Az ománi korvettbeszerzés fejleményei után ismételten csak egy kis haditengerészettel kapcsolatos eseménnyel fűszerezhetjük a nagyokról szóló híreket: Brunei védelmi minisztériumának weboldalán közzétettek tanúsága szerint a Borneó szigetének északi felén elterülő aprócska abszolút monarchia átvette a német Lürssentől megrendelt Darussalam-osztályú OPV-k három tagja közül az első kettőt.
Brunei kisméretű haditengerészete az ország GDP-jének igen markáns szeletét adó olaj és földgázmezők védelmét hivatott ellátni. Ezen kisméretű haditengerészet modernizálása vezetett – kissé kacifántos módon a németekig.
Kacifántos módon, ugyanis 3 OPV (Offshore Patrol Vessel) feladatkörű korvettet már a 90-es évek végén megrendeltek a britektől, amiket azok 2001-2002 között át is adtak – illetve át is adtak volna. Csakhogy a BAE Systems által prezentált korvettek Brunei szerint nem feleltek meg a szerződésben lefektetett specifikációknak – rossz nyelvek szerint túl nagy falatnak bizonyultak a kicsiny haditengerészetnek. A szultánság és a BAE Systems között véglegesen 2007-re rendeződött az előbbi visszatáncolása miatti helyzet. Ezidőtájt jött a képbe a többek közt Roman Abramovics és a Microsoft társalapító, Paul Allen Pelorus és Octopus szuperyachtjainak építésért is felelős Lürssen Werft azzal az ajánlattal, hogy segít elpasszolni a 3 korvettet azzal a feltétellel, hogy Brunei 3 hasonló kaliberű hadihajót vesz tőlük.
A Perzsa-öböl menti országok megkörnyékezésének sikertelensége után a németek végül 2008-ban valóban elpasszolták a korvetteket, melyek azóta az Algériai Haditengerészetet erősítik.
Mindeközben 2010 folyamán átadtak a nagy titkolózás közepette elkészült Itjihad-osztály 4 kisebb, 41 méteres őrhajóját Brunei-nek, most pedig sor került a „sefteléssel” megszerzett üzlet első két eredményének átadására is.
A KDB Darussalam és a KDB Darulehsan elviekben márciusban hagyja majd maga mögött Németországot, hogy a tervek szerint májusban érkezzen meg a kelet-ázsiai otthonába. Harmadik társuk, a leendő KDB Darulaman is vízen van már egyébként, átadása augusztusban várható.
A Darussalam-osztály tagjai szűk 80 métere hosszukkal szűk 10 méterrel kisebbek a BAE Systems-től megrendelt hadihajóknál és légvédelmi rakétákkal sem rendelkeznek – fegyverzetük 4 MM40 Exocet indítóból és egy Bofors szállította 57 mm-es lövegből áll.
Nincs rajta légvédelem… Ejha.
Mondjuk az 57 mm loveget lehet arra is hasznalni es gondolom lessz ott par MANPAD is.
Hát ez így nagyon gyengének tűnik, de az Exocet nem szabad félvállról venni…
De azért egy Phalanx – vagy valami hasonló – nem ártana, ha később kerülne rá.
Az OPV-re meglehetősen ritkán raknak légvédelmet, általában akkor, ha ezek a legnagyobb egységei egy kis nemzet flottájának, mivel ezek háborúban saját erőből partvédelmi feladatokat vagy nagyobb felszíni egységekkel együtt konvojkiséretet látnak el, normál méretű flottákban, így az előbbi esetben a szárazföldi légvédelem ernyője alatt tevékenykednek, míg utóbbi esetben egy korvett, fregatt vagy romboló légvédelme alatt. Békeidőben pedig a saját gazdasági övezetekbe tévedő idegen halászhajók a legritkább esetben vannak légierővel megtámogatva.
Pontosan.
Mondjuk az más kérdés, hogy ez a hajóosztály visszalépés a britektől megrendelt, majd nem hadrendbe állított korvettekhez képest. Az Exocet mellett azokon van 16 cellás VLS-ben Seawolf roketta légvédelemre + 76 mm-es löveg + 2 torpedóvetőcső. Persze Brunei számára ezek is megfelelőek lesznek a feladat ellátására, csak az ár/érték aránya kérdés!
Sajnos erről nem igen szól a fáma – még arról sem, hogy mennyiért sózták el a 3 angol korvettet. Egyetlen utalás a kapcsolódó wikipedia szócikk – sajna forrásmegjelölés nélkül :| Ott ugye az szerepel, hogy Brunei 600 millió fontért akarta eladni a hajókat.
Namost az omániak elvileg 400 millió fontból hozták ki 3, alapvetően szintén OPV célú, potensebb korvettjüket.
Persze kérdés, hogy elkeltek-e 600 millárt Brunei korvettjei + azok árából csak ezt a 3 OPV-t fedezték, vagy azt a 4 IPV-t is, amik tavaly álltak hadrendbe. nem mind1 :)
—–
Tudomásom szerint a Bofors 57-nek bitang nagy a tűzgyorsasága + fel van rá készítve, így, ha korlátozottan is, de simán használható légvédelmi feladat ellátására. Meg hát még befigyelhet az említett MANPAD is. A semminél az is jobb :)
+ oda lehet szamolnia helikopteren hordozhato fegyvereket is.
Igazatok lehet. Első ránézésre nem is igazán van rajta hely… Talán az orrnál, de akkor a hajó hátsó részét leárnyékolja maga a felépítmény. Azért egy két nehézgéppuskát nem ártana még felpakolni…
Azért a heli sem tartózkodhat állandóan a hajón!
Ezzel számolni kell.