Mint a napokban megírtuk, az Egyesült Államok haditengerészeti minisztere, Ray Mabus-t szerdán egy villásreggeli közben újságírók faggatták. A miniszter többek közt kitért a tengeralattjárókra, ám egyben rajta keresztül (is) kivillantotta foga fehérjét a U.S. Navy. Mint ahogy a címből leszűrhető, tette mindezt a repülőgép-hordozóinak darabszáma miatt.
Mint ismert az Egyesült Államok érdekeit jelenleg 11 behemót segít hathatósan képviselni világszerte. Darabszámuk csökkentése, mint combos költségcsökkentő lépés elő-előkerül időnként, ám ezen „szentségtörést” ezidáig senki nem merte meglépni. Legutóbb tán 2010 májusában, Robert Gates által került elő: a védelmi miniszter feldobta a költői kérdést, hogy az Egyesült Államoknak valóban szüksége van-e 11 repülőgép-hordozóra, mikor a világ egyetlen országa sem képes még csak jóindulattal sem összemérhető erőt felmutatni ilyen téren. Később aztán persze némi magyarázkodásra szorult, hogy bár még ha szíve szerint meg is lépné, akkor sem evett meszet, természetesen nem áll szándékában elkaszálni egy repülőgép-hordozót sem. Hozzátette ugyanakkor, hogy nem ártana elgondolkodni azonban azok felhasználásuk módjairól.

„Mindössze” 3 a 11-ből – ám nem nagyon van, ki fel tudná venni a kesztyűt egy ekkora erővel szemben ,
Nem telt el egy év se, és a U.S. Navy szükségesnek érezte közölni, hogy még csak fel se merüljön a repülőgép-hordozók számának csökkentése, mert a jelenlegi 11 az pont úgy jó, ahogy van. Miért a Navy aggodalma? Nos, április közepén a Fehér Ház 400 milliárd dolláros megszorítást irányzott elő az elkövetkező évtizedre, amit valahonnét össze kell kaparni. Hogy honnét az még értelemszerűen nem állt össze, ám a Navy nyilván jó előre közölni kívánta, hogy ha rajtuk áll, akkor mi nem fog ehhez a 400 milliárdhoz hozzájárulni.
Feltételezzük, hogy Robert Gates nem bánja, hogy ezen 400 milliárd dolláros faragás levezénylésének oroszlánrésze már nem rá, hanem egy másik öreg motorosra, a korábban főleg költségvetési ügyekkel foglalkozó, és a Clinton adminisztráció alatt egy ideig a Költségvetési Hivatal igazgatói posztját is betöltő, 2009 óta a CIA igazgatójaként funkcionáló Leon Panetta-ra vár. (A CIA vezetése ezzel párhuzamosan David Petraeus tábornok kezébe kerül majd.)
Ám de visszakanyarodva Mabus miniszter úr szerdai nyilatkozataihoz!
A haditengerészet minisztere elmondta, hogy véleménye szerint a 11 hordozó pont megfelelő és egy olyan rendkívül rugalmas eszköztárat biztosít az Egyesült Államoknak, mely a mindenkori igényeknek megfelelően használható. Ezt alátámasztandó elmondta, hogy csak meg kell kérdezni a Japánokat, hogyan is vélekednek a hordozók rugalmas alkalmazhatóságáról a közelmúlt eseményeinek fényében.
Feltételezzük senkit nem lep meg különösebben, ha a Haditengerészeti Műveletek Főparancsnoka Gary Roughead admirális kottára ugyanezen az állásponton van, akinek a véleménye szerint a globális haditengerészetükhöz, illetve annak jelenlegi feladatköreinek ellátásához szükség van a 11 repülőgép-hordozóra.
Sőt! Mind Mabus, mind pedig Roughead a partraszállítást támogató helikopterhordozók fontosságát is hangsúlyozta, amit nyilván szintén egyfajta jelzésnek szántak.
A U.S. Navy jelenlegi 11 repülőgép-hordozós állománya pár évre egyébként mindezek ellenére 10 darabra csökken majd, lévén a legöregebb hordozójuk, az Enterprise 2012-ben szögre akasztja kalapját, a Ford-osztály első tagja, a leendő USS Gerald R. Ford pedig várhatóan csak 2015-ben állhat majd hadrendbe.
http://www.youtube.com/watch?v=agbRIO1pgZY