A szerb védelmi miniszter a közelmúltban Kínába látogatott, hogy a két állam még szorosabb katonai együttműködéséről tárgyaljon az ázsiai ország vezetőivel.
Dragan Sutanovac és kollégája Liang Guanglie tábornok Szerbia és Kína közti szoros katonai együttműködés alapjait fektették le Pekingben. A szerb védelmi miniszter ígéretet kapott a tábornoktól, hogy a Kínai Néphadsereg továbbra is támogatja a szerb fegyveres erőkön belüli reformokat, melyekhez biztosítják a szükséges alapokat. Kölcsönös partnerséget építenének a a katonai oktatás, a békefenntartó műveletek és a Katonai Orvosi Akadémia kapcsán is.
A találkozó során a nagy hagyományokkal rendelkező szerb hadiipar és a virágkorát élő kínai ipar összeboronálását és közös vállalatok létrehozását sürgette mindkét fél. A kínaiak számára Szerbia kiváló hídfőállás lenne Európában, míg a szerb ipart jelentősen fellendíthetné a kínai gazdaság hátszele, hogy aztán közös termékeikkel „elárasszák” a többi országot.
A pekingi látogatás során egy megrendelés aláírására is sor került, a Kínai Néphadsereg 500 ezer euró értékben biztosít számítástechnikai felszerelést a szerb fegyveres erők számára. Továbbá a kínai fél hangsúlyozta, hogy hamarosan jelentős mennyiségű fegyverzetet vásárolnak Szerbiából. És valószínűvel fordítva is így lesz.
Dragan Sutanovac számára emellett szerveztek egy rögtönzött légi bemutatót, melyen demonstrálták az új fejlesztésű, többfeladatú kínai harcigép, a Chengdu J-10 képességeit. Nyilván nem véletlenül. Szerbia ugyanis közel a típusváltáshoz, a okol J-22 Orao csapásmérőit, MiG-21Bisz, valamint MiG-29 Fulcrum típusú vadászbombázó repülőgépeit egy modern, többfunkciós típussal váltaná le. (Erről bővebben már július végén írtunk, a kapcsolódó bejegyzés itt található.) Természetesen a közel 1.3 milliárd dollárra saccolt üzlet érdekli a kínaiakat is, így nem meglepő, hogy aktívan kampányoltak a saját típusuk győzelmének érdekében.