Olvasóink többsége előtt talán ismert tény, hogy az Egyesült Államok több európai országban – Belgium, Hollandia, Németország, Olaszország – és Törökországban is tárol harcászati nukleáris tölteteket. Görögország és Anglia már nem szerepel a listán, és Berlinben is vita az amerikai atomfegyverek német földön tartásának szükségessége. Az az 5 szövetséges NATO tag 6 repülőterén a becslések szerint így is némileg több mint 200 taktikai atomfegyver – konkrétan a B61-es bombacsalád harcászati vonalát erősítő Mod3 és Mod4 változatok találhatóak meg.
A mérvadó japán napilap, az Asahi Shimbun friss értesülései szerint a korábbi csökkentés, illetve összevonás után Washington arra készül, hogy megvitassa NATO partnereivel a B61-esek kivonását az „öreg” kontinensről. Az értesülések szerint az érdemi tárgyalások az elkövetkező hónapokban vennék kezdetüket, és a tervek szerint a 2012 májusában, Chicago-ban esedékes NATO csúcsra már le is záródnának.
A felvetett kivonás kettős célzatú: egyrészt az Obama-adminisztráció vélhetően fegyvertényként kívánja kezelni, annak érdekében, hogy a harcászati atomfegyverek korlátozásáról szóló szerződéstől egyelőre még elzárkózó oroszokat asztalhoz ültesse, másrészt jelentős anyagi vonzatú megtakarítást is jelentene a lépés.