Még tavaly októberben írtunk róla, hogy Kuvait védelmi minisztere szerint az olajban gazdag közel-keleti ország szívesen, sőt mit több, büszkén rendszeresítené a Rafale-t új generációs vadászbombázó gyanánt.
Egy ideig nagy hallgatás volt az ügyben, annyit lehetett csak tudni, hogy folynak a tárgyalások 14-28 gép megvásárlásáról. Sokan akkor is megjegyezték, hogy ennyi pénzért a francia típusnál jobbat is lehet kapni, de Kuvait anyagi helyzetéből fakadóan megteheti, hogy belevágjon az üzletbe. Vagy mégsem?
A hét elején a kuvaiti parlamentben egy erősen iszlám ellenzéki csoport írásos tiltakozást nyújtott be a kormánynak, melyben ellenzik a Franciaországgal kötendő megállapodást. Ezt minden bizonnyal annak hatására tették, hogy Sheikh Jaber Mubarak al-Sabah védelmi miniszter bejelentette: Kuvait számára továbbra is rendkívül fontos a dolog. A nem túlzottan hosszú listán a fő érv a Rafale-üzlet ellen természetesen a „gall csoda” egészen borsos ára.
Az említett ellenzéki csoport szerint az egész ügy nagyon „gyanús”. Ezt azzal is indokolják, hogy a kormány annak ellenére sem mondott le a vásárlás lehetőségéről, hogy a legutóbbi, műszaki szakértőktől befutó jelentések rendre a Rafale ellen szóltak. Ezeket a jelentéseket egyébként nem hozták nyilvánosságra, így létezésükben sem lehetünk biztosak. Mindenesetre alaposan lejáratnák saját magukat, ha nem létező forrás alapján vádaskodnának.
Waleed al-Tabtabai, a tiltakozók szóvivője elmondta: figyelmeztették a kormányt, hogy hagyjon fel a közpénzek felelőtlen pazarlásával, főleg, ha ilyen „gyanús” ügyről van szó. Azt ő sem árulta el, hogy pontosan miért is gyanús, de vélhetően a hasonló beszerzéseknél igencsak sűrűn alkalmazott korrupcióra gondolt.
További ellenérvként hozták fel a Rafale ellen, hogy eddig a fejlesztő és gyártó Franciaországon kívül egyetlen állam sem rendszeresítette. Igaz ugyan, hogy versenyben van több helyen is, de ez még nem elég indok arra, hogy megvásárolják. Az F-16 vagy az Eurofighter vásárlóinak listája például sokkal színesebb.