Azt, hogy Japán a méretei és kialakítása miatt már a Hyūga-osztályra is neccesen ráhúzható helikopterhordozó rombolók után egy újabb, még nagyobb osztály létrehozásába kíván belevágni nem újdonság, hiszen ezt 2009 novemberében bejelentették. Konkrétan a terveket, a minap pedig megerősítették a pletykák szárnyán útra kélt főbb méretbeli adatokat.
Ezen infók alapján Japán ilyen jellegű, jelenleg 22DDH jelölés alatt futó harmadik hajója a 16DDH és a 18DDH, azaz a Hyūga-osztály hadrendbe állt első és várhatóan jövőre hadrendbe álló második tagjaihoz képest mintegy 50 százalékkal lesz nagyobb.
Mindezen jelentős méretnövekedést források azzal indokolják, hogy tervben van a V-22 Osprey rendszeresítése, hovatovább az F-35B-re is mint a hajó későbbi, kulcsfontosságú elemére tekintenek.
Mindenesetre a hivatalosan is megerősített 248 méteres hosszal párosuló 39 méteres szélesség, valamint – teljes terheléssel – 24 000 tonna vízkiszorítás finoman szólva is ellehetetleníti a rombolóként történő besorolást, hiszen a vízkiszorítást nem tekintve ezen méretek nagyjából megegyeznek például a 2. Világháború alatt arrafelé rohangáló amerikai Essex-osztályú repülőgép hordozók, vagy több japán hordozó ilyen paramétereivel. Vagy ha egy modern példánál akarunk maradni, akkor a spanyolok közeljövőben hadrendbe álló Juan Carlos I hordozójához hasonlíthatnánk, mind méretben, mind pedig a tervezett szerepkörben.
A 22DDH-ról napvilágot látott illusztrációk egy teljes értékű helikopterhordozót vizionálnak, melynek már tényleg semmi köze nincs holmi rombolókhoz.
A leendő 22DDH-ről elérhető rajzok és információk végett tudni lehet, hogy a nyers méretek növelése mellett számos, igen fontos változtatás is eszközölve lesz az elődosztályhoz képest. Ezek egyike az önvédelmi fegyverzet kérdése, hiszen míg a 2 Hyūga a 16 cellás VLS rendszerbe telepíthető RIM-162 ESSM rakéták mellett csak 2 Phalanx-szal büszkélkedhet, addig a 22DDH esetében egy újabb Phalanx és 2 RIM-116 RAM indítóállás is elhelyezésre kerül majd. További lényeges változtatás a Phalanx-ok elhelyezése: míg a Hyūga esetében ugyanis az egyik a fedélzet elülső szekciójában, közvetlenül az orrnál kapott helyet, akadályozva ezzel az esetleges merevszárnyas gépeket, addig a 22DDH esetében már semmi ilyesmi nem rondít bele a fedélzeten folyó tevékenységbe.
És ez az a pont, azaz a fedélzet, ami szintén alaposabb átgondolás tárgyát képezte és igazából a legfontosabb változtatás az elődökhöz képest, hiszen méreteinek alapos megnövekedése mellett kialakítása is változott. Konkrétan a korábban a fedélzet tengelye mentén beépített 2 lift egyikét a sziget mögé és természetesen a fedélzet szélén tervezik elhelyezni, mellyel szintén tovább növelik a fedélzeten folyó tevékenység folyamatosságát.
A nagy liftek mellett a kisebb, a gépek munícióját szállító lifteket is érinti a változás, hiszen számuk kettőről négyre növekedik, ami létszükséglet is, hiszen a 22DDH már nem 4, hanem 5 helikopter egyidejű indítására/fogadására lesz képes.
A sziget kialakítás csak kis mértékben tér el a Hyūga-osztályétól, külsőleg alapvetően annyi a differencia, hogy előrefelé meghosszabbították, ahol is vélhetően a VLS cellák kapnak majd helyet.
Arra lennék kíváncsi hogy vajon az új egységnek lesz e elárasztható fedélzete ? Az az képes lesz partraszálló egységeket is hordozni vagy „csak” marad heli repülőgép hordozó ?
Jó kérdés. Én speciel nem futottam bele olyan skiccben, infóba, miszerint lenne neki. Inkább amolyan mini hordozónak akarják, amire el tudnak majd spájzolni pár F-35B-t is ha úgy hozza a dolog. Bár ez elvileg tudtommal ugye nem megerősített dolog.
ez simán hordozó csak nem nevezik annak a kis rizszabálók(minden ellenszenv nélkül)mert a törvényeik értelmében nem rendelkezhetnek támadó fegyverekkel
csak hát ott van ugye kim országa…
Igen !
Ott van Kim országa, meg hát kína meg orosz o is. Érdekes hogy ezzel a bejelentéssel az után jöttek ki hogy orosz o megrendelte a Mistralokat.
De ismerős ez a történet mintha már ezt az oroszok is eljátszották volna.
Hát ha lesz benne pataszálló egység is az már erősen nem önvédelmi célja lesz.
Indiát kihagytátok a felsorolásból.
India messze van. SEMILYEN igénye nincs a térséggel kapcsolatban.
Ha csak az nem hogy más se legyen túl jóba kínával és útálja pakit.
India meg Kína megint összefog veszni.
ez Indiai hordozó?
nem ez japán japán! és NEM HORDOZÓ HANEM HELIKOPTERHORDOZÓ ROMBOLÓ:)
ez a japán neve esszük nem esszük japán nem fejleszt anyahajókat….
Legjobb helijük meg F-35B lesz nem milyen nagyszerű helikopter.
Üdv az Uraknak!
Érdekes fegyverkezési verseny van kialakulóban a Távol-Keleten. Orosz Mistrallok, Japán új „rombolói”, a kis tigrisek beszerzései (Szingapúr F15SG, Vietnám új tengói és SU30MKV, és lehetne folytatni). Ennyire tartana mindenki a nagy sárkány ébredezésétől? Vagy valami kincs van az Óceán alatt? Mi ennek az oka?
Tisztelettel
Q
Én az összehasonlító rajzokon 4 Phalanx-ot látok.