„Nagyot csalódtunk az Egyesült Államokban”

Ugyebár elméletileg idén októberig el kell dőlnie, Tajvan megkaphatja-e régóta vágyott F-16C/D Block 50/52-eseit. Az évek óta húzódó ügy már sok esetben látszott megoldódni, Tajvan számára pozitív és negatív irányban egyaránt. Mindeddig azonban egyszer sem sikerült végleges döntést hozni, mindössze a szereplők idegei feszültek még tovább. Most viszont erősen afelé hajlanak a tények, hogy végre pont került az ügy végére. Legalábbis erről árulkodnak a legújabb tajvani hírek, melyek számukra nem túl kedvező végkifejletről számolnak be.

Az augusztus 11-14. között lebonyolított Taipei Aerospace and Defense Technology Exhibition (TADTE) rendezvény ideje alatt a szigetországba látogató amerikai delegáció vegyes érzelmekkel fogadható híreket vitt magával. A tajvani Honvédelmi Minisztérium szóvivőjének hivatalos nyilatkozata szerint amerikai kollégáik „a Kínai Népköztársaság nyomásának engedve” megtagadták tőlük a 66 új Fighting Falcon megrendelését, helyette inkább felajánlottak egy (egyébként teljesen korrektnek mondható) modernizációs csomagot a meglévő, A/B verziójú F-16-osok számára.

”Nagyot csalódtunk az Egyesült Államokban. „ – foglalta össze Tajpej véleményét a szóvivő.

A Pentagon közvetítői hivatalosan egyelőre még nem jelentették be, hogy végleg elkaszálták volna a tajvaniak kérését, ám úgy tűnik, Tajpejben nem kívánták kivárni a hónap végére ígért publikus nyilatkozatot. Ez egyébként annak kapcsán lehet érdekes, hogy nem sokkal a minisztériumi bejelentés után az American Institute Taiwan, mely de facto a szigetország amerikai nagykövetségeként funkcionál, a fentieknek teljesen ellentmondó közleményt bocsátott ki. Ebben cáfolják, hogy bármilyen döntés született volna F-16-ügyben, az amerikai delegáció tagjai – szerintük – biztosan nem mondtak semmi ilyesmit tajvani kollégáiknak.

Tajvan egyik F-16B Block 20 vadászbombázója – magukra maradtak? |Forrás: f-16.net ,

Akár így történt, akár nem, Tajvan egészen biztosan ajánlatot kapott 146 darab F-16A/B-jének modernizációjára. Ezt több ipari forrás, így a gépeket gyártó Lockheed Martin is megerősítette és kommentálta.
A csomag jelentős részben a vadászbombázók elektronikai harci képességeit és fegyverzetét tornázná fel magasabb szintre. Az egyik legfontosabb változtatás egy AESA radar integrációja lenne, melynek típusa egyelőre kétesélyes: vagy a Northrop Grumman Scalable Agile Beam Radar (SABR), vagy pedig a szintén jól ismert Raytheon Advanced Combat Radar (RACR) léphet a jelenlegi APG-66(V)3-asok helyébe. Az pedig, hogy végül kié lesz a megrendelés, a USAF döntésétől függ, mely szintén mostanában modernizálja majd F-16-osait, a projekthez pedig e két lokátort választhatja.

Szintén a modernizáció keretében kerülhet integrálásra a tajvani Sólymok fedélzetére a Raytheon ALQ-184 (V) 7 elektronikus ellentevékenység-konténer, mely képes detektálni és elmenteni az ellenséges radarfrekvenciákat, majd zavarni azokat. Ennek alternatívájaként kínálják az ALQ-211 zavarókonténert is – a választás joga ez esetben Tajvant illeti meg.
A fegyverzet bővítéséhez járulna hozzá a BRU-57/A felfüggesztő, melynek alkalmazásával megduplázható az F-16-os által hordozott bombák mennyisége. Utóbbiak választéka a Paveway család legmodernebb tagjaival bővülhet, továbbá integrálásra kerülne a Raytheon Aim-9X Sidewinder levegő-levegő rakéta.
A modernizációval együtt járó tömegnövekedés kompenzálására a csomag nem tartalmazza a hajtóművek cseréjét, bár fenntartja a lehetőséget a Pratt & Whitney F100-PW-220 erőforrások PW-220E szabványra való felhozatalára. Ez teljesítmény-növekedéssel nem járna, pusztán a régi alkatrészeket cserélnék újabb és megbízhatóbb részegységekre.

A Lockheed Martin szerint a fenti munkálatokat mérnökeik közreműködésével a tajvani Aerospace Industrial Development Corp. (AIDC) hajthatná végre.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Levegőben az új török vadász

Levegőben az új török vadász

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Levegőben az első magyar KC-390

Levegőben az első magyar KC-390