Japán: Nem lesz Raptorunk

A Tokióból érkező hírek egyértelműen megerősítik azt, hogy Japán ejti azon tervét, hogy szolgálatba állítsa az F-22 Raptor vadászokat.

Több indokuk is van erre: egyrészt az egyre súlyosabbá váló gazdasági válság miatt nagyon valószínű, hogy a Lockheed Martin hamarosan bezárja a Raptor gyártósorát, ugyanis az Amerikai Légierőtől egyre több pénzt vonnak meg. A típus pedig, lévén a jelenlegi legkorszerűbb harci gép, igencsak drága. Bár többen is erősen kampányolnak a Raptor megmentéséért, Japán szilárdan meg van győződve róla, hogy nem járnak majd sikerrel.

F-22 Raptor

Mégiscsak láthatjuk Japán színekben a Raptort? ,

Továbbá az utóbbi időben a japán kormány erőteljesen megpróbálta rábeszélni az USA-t, hogy adják el nekik a típust, nem sikerült elérniük a céljukat. Az amerikaiak ugyanis nem szívesen adnak el csúcstechnológiát, még a velük olyan szoros kapcsolatban álló országoknak sem, mint Japán. Ez egyébként teljesen érthető, több milliárd dollárt öltek a technológia fejlesztésébe, egy eladás esetén pedig Japán minden bizonnyal felhasználná azt saját repülőgépiparában.

Japán máris nekilátott az esetleges alternatívák keresésének. Felmerült az Eurofighter Typhoon megvásárlása, ami igen érdekes lenne, abból a szempontból, hogy a szigetország mindeddig csakis saját építésű vagy amerikai harci gépeket vásárolt.

A következő jelentkező az F-35 Lightning II lenne, és nagyon valószínű, hogy e típus lesz a befutó. Technológiailag a JSF program szülötte áll legközelebb a Raptorhoz, lévén már az 5. generációs harci gépek nem túl tágas listáját gyarapítja. Egyébként több japán parlamenti képviselő is erősen F-35-párti, így nagyon valószínű, hogy újabb taggal bővülhet a népes Lightning II-megrendelő gárda.

Fotó: F-35 programiroda, Lockheed Martin

Fotó: F-35 programiroda, Lockheed Martin ,

A harmadik esélyes az F-15 FX lenne, bár az F-35-nek nagyobb esélye van nála. A 4+ generációs Sas mellett szól, hogy Japán már alkalmazza az F-15-öt, tehát hasznos tapasztalatokat gyűjthettek vele.

Azt minden esetre elmondhatjuk, hogy Japánnak nincs rossz dolga abból a szempontból, hogy van miből válogatnia. Csak aztán nehogy túl sok legyen a végére a számla…

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Több országgal is bővülhet a GCAP csapata

Több országgal is bővülhet a GCAP csapata

Hivatalosan is elstartolt a GCAP

Hivatalosan is elstartolt a GCAP

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Itt az első japán KC-46A

Itt az első japán KC-46A