Az oroszok – érthető módon – nem szeretik azokat a meglepetéseket, melyek a határuk mentén történnek és (nukleáris) haderejük elleninek vélik. Pedig a cseh-lengyel móka után most itt a román fejlemény. Meg a bolgár…
A Bush érából Obamáék nyakába szakadt cseh-lengyel terv szanálása után meghirdetett tengeri telepítésű rakétavédelmi rendszer mellett persze megkezdődött a puhatolózás szárazföldi vonalon is. Ennek eredménye egyrészt a közelmúlt román bejelentései, illetve a február 12-én, pénteken bejelentett bolgár szándék.
Bulgária miniszterelnöke, Bojko Boriszov pénteken úgy nyilatkozott, hogy pártolja az amerikai rakétavédelmi rendszerhez történő csatlakozást, valamint hogy a tárgyalások már megkezdődtek az ügyben.
„NATO tagként minden vonatkozását figyelembe fogjuk venni az európai biztonságnak és annak megfelelően fogjuk megtenni a megfelelő lépést. … Véleményem szerint szolidaritást kell mutatnunk az amerikai védelmi rendszerrel, de Bulgária álláspontja az EU álláspontját fogja tükrözni” – nyilatkozta újságíróknak Boriszov, hozzátéve, hogy ha valaki NATO tag, akkor a közös biztonságért kell tevékenykednie.
Az Egyesült Államok bulgáriai nagykövete, James Warlick elmondta, hogy bár a tárgyalások még nagyon kezdeti stádiumban vannak, az amerikai kormány kész az együttműködésre, valamint hogy Bulgária részvételére van lehetőség, de hogy ez konkrétan mit is fog takarni, az csak Bulgárián múlik. A közeljövőben mindenesetre szeretnék megkezdeni – politikai és technikai szinteken egyaránt – a tárgyalásokat a lehetőségekről. Figyelembe véve Bulgária érdeklődését, illetve más területeken történő együttműködésüket, nem is beszélve az ország geográfiai elhelyezkedéséről, bíznak benne, hogy a tárgyalások produktívnak bizonyulnak majd.
Természetesen nem maradhatott ki nyilatkozatából Moszkva nyugtatgatási kísérlete sem, Obama erős, békés és prosperáló Oroszországról hangoztatott nyilatkozatának ismétlésével. (Feltételezem sejthető milyen sikere lehetett a Kremlben…)
„Véleményünk mindig is az volt, – és marad is – hogy Oroszország jogos igénye a biztonságra legjobban nem gyenge és elszegényedett államokkal a határán, sokkal inkább békés, prosperáló, demokratikus szomszédokkal szolgálható.” Hovatovább Washington nem kéri arra Szófiát, hogy válasszon köztük és Moszkva között – tette hozzá az amerikai nagykövet.
Moszkva reakciójára nem kellett sokat várni ezúttal sem, hiszen az február 14-én, azaz vasárnap Szergej Lavrov külügyminiszter tolmácsolásában már meg is érkezett: Moszkva epekedve várja Szófia magyarázatát azon, Moszkva által kellemetlen meglepetésnek minősített döntéséről, miszerint területet adna az amerikai rakétavédelmi rendszernek.
Az amerikai félnél már megfutották a kezdőköröket: „Nagykövetünkön keresztül már kérdőre vontuk amerikai partnereinket Washingtonban, hogy mit is akarna jelenteni ez a bulgáriai meglepetés a romániai után.” – nyilatkozta Lavrov.
A bolgár védelmi minisztériumtól elcsippentett korai információk szerint a bolgár sajtó úgy tudja, hogy MIM-104 Patriot és/vagy Aegis-rendszer + SM-3 rakéták telepítésé szerepel a jelenlegi elképzelésben.