Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy az orosz fegyveres erők az elkövetkező évtized folyamán 1 500 harci gépet és helikoptert fognak kapni, mellyel alapvetően megújul a géppark. Ehhez kapcsolódóan a szórásból nem marad ki a légvédelem sem – utóbbi fegyvernemnek mintegy 200 légvédelmi rendszert ígér a hangzatos nyilatkozat.
Oroszország egykori elnöke által hétfőn, egy védelmi iparral kapcsolatos konferencián – a korábbi beszerzéssel kapcsolatos bejelentésekre építően – elmondottak értelmében – természetesen ha azok megvalósulnak – akkor a manapság még mindig “kissé” kopottas Orosz Légierő gépparkjának 85%-át tehetik majd ki új gépek. Légvédelmi vonalon az arány 75% körül alakulhat..
Igen, természetesen ezek amolyan nagyvonalú nyilatkozatok, semmi igazi konkrétum. Putyin persze megragadta az alkalmat, hogy emlékeztesse a nagyérdeműt, hogy 2008-2009 folyamán megkötött hosszútávú szerződések értelmében mintegy 130 harci gépre már van érvényben lévő rendelés. (2008 óta folyamatban a Szu-34 sorozatgyártásra, tavaly sorozatgyártásra érett a Szu-35 is – és utóbbira koncentrálva a MAKSZ 2009-es során egy jelentősebb hazai is rendelés született.). Tovább folytatva a sort, ehhez az emlegetett csinos értékhez minden bizonnyal hozzátesz majd egy lapáttal a nagyobb volumenű megrendelés előtt álló Jak-130-as is.
Az idei év vonatkozásában Putyin konkrétan 27 harci gép, több mint 50 helikopter és néhány SZ-400-as légvédelmi rendszer átadásáról beszélt.. Gyorsan hozzáfűzve, hogy az orosz gépek továbbra is keresettek a nemzetközi piacon, az orosz fegyverexport igen jelentős, mintegy 51%-át téve ki. Mi pedig ezen a vonalon gyorsan hozzáfűzzük, hogy Moszkvának vérmes tervei vannak export fronton is: a harci gépek világpiacán az orosz tortaszeletet az 1996-2005 között megszerzett 10%-ról (~12 milliárd Dollár) 2006 – 2015 között 13%-ra, majd 2025-ig 15-16%-ra kívánják feltornázni.
A várakozások szerint a 2016 – 2025 intervallumban a harci gépek piacának értéke elérheti a 280 – 300 milliárd Dollárt (elkezdenek szállingózni a lelassított F-35 program első gépei és talán a PAK-FA), amiből az orosz ipar a várakozások szerint 15-16%-ot tudhat majd magáénak. Mihail Pogoszjan, a Szuhoj vezérigazgatója szerint ez azt jelenti, hogy az orosz repülőgépipar kapacitását a jelenlegi mintegy két és félszeresére kellene növelni.
tegnap volt a hír, hogy a tankok számát 80%al akarják csökkenteni, ma meg, itt ez az 1500as szám. (Csak viszonyítás kép 1000 L39et akarnak 150 max200 JAK130al váltani.)
Tényleg kidobják az elmúlt 100év felépítését és átálnak a NYi vonalra? Grúzia ekkora pofon volt?
Az ok részben az, hogy modernebből kevesebb kell. Meg a SZU idején meglevő források töredéke van. 10 év múlva meg térünk vissza a számokra. Az utóbbi 10 évben nem ez az első ilyen nyilatkozat. A helyzet ennek ellenére ismert…
Ez a cím lefordítva azt jelenti hogy a kőolaj és földgáz árak is kapnak nemsokára egy „gázfröccsöt”.
Remélem összejön nekik. Ez az „egypólusú” világrend nem túlságosan bízalomgerjesztő.
Az egypólusúbb – mert nem az szerintem – nem Oroszország fogja szeritem elbillenteni. Kína és India.
Gazdaságilag már most se egypolusú pl ott van az EU és sok területen már feljött USA/EU mellé Kína is. (ahol nem ott majd ~10éven belűl feljön.) Ja és hát India…
ezen a területen én nem várom ruszkikat a topba. Japánt se fogják megközelíteni se.
Katonailag van egypolusú világrend. És ez még jó ideig marad is így, 1500 helikopter + szu34/35/50 ezen nem változtat.
Üdv!
Szerintem is Kína billent majd. Max. 15 éve belül elkezdi nagy mennyiségben feltölteni a légierejét az ötödik generációval és akkor abban a térségben véget ér az amerikai fölény.
Kíne jelenleg 4+ gépet sem tud saját erőből gyártani. Ehhez kell vagy 10 év még szerintem.
A modernebb gépekből tényleg kevesebb kell…
Ennek ellenére ez egy gumicsont hír, amit 5 évente belöknek. Nagy légierő fejlesztés… Hát persze!
Nem a régi két nagy szembenállását sírom vissza. De a mai felállás alapján,az USA katonai erejének kompenzálásához kellenének az oroszok is. Ezt egyedül önerőből egyetlen egy ország sem tudja megtenni se most se pedig a belátható közeljövőben. A gazdasági vonal pedig más kérdés.
Kifelejtitek a nuki erőt. Ha MOST Oroszország valamire komolyan azt mondja, hogy nem, akkor nem. Ezen félmilió F22es sem változtatna.
Te meg azt felejted el, hogy a nukleáris erő bevetésével való fenyegetőzés az ’50-es évek vége óta halott…
gacsat:
Bár az oroszoknak azért persze van szava, de a jenkik ettől még még nagyjából csinálják amit akarnak. Lásd a jenki rakétavédelmi rendszer európai eleme. Arra is komolyan prüszköltek Moszkvában, azt mire mentek? Látszólag visszahátráltak Obamáék, aztán nem sokkal később már újra pedzegetik a témát. Mikor lesz az orosz nem ténylegesen NEM? Pl.:
– az arab, a dél-amerikai, az afrikai, európai és persze a jenki fosszilis energiahordozó készletek kifogynak ÉS elfogy az urán is ÉS az orosz medvének meg még lesz a barlang mélyén pár csuporral mindezekből
– az Antarktisz körül nem találnak olajat ÉS/VAGY fent tudják tartani a kitermelési tilalmat
– a világ nem hozza össze addigra a gazdaságosan és persze alapvetően nem csak pár mp-ig üzemeltethető fúziós erőművet,
:)
Az atomerő meg kb. arra jó annak a pár országnak akiknek van, hogy nyugodtan aludjanak, biztosak léve abban, hogy senki nem mer direktben nekikugrani.
—–
Off-topic, de ha már szóba került a rekétavédelmi rendszer meg a nuke téma.
Szergej Lavrov nyilatkozta a közelmúltban, hogy Moszkva várakozásai szerint a START utód szerződés mindenképp a rakétavédelmi rendszer kérdéshez lesz kötve, amit a két elnök már le is „zsírozott” telefonon egyébként. Véleménye szerint valami kapocs kell a szerződésben a rakétavédelemhez, mert ellenkező esetben a Duma nem adja áldását a dologra. Ugyanakkor esélyesnek látja, hogy Moszkva ezen követelése nem kerülhet bele formálisan a szövegezésbe, mert akkor meg a Szenátus nem adja áldását a dologra. Jó móka ez, nem fognak unatkozni Genfben @ március 9. :)
Lehet, hogy hülyén hangzik, de örülnék, ha még a „nagy öregek szellme” élne tovább a nukleáris stratégia terén. Anno McNamara, Kissinger, Gromiko, Gerard Smith, Roland Timbarev, Vlagyimir Szemjonov és még sokan mások elég jó és tartós atomegyensúlyt tudtak összehozni. Persza akkor a körülmények is mások voltak, de az eredmény akkor sem volt rossz szeritem. Tudták, hogy mi forog kockán és nem volt kedük hazardírozni.
No, kis on-topic upfdate a hírhez: a Szuhoj főmufti, Mihail Pogoszjan 350 merevszárnyasról beszélt az elkövetkező 10 évre vonatkozóan nemrég.