A XI. Kecskeméti Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón – nevéből is adódóan – nem csak a légi haderőnem, hanem a Magyar Honvédség többi alakulatának tagjai és eszközei is kiállításra kerültek. Így akit az égen szárnyaló vasmadarak bemutatójánál jobban érdekeltek mondjuk a lőfegyverek, az is megtalálhatta a kedvére valót a hangárokban és a külön erre a célra felállított sátrakban.
Az egyik kisebb repülési szünetben kis csapatunknak alkalma nyílott megtekinteni az MH. 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj sátrát és az abban kiállított fegyvereket, valamint kicsit elbeszélgetni a jelen lévő katonákkal. Ők egyébként nagyon kedvesek voltak, készségesen válaszoltak minden kérdésre, és szíves örömest megmutatták az általuk alkalmazott technikát.
Mint ismeretes, a NATO-hoz való csatlakozás során a Magyar Honvédség eszközparkjának fejlesztésében igazodni igyekszik a fejlett nyugati technológiákhoz. Ez természetesen a különleges erők lőfegyvereinek terén is megnyilvánul, így kerülhetett sor például az amerikai Remington M24 mesterlövész-puska vagy a német Heckler & Koch MP5A3 géppisztoly beszerzésére egyéb más eszközök mellett. De a magyar hadiipar is fel kíván zárkózni a 21. század igényeihez, így születhetett meg például a ’Szép’ mesterlövész-puska, mely ugyancsak rendszerben áll a Bercsényiseknél.
Elsőként a mesterlövész-fegyverekről érdeklődtünk a katonáktól. Elmondták, hogy a jelenlegi bő eszköztár (Remington M24, ’Szép’, SZVD) azért jó, mert így mindenki ki tudja választani azt a lőfegyvert, amelyik a legjobban testhez áll a számára. Sorrendet nem állítottak, ugyanis szerintük tényleg személyfüggő, hogy kinek melyik ’jön be’ jobban, melyiket használja szívesebben. A hazai fejlesztésű ’Szép’ mesterlövész-puskáról elismerően nyilatkoztak, elmondásuk szerint a 7,62 milliméteres, forgó-tolózáras működési elvű fegyver megfelel a különleges erők igényeinek.

‘Szép’ mesterlövész-puska |Fotó: HTKA.hu – Aim-120 ,
A mesterlövészek után egy M249 SAW (szakaszszintű támogató fegyver) könnyű géppuska volt kiállítva. Ez egy kifejezetten a különleges erők számára kialakított konfigurációban volt látható: az M4-ével megegyező szereléksínnel, rajta lézeres célmegjelölővel, valamint éjjellátó távcsővel. Természetesen nem hagyhattuk ki, hogy ne kérjük meg a honvédeket: hasonlítsák össze a fegyvert a szovjet eredetű PKM könnyű géppuskával!
Egy, az M249-est rendszeresen használó katonánk szerint az 5.56-os NATO-lőszer átütőereje ugyan lényegesen kisebb, mint a 7,62-esé, ám az M249 pontosabb sorozatok leadására képes – szakavatott kezekben, természetesen. Az amerikai előnye még, hogy a rakaszba több lőszer fér, valamint, hogy szükség esetén alkalmazható hozzá az M4-es tára is – ezt be is mutatta.
A két eszköz közötti valódi különbséget ő úgy fogalmazta meg, hogy míg az M249 inkább védekező fegyver, addig a PKM jóval alkalmasabb támadó feladatokra.
Végül pedig az egyéni lőfegyvereket is megtekinthettük. Két Colt M4A1 Carbine SOPMOD is ki volt állítva, az egyiken egy 40 mm-es gránátvető is fel volt illesztve. Mindkettő rendelkezett RIS (Rail Interface System) sínnel, valamint Trijicon ACOG távcsővel. A gránátvető nélkülire célmegjelölő rendszer és hangtompító is fel volt szerelve.
A karabélyokkal kapcsolatban arra kérdeztünk rá, hogy a Magyar Honvédség állományában mennyire érzékelték azt a már-már közhellyé fakult tényt, hogy az M4 és M16-család tagjai jóval érzékenyebbek a külső behatásokra és több törődést igényelnek, mint a Kalasnyikov-rendszerű lőfegyverek?
Mint elmondták, problémájuk nem volt az amerikai fegyverekkel, azok a megfelelő szintű kezelés mellett éles helyzetben mindig tökéletesen működtek. Egy ’adagnyi’ Afganisztánt is megjárta belőlük, és ott sem okoztak gondot nekik a kegyetlen körülmények (az amerikai katonák főként Irakban és Afganisztánban panaszkodtak fegyvereikre).
Végül pedig megtekinthető volt egy Heckler & Koch MP5A3 géppisztoly, taktikai lámpával és red-dottal, valamint egy Remington 870 Marine sörétes puska. Ezeket főként épületharcban alkalmazzák, de bármilyen más harchelyzetben is megállják a helyüket.
Természetesen a Magyar Honvédség fő egyéni lőfegyvere ezután is az AK-63D gépkarabély marad, melynek modernizációja jelenleg is folyik, a modern hadviselésnek megfelelően szereléksínnel és egyéb kiegészítőkkel látják majd el.




