Kanada is benevez pár Mistralra?

2010 júniusában a kanadai kormány bejelentette nemzeti hajóépítési stratégiáját, melyre 35 milliárd kanadai dollárt szánnak és melyből az elkövetkező 30 év alatt a haditengerészet és a parti őrség számára 28 nagy és 116 kisebb hajó épül majd meg a tervek szerint. A nagy hajókat 2, még nem kiválasztott hajógyár építheti majd meg – egyik a hadihajókat, míg a másik a nem hadihajókat. A kisebb hajókat a nagyokra nem kiválasztott kanadai hajógyárak marhatják el maguknak.

KV Svalbard

A beszerzési listán szerepel 6-8 jégtörő képességekkel is rendelkező OPV. Az Arctic Patrol Ship alapját elvileg a norvég Svalbard-osztály adja majd | Fotó: Marcus Bengtsson ,

A bejelentés szerint az egyszer már leállított, majd újraindított, a meglévő 2 ellátóhajó leváltására hivatott Joint Support Ship (JSS) kiemelt prioritást élvez. A design szállítója ugyan még mindig nem került kiválasztásra és így jelenleg a várható hadrendbe állási idő 2017 magasságára van becsülve egyébként.

JSS koncepció

Egy korábbi JSS koncepció | Forrás: Department of National Defence ,

Node hogy jön úgymond a 2 (+ várhatóan 1 opciós) „szénszállítóhoz” az esetleges Mistral beszerzés – melyet egyébként francia lapok reppentettek fel híresztelésként.

A múlt évtized közepére a kanadai haderő gyors (expedíciós) bevethetőségét támogató hangok felerősödtek és ugyan az akkor már/még futó JSS program ezen igények egy részének kielégítésére alkalmasnak bizonyult egyesek – köztük az akkor még aktív állományú tábornok, a haderő vezérkari főnöke, Rick Hillier – mégis a célnak jobban megfelelő helikopterhordozók irányába kezdtek kacsingatni. 2005-ben el is startolt a Future Canadian Amphibious Assault Ship program, azonban a „Big Honking Ship” néven is emlegetett project 2008 közepére megfeneklett – ám a jelek alapján úgy tűnik, hogy a JSS-hez hasonlóan szintén levonszolják a „zátonyról”.

Egyelőre abszolúte pletyka értékű francia lapértesülések szerint ugyanis Ottawa igen komoly érdeklődést mutat 2 Mistral-osztályú hordozó iránt – melyeket természetesen hazai hajógyárakban építene meg, így szintén a lapértesülések szerint a DCNS jelenleg éppen az alkalmasnak bizonyuló kanadai hajógyárakat szemlézi a 2012-re várt aláírásig vezető folyamat részeként. Talán mondanunk sem kell, hogy a DCNS határozottan elzárkózott a híresztelés bármilyen kommentálásától.

Kanada és a Mistral

Kanada és a Mistral – várjuk a fejleményeket ,

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Sínen a kanadai Poseidon-üzlet

Sínen a kanadai Poseidon-üzlet

Kanada is az F-35 mellett döntött!

Kanada is az F-35 mellett döntött!

RAPIDFire CIWS kerül az új francia járőrhajókra

RAPIDFire CIWS kerül az új francia járőrhajókra