrmien ciket olvasok mindig ez jön elö Usa vs Oroszok kina Nem kelene az Usàt agyon ajnàrozni Nem ojan nagy àsz Vegyük tudomàsul hanyatlik öszeomlàs szélén àl A nagy usa még egy Afganisztànal sem bir egyedül Nyugat hanyatlik és kész Oroszok kezdenek helyrejöni Kina àtveszi a szuperhatalom szerepét Usànak meg kel àsni a sirjàt és segnyalàsàt be lehet fejezni Pont
Én viszont az ilyen kommenteket unom. Nem érem mi az ajánrozás abban, hogy tényeket ír le az ember. A US Navy nagyobb és erősebb, mint az utána következő 2-3, de talán 4 flotta összesen. És akkor még szeritnem alulról becsültem. Légierő ugyanez pepitában.
A nagy usa még egy Afganisztànal sem bir egyedül
Katonai értelemben nem szenvedett vereséget. Hánszor fogja még egy vérpistike troll a megszállást / békefenntartást összekeverni a harctéri sikerekkel…?
Nyugat hanyatlik
Apám fiatalkora óta ezt hallja. Először a komcsiktól, most meg fórumtrolloktól és turbómagyaroktól meg istentudja kiktől. A KGST összdőlt, mi szptunk. A jenkiknél a válság sokaknak azt jelentette, hogy a 2 házóbl és 3 autóból egyet eladtak és nem a világ másik felére járnak nyaralni, hanem belföldre. Katasztrófa…
és kész Oroszok kezdenek helyrejöni
Murphy szerint a földnél nem esthetsz lejebb. A kezdenek helyrejönni katonailag azt jelenti, hogy a ’90-es eszközpark egy töredékét végre sikerül megőrizni és miminálisan modernizálni. Az új cuccokból mutatóban van itt ott, katonailag sehol nincsenek 20 évvel ezelőtti önmagukhoz képest a nukleáris csapásmérő képességet leszámítva…
USA orosz kina
hordozó 11 1 1
csatahajó 0 0 0
csatacirkáló 0 2 0
Helikopter hordozó 9 0 0
cirkáló 22 3 0
romboló 60 11 26
fregatt 19+8 4 51
SSBN 18 11 5
SSGN 4 5 0
SSN 53 17 5
SS 0 16 47
SSB 0 0 1
(remélem nem esik szét…)
szétesett…
Bocs, elszámoltam, az oroszoknak 6 fregattjuk van.
USA orosz kina
hordozó 11 1 1
Jelenleg csak 9 vagy 10 aktív van, de papíron 10 vagy 11 a cél. Apró bibi, hogy a 1+1 kínai és orosz nem éri el egy jenki hordozó gépeinek potencuiáljákt még vadász képességek terén sem, nemhogy csapásmérésben. A kínai hordozónak perpillanat gépe sincs.
Tehát a helyesen inkább kb. ez lenne.
10 0,2 0
csatacirkáló 0 2 0
Perpillanat egy Kirov üzemképes / hardrafogható.
Helikopter hordozó 9 0 0
Mármint partaszálló hajó? :)
Ja.
A potenciált nem részleteztem és a próbaúton van/most teszik konzervbe még aktívnak tekintem.
A Nakhimov-ot (erős jóindulattal) aktívnak vettem, bár az valóban lehúzható (elviekben képes kifutni, de a fegyverzetcsere félig sincs kész).
Helikopter-hordozó az LPD akar lenni :-D
Röviden azt a hajót, ami háborús helyzetben max 30 napon belül kifuthat, aktívnak tekintem).
Most jut eszembe, az oroszoknál a Janszent is kifelejtettem.
Hajóra telepített légvédelmi/rakétavédelmi rendszerek között egyérteműen az Aegis radar + Standard rakéta + Mk41 függőleges cellás indító kombináció a legjobb
Ezt miből gondolod?
Mert mindenhol VLS-re állnak át. Szó se róla, de egyes orosz hajókon már a ’80-as években is ez volt egyes SAM rendszerek estén.
A VLS-nél az utántöltés egyszerűbb, tűzgyorsasága verhetetlen. Olyan szintű védelmet ad, hogy tudtommal évekig tárolható a rakéta úgy, hogy hozzá sem kell nyúlni. A régi forgó + sínes indítás kész katasztrófa a tubusoshoz képest…
@molni
Azért az USA nem olyan kánaán, mint amilyennek te lefested. A neolib gazdaságpolitika miatt évtizedek óta egyre nagyobb az egyenlőtlenség, és a lakosság nagy része el van adósodva.
http://www.nytimes.com/imagepages/2011/09/04/opinion/04reich-graphic.html
Amint látod ezt nem csak a kurucinfó írja.
Az oroszok totál alkeszok, és gyorsan fogynak. Középtávon végük.
Az USA szaporodik, de ott a mexik aránya úgy növexik, hogy lassan csak a neve lessz USA. Utána az egész lessz Új Mexikó.
Kínát (szerintem) hosszabb távon nem érdekli a külvilág.
Indiával nem lehet mit kezdeni. Bárkit kiszaporodnak.
Vissza a csökkentéshez. Ha valaminek a költségei nagyobbak, mint a harcértéke, akkor ki kell szálni belőle. Nemrég láttam 1 posztot az englishrussián, ahogy 1 radaros 1séget csak úgy otthagytak az erdőben. Még az ajtókat se csukták be. Ott eszik a rozsda vagy 100 ránézésre jó állapotú járművet.
Az ami hadiköltségvetés 6xosa a kínainak. Az oroszoké kisebb mint a franciskáké.
http://www.globalissues.org/article/75/world-military-spending
Ki mondta, hogy kánaán? Viszont akárhogy nézem ugyanazon munkáért egy jenki mérnök cirka 6-8-szor annyit kap, mint én…
gacsat ez majdnem olyn volt mint a legutobbi preciziós…. :)
Amúgy a cikk erősen félrevezető. A Ticoknak meg van a váltásuk a Flght 3as Burke. Szvsz azért lett ez mert a CGXX, DDXX programok erősen drágák lettek. http://opencrs.com/document/RL32109/2010-02-26/?24684 Jegyzem meg egy Flht3as burke pl vízkiszorításra… még nagyobb is mint egy Tico.
SSBN 18 11 5
SSGN 4 5 0
SSN 53 17 5
SS 0 16 47
SSB 0 0 1
(remélem nem esik szét…)
Az a kisebbik baj, hogy szétesett, viszont az SSBN/SSGN darabszámnál mellényúltál. Ugye _összesen_ volt 18 Ohio SSBN az amerikai flottánál, amelyek közül a legrégebbi négyet ( Ohio, Michigan, Florida, Georgia ) átalakítottak SSGN változatra, ezt jól is írtad. Így viszont az SSBN tengók száma csak 14, illetve a gyakorlatban csak 13, mert az egyik boomer, a USS Pennsylvania már több mint 2 éve szárazdokkban csücsül, valami rejtélyes probléma miatt, úgyhogy jelenleg még kinevezett kapitánya és legénysége sincs. ( Aztán az is lehet, hogy nincs is semmi baja, csak belőle is ugyanúgy „special research sub” lesz, mint az egyik Delta-IV tengóból, az eredeti indító tubusok eltávolítása után. )
„A Nakhimov-ot (erős jóindulattal) aktívnak vettem, bár az valóban lehúzható (elviekben képes kifutni, de a fegyverzetcsere félig sincs kész).”
Azon azért erősen meglepődnék, ha ki tudna futni, tekintettel arra, hogy a reaktorai nincsenek feltöltve a fűtőelemekkel. Úszóképes állapotban van, úgyhogy 1-2 vontatóhajó ki tudná ráncigálni a nyílt tengerre, de ilyen alapon gyakorlatilag bármi ki tudna futni… :-)) Ráadásul neki nemcsak a fegyverzetét, hanem a komplett elektronikai rendszerét is cserélik beleértve a navigációs és radarberendezéseket is, úgyhogy jelenlegi állapotában még működő reaktorokkal sem jutna túl messzire…
„Az oroszok totál alkeszok, és gyorsan fogynak. Középtávon végük.”
Az utóbbi néhány évben már lassult, illetve meg is állt az orosz népesség csökkenése, ráadásul az állam bőkezűen támogatja a fiatal családokat minden újszülött után. Az alkoholizmus visszaszorítására is komoly projektekbe kezdtek, márpedig Putyin általában vaskézzel végigviszi, amit fontosnak tart. Sajnos mi, magyarok előbb fogunk elfogyni, és nem csak nominálisan, hanem százalékos arány szerint is, mint ők… :-((
„Az ami hadiköltségvetés 6xosa a kínainak. Az oroszoké kisebb mint a franciskáké.”
Gacsat, a „hivatalos” kínai katonai büdzsét már egy közepesnél jobban informált óvodás sem veszi komolyan! Nincsenek is náluk szigorúan vett költségvetési fejezetek, illetve átláthatatlan átjárások vannak köztük. Példának hozta fel a Jane’s, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg úgy kapott legutóbb háromezer (!) teherautót, hogy azokat formálisan egy abszolút egy abszolút civil szervezetnek rendelte a kínai kormány, konkrétan a Pekingi Olimpiai építkezések támogatásához. Gondolom, mind a háromezer el is vitt 1-1 rakomány sódert, aztán zöldre festették őket, és irány a laktanyák. És ez csak a jéghegy csúcsa, mert pl. a hárommilliós People’s Liberation Army egyenruháit a börtönökben raboskodó kényszermunkások varrják, így ez az „aprócska” tétel sem szerepel a védelmi minisztérium büdzséjében. De az USA sem jobb ha trükközni kell, mert náluk az összes meglévő atomfegyver birtokosa hivatalosan az Energetikai Minisztérium, így a hozzájuk kapcsolódó horribilis költségek nem a Pentagon számláját apasztják le. És biztos lehetsz benne, hogy az oroszok sem annyit és olyan formában költenek védelmi célokra, mint amennyit a publikus forrásaik láttatni engednek…
az USA sem jobb ha trükközni kell, mert náluk az összes meglévő atomfegyver birtokosa hivatalosan az Energetikai Minisztérium
Vazz, ezt én sem tudtam. Az USAF és a többi haderőnem akkor csak üzemeltető?
Van egy sejtésem, hogym miért van ez így – ha tényleg így van – a fentieken kívül. Ugyanis mióta fegyver leszerelés is van, azóta lényegében fűtőelemtárolók rében a rakéták, és a hasadóanyag kezelésre és dokumentálásnak igen szigorú szabályai vannak.
„az új cuccokból mutatóban van itt ott ”
Mert elmegy a pénz a felesleges cuccokra PL:
szu-24 minek?
szu-34 minek?
szu-25 mire kell?
40 db szu-30 minek?
szu-27 modernizáció is egy vicc.
Sokkal egyszerűbb lenne su-35-re lecserélni az egész gépparkot mint a régiekkel szarakodni .
F
Ha hiszed, ha nem a precíziós adatok jók. (Persze adatokkal meg lehet győzni, hogy mégsem.) Ha visszamész, betettem pár linket (inkább magamnak, emlékeztetőnek), ahol megnézheted, háborúról háborúra hogy nő a találati arány. Ahogy nő a találati arány, úgy nő a preci bombák aránya az összeshez képest. A videóban szereplő 20 – 25/0 találati arány meg magáért beszél. (Persze ez csak hangulati aláfestésnek jó, de arra pompás.)(Amúgy kizárólag a Desert shield, és a Desert Stormról beszéltem, mert arról ismertem adatokat. Újabbakkal meg senki sem állt elő.)
A mostani előrejelzések szerint az Orosz Föderáció lakossága 2070re 100milióra csökken. Hozzá számítandó még 20 milió orosz Ukrajnából. Gyanítom hogy ezen belül is csökken az oroszok aránya.
Fegyverzetekben nem vagyok túl büfé, de pénz beszél. Amig az amik 5x annyit költenek mint a csájnízok, nem sok félni valójuk van. És akkor még az 51. tagállamot hozzá sem számoltam. Ráadásul a 2 legfeljebb kiképzésre alkalmas Gorskovot anyahajónak számítani …
KC
Valóban megállt az oroszok fogyása, de az elmúlt 20 évben meg nem született orosz lányok már sohasem fognak gyereket szülni. Az alkeszok meg zugivók lettek. Raklapból főzik a cefrét. (Asszem a tegnap esti orosz filmet én néztem 1edül az országban.)
KC
Mint te is írtad, a katonai büdzsével mindenki csal. A SzU először úgy 86ban vallott be ilyesmit:8%ot. A valóság valahol 40 és 80 % között volt.
10% katonai költségvetési részesedés felett 1 állam nem stabil. Ez ilyen ökölszabály. Az amik 9,1en állnak. A költségvetésük meg több mint 2xese a kínainak. Ráadásul a kínai adófizetők pénzének 1 részét is ők költik el. Ezután nem hiszem, hogy a kínai hadiköltségvetés összemérhető lenne az amerikaival.
„Vazz, ezt én sem tudtam. Az USAF és a többi haderőnem akkor csak üzemeltető?”
Igen, gyakorlatilag. A konkrét feladatmegosztás úgy történik, hogy az Energetikai Minisztériumnak nincs beleszólása a katonai célú felhasználás szakmai részleteibe, a katonáknak meg nincs belevau az atomfegyverekkel kapcsolatos pénzügyi, költségvetési dolgokba…
Van egy sejtésem, hogym miért van ez így – ha tényleg így van – a fentieken kívül. Ugyanis mióta fegyver leszerelés is van, azóta lényegében fűtőelemtárolók rében a rakéták, és a hasadóanyag kezelésre és dokumentálásnak igen szigorú szabályai vannak.
Már Edward Teller idején is ez volt a felállás. Mostanra egyébként tulajdonképpen csak leszerelés van, új atomtöltetek évek óta nem készülnek már. Egyébként az oroszoknál, angoloknál, és franciáknál sem. A kínaiak viszont kismértékben még előállítanak hasadóanyagot kifejezetten katonai célokra is…
Gacsat: Ebben az esetben viszont nem kérdőjelezed meg a preciziós fegyverek létjogusáltásgát és akkor mit akartál bizonyítani/bizonygatbi?
Oroszországnál sztem külön dologról beszéltek. Az Orosz népesség körében alacsony a népszaporulat az elmúlt 25évben 1.1-1.5 között váltakozott. Ellenben a kissebbségnél már 2 felett van ezen érték.
Ennyi.
(Ráadásul a Life expectancy at birth értékük is vmi büdös gyenge, ha ránéz az ember a vezető halálozási okokra hát egy tragédia…. még az EUban egyik legrosszabb Magyarokat is csúnyán alulmúlják.)
De hát én nem kérdőjeleztem ezt meg. Pusztán azt említettem, hogy túlbecsülitek a hatásosságát. Némely előttem szóló úgy vélte, hogy pár lézerbomba (ráadásul orosz), és kész is Aviánó. Én meg úgy vélem, hogy kb. 4x annyi kellene, ahány célt szándékozunk kicsinálni. Ráadásul a fürtösbomba a célok jó részénél hatásosabbnak látszik.
Roni
Butaságokat beszélsz!
dudi: Te ezt még megemlíted….? :)
dudi
Nem butaság.
A su-35 a szu-24, su-27SM ,szu-34, és a szu-30,szu-25 feladatát is eltudja látni .
Annyi különbséggel hogy a szu 34 nagyobb a teherbíró képessége .
Mindegyik gépből kell de egyik feladathoz sincs megfelelő mennyiség .
Roni
Ennyi erővel az F-15C is ki tudja váltani az A-10-est,F-15E-t és az F-16-ost.
„Valóban megállt az oroszok fogyása, de az elmúlt 20 évben meg nem született orosz lányok már sohasem fognak gyereket szülni.”
Az lehet, de akkor majd a mostani és a következő generáció lányai fognak 3 gyereket szülni az eddigi egyke helyett. Nem puszta lánglelkű hazafiságból, hanem azért a kb. 30 ezer rubeles támogatásért, amelyet minden újszülött után ad az orosz állam, részben készpénzben, részben szolgáltatások formájában. Ha megnézed a vonatkozó statisztikákat, jól látható, hogy drasztikusan fogy a népesség Németországtól Csehországig, Spanyolországtól Itáliáig. ( Az olaszok például most is olyan mínuszban vannak, hogy hivatalosan közölték: már 2020-ig legalább egymillió új bevándorlóra lenne szükség ahhoz, hogy akár a jelenlegi, nem túl fickós gazdasági mutatókat fenn tudják tartani! ) Egyszóval Nyugat-Európa is szarban van, csak náluk nincs egy Putyin, aki ugyan nem a Demokrácia élő szobra, viszont ha kell, vasmarokkal rendet tesz az országban…
Európában egyedül a Franciák azok, ahol maga a francia nép adja a gyermekeket… meg talán az angolok húztak bele mostanság…
dudi
Ha Izraelnek a 300 gépe közül 100 f-111, 100 A-10 ,100 f-16 már nem lenne olyan nagy fölénye a törökkel szemben.
KC:
Wolfrick szerint:
2011. október 17. hétfő @ 12:03
…
Röviden azt a hajót, ami háborús helyzetben max 30 napon belül kifuthat, aktívnak tekintem
Így vettem a listát. Azaz amikor a költség nem számít…
Az amik 9,1en állnak.
Hánszor jön még elő ez a hülyeség? Többször linkeltem már, hogy a Hidegháború legdurvább éveiben is alig volt ennyi. Most olyan 4-5-6% lehet.
Nem igaz, hogy n+1-szer kitárgyalt és tisztázott dolgok újra előjönnek.
In 2005, the United States spent 4.06% of its GDP on its military (considering only basic Department of Defense budget spending), more than France’s 2.6% and less than Saudi Arabia’s 10%.[36]information 2006 This is historically low for the United States since it peaked in 1944 at 37.8% of GDP (it reached the lowest point of 3.0% in 1999–2001). Even during the peak of the Vietnam War the percentage reached a high of 9.4% in 1968.[37] Countries like Canada and Germany spend only 1.4% of GDP on their military.
Tessék. Azt, hogy honnan van, te is megtudod, ha használnád a keresőt.
BTW Szaúd-Arábia mióta nem stabil?
Igen, gyakorlatilag. A konkrét feladatmegosztás úgy történik, hogy az Energetikai Minisztériumnak nincs beleszólása a katonai célú felhasználás szakmai részleteibe, a katonáknak meg nincs belevau az atomfegyverekkel kapcsolatos pénzügyi, költségvetési dolgokba…
Ez azért vicces, mert az XY katonai vezető kijelenti, hogy Z db atomfegyver kell a nukleáris elrettenés egyensúlyához és a minisztérium nem ad pénzt, akkor a USAF (?) vagy a Navy (?) pótolja az hiányt a DoD költségvetésből?
Már Edward Teller idején is ez volt a felállás. Mostanra egyébként tulajdonképpen csak leszerelés van, új atomtöltetek évek óta nem készülnek már.
Hát, van az többi is. Tudtommal az MX rakétákhoz készült utoljára robbanófej, ennek cirka 25 éve. Az űrkutatás éppen ezért van bajban, mert a fegyvergyártás mellékterméke volt a spéci Pu a szondékhoz, de ez gyakorlatilag elfogyott…
http://cydonia.blog.hu/2010/07/21/fustjelzokkel_uzemelhetnek_a_jovo_urszondai
Egyébként az oroszoknál, angoloknál, és franciáknál sem. A kínaiak viszont kismértékben még előállítanak hasadóanyagot kifejezetten katonai célokra is…
A su-35 a szu-24, su-27SM ,szu-34, és a szu-30,szu-25 feladatát is eltudja látni .
A Szu-24 hatótávja sanszosan nagyobb, mert nem vadász rezsimre van optimalizálva a hajtómű. Az F-111F behatolási mélysége is legalább 1/3-dal volt nagyobb azonos terheléssel alacsony profil estén, mint az F-15E-ek, pedig a kettő között alsó hangon 20 év van…
Annyi különbséggel hogy a szu 34 nagyobb a teherbíró képessége .
Inkább a hatósugara.
CAS feladatok terén a Szu-35 meg mitől is váltaná ki akármelyik Szu-25 változatot? Ahogy más is írta olan ez, mintha az F-15/35 kiváltaná az A-10-et. Nem véletlenül létezik az A-10C az F-35 ellenére…
Roni szokoás szerint akkor marhaságokat állít, hogy lefordulok a székről…
Roni
Izraelnek sem csak 1 típusa van F-15 és F-16 pedig az F-15 ki tudná váltani a Soufát…
Nagyon ritka konfiguráció, Szu-24-es három pótossal:
http://spotters.net.ua/file/?id=55174&size=large
http://spotters.net.ua/file/?id=55173&size=large
mondjuk a kép se mostani.
Nagyon ritka konfiguráció, Szu-24-es három pótossal:
mondjuk a kép se mostani.
Akkor is azatrohadt! :)
Az F-15I célja más, mint a Sufának és nem tudja jelen állapotában kiváltani. Az F-16I részben az F-15I SEAD kísérete ugyanis tudommal az F-15I-n sincs HARM, HTS pod meg végképp…
(IAF-nek van HTS vagy más ekvivalens podja?)
Bár ahogy nézem a plusz antennákat sanszosan a gépbe van integrálva minden.
Mellesleg mi akadálya van pl. a HARM integrálásának az F-15re? Szoftverfrissítésen és esetleg egy új LAU-n kívül mi kell egy fegyver integrálásához egy gépre?
Nem tudom. Szerintem dorktrinális oka van. Amúgy már erről is volt szó és képet is raktam fel. Egyetlen képem van egy HARM-os F-15E-ről. Több forrás is néha említi a HARM-ot, de soha sehol nem láttam konkrétan fegyer konfig táblázatan, sem hari jelentésben, beszámolóban és képen sem. Ergo és úgy tudom, hogy a USAF F-15E gépeken nincs HARM. F-15K-n van.
Ismét csak régi adataim vannak, de az öböl háborúban a bombázónak tervezett bombázógépek kimutathatóan hatékonyabbak voltak. Legjobb találati arányt az F117esek, és az A6osok értek el.
Itt mindenki találhat neki tetsző adatot. Úgy látom a külföldi missziók költségei a támadási minisztérium költségein felül vannak.
A minisztérium költségvetése a GDP 4.7%a (történelmi mélypont), és a szövi költségvetés 20%a.
http://en.wikipedia.org/wiki/Military_budget_of_the_United_States#Military_budget_and_total_US_federal_spending
Ismét csak régi adataim vannak, de az öböl háborúban a bombázónak tervezett bombázógépek kimutathatóan hatékonyabbak voltak.
Naná, mert másfajta fegyverzettel repültek.
Legjobb találati arányt az F117esek, és az A6osok értek el.
Tuti? A hetvenix százalékos F-111F felett voltak? Ez azt jelentené, hogy minden A-6E TRAM gép csak LGB-t hajigált? Szeritem úgy értik, hogy az A-6E volt a legpontosabb buta bombázó és az F-117-es meg a legpontosabb lézerbombázó…