Orosz válasz a romániai rakétapajzsra

A legutóbbi hírek szerint az Egyesült Államok Romániába telepítené rakétavédelmi rendszerét. Meg is jött az orosz válasz.

Annak ellenére, hogy a Traian Basescu román államfő szerint 2015-re kiépülő rakétavédelmi rendszer nem Oroszország ellen irányulna, az mégis fenyegetve érezné magát miatta. Ugyanis gyakorlatilag a helyzet ugyanaz lenne így is, mintha Lengyelországban és Csehországban lennének az elfogórakéták és a radarok.

„A Romániába telepítendő szárazföldi Aegis-rendszer a legmodernebb SM-3 rakétákkal lenne felszerelve. Ez a fegyver pedig kétségkívül jelentősen csökkenti Oroszország elrettentő erejét.” – nyilatkozta Igor Korotchenko ezredes egy magazinnak.

Elmondása szerint az SM-3 rakéták képesek lennének közvetlenül az indításuk után megsemmisíteni az orosz ballisztikus rakétákat, így jelentősen korlátoznák az ország nukleáris csapásmérő képességeit. Természetesen az Egyesült Államok hivatalosan nem Oroszország, hanem Irán ellen építené ki az európai rakétavédelmi rendszerét.

„Oroszországnak figyelmeztetnie kell Romániát, hogy amennyiben telepítésre kerülnek náluk az amerikai rakétavédelmi rendszer elemei, úgy ők lesznek az orosz megelőző csapások fő célpontja.” – mondta Korotchenko.

Mint ismeretes, a rakétapajzs először Lengyelországba és Csehországba került volna, de végül ezt elvetették. Most Varsó és Prága egyaránt támogatja a Romániába való telepítés tervezetét.

Korotchenko nyilatkozatával egy időben történt, hogy Natalia Timakova, az elnök sajtótitkára bejelentette: Dmitrij Medvegyev orosz államfő jóváhagyta a 2020-ig tartó katonai és külpolitikai doktrínákat. Az újítás indoka orosz tisztviselők szerint az volt, hogy országuknak megújult és komoly fenyegetésekkel kell szembenéznie a jövőben.

Az új katonai doktrína legfontosabb pontja, hogy lehetővé teszi Oroszország számára nukleáris megelőző csapás(ok) végrehajtását a lehetséges agresszor(ok) ellen. Ezzel egyetemben előirányozza a nukleáris csapásmérő fegyvernem fejlesztését, növelését, valamint működésének optimalizálását, hatékonyabbá tételét, mobilizálását.

A legutóbbi, 2000-ben elfogadott hasonló irat értelmében Oroszország csak akkor viselt volna hadat, ha megtámadták volna, de katonapolitikája kizárólag védekező jellegű volt. Ez most a fentiek értelmében módosult. A védelmi költségvetést is növelnék, a tervek szerint az utóbbi évekhez képest 50%-kal.

Az orosz nukleáris csapásmérő erő a szárazföldi telepítésű és atommeghajtású tengeralattjárókról indítható ballisztikus rakétákból, valamint az atombombákat és cirkálórakétákat hordozó stratégiai bombázókból áll.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Norvég Falconokkal bővült Románia légiereje

Norvég Falconokkal bővült Románia légiereje

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

A USS Kitty Hawk utolsó útja

A USS Kitty Hawk utolsó útja