F-35 mesék – a Wasp és az America

Immáron hivatalos, hogy az Egyesült Államok védelmi minisztériumában úgymond fenik az F-35B-nek szánt böllérkést – egyesek azt is tudni vélik, hogy Robert Gates csak azért nem szúrta már nyakon a programot, mert a Bőrnyakúak vezetősége igen hathatósan lobbizott annak védelmében. Így a Lockheed Martin kapott 2 évet a problémás F-35 változat problémáinak kijavítására.

Egyelőre mi is tekintsünk el a U.S. Marine Corps legrosszabb aktuális rémálmától és hajókázzunk egy kicsit Marines-ék merevszárnyasainak egyik felét az akció közelébe vivő, a partraszállást támogató helikopterhordozó hajók irányába.

Ezen kisméretű repülőgép-hordozóknak is tekinthető hadihajókat jelenleg a Tarawa-osztály még aktív 2 tagja, illetve a 8 Wasp testesíti meg. Illetve épülőben a legújabb Waspra, a USS Makin Island-re (LHD 8) többek közt a meghajtás terén alapozó utódosztály első tagja, a USS America (LHA 6). Mint a címből leszűrhető, mindkét osztály érintett, de talán kezdjük a régebbivel.

A USS Wasp azért említendő, lévén tavaly ez a hajó lett kiválasztva az F-35B hajófedélzeti tesztjeire. Az osztályának névadójaként 1989 nyarán hadrendbe állt hadihajón ugyanakkor ennek érdekében némi munkálatokra lesz szükség, amit egy füst alatt összekapcsolnak egyéb, főleg gépészeti jellegű felújításokkal. Előbbi 4,6, utóbbi 16 millió dollárjába kerül majd az amerikai adófizetőknek. Mindezek érdekében a USS Wasp 2011. január 13-án megérkezett a virginiai Portshmouth-ban található Norfolk Naval Shipyard területére.

A USS Wasp (LHD 1) érkezése a 2007-es Norfolk Harbor Fest-re

USS Wasp – stimm. Elizabeth-folyó – stimm. Dátum – 2007… A USS Wasp (LHD 1) érkezése a 2007-es Norfolk Harbor Fest-re | Fotó: U.S. Navy ,

A leendő USS America (LHA-6) szintén érintett az F-35B kapcsán, csak kissé jobban, mint a USS Wasp. Az America-osztály – legalábbis első 2 tervezett hajója esetében – kifejezetten a légi műveletekre lett optimalizálva. Ennek részeként a partraszállító hajók indítását/fogadását lehetővé tevő elárasztható fedélzetet beáldozták a nagyobb hangárért cserébe – ahova az optimálisabb szervizelési lehetőségeket nyújtó kialakítás mellett a Wasp-osztály esetében jelen lévő AV-8B Harrier II és CH-46 Sea Knight gépek nagyobb utódjait, az F-35B-t és az MV-22B-t szánják elsősorban

Erre meg lehet, hogy nem lesz F-35B…

Az LHA 6-al azonos kiépítésű LHA 7 építésének előkészítését egyébként tavaly nyáron kezdték el finanszírozni, ám a jelenlegi bizonytalan helyzetben elhangzottak olyan vélekedések, miszerint elképzelhető, hogy mégsem kerül megépítésre. Vagy legalábbis nem a leendő USS America-hoz hasonló formában.

Az F-35B esetleges szanálása a Marine Corps mellett az olyan kisméretű repülőgép-hordozóval rendelkezőket is igen kellemetlenül érintheti, mint a spanyolok és az olaszok. Érintett lehet még Ausztrália, Dél-Korea és tulajdonképpen Japán is. Ezen említett országok mindegyike tervez, vagy dédelget terveket olyan nagyméretű helikopterhordozókról, melyek éppenséggel alkalmasak lehetnének az F-35B üzemeltetésére.

Az amerikai tengerészgyalogsághoz egy megjegyzés erejéig visszakanyarodva: az információk szerint a U.S. Navy részéről jelenleg folyik egy olyan terv kialakítása, miszerint a haditengerészet repülőgép-hordozóin jelenleg F/A-18 Hornet gépekkel települő tengerészgyalogos századok már az első körökben átfegyverzésre kerülnének az F-35C változatra.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Dél-Korea újabb adag F-35-öst rendelt, de más is van a puttonyban

Elkészült az első belga F-35A

Elkészült az első belga F-35A

F-35-ösök Uluru-nál

F-35-ösök Uluru-nál

Repülési tilalom az F-35-ösökre

Repülési tilalom az F-35-ösökre