|

Black Hawk hírek

Az elmúlt napokban két fontos esemény is történt a Black Hawk helikoptercsaládban.

Befejeződött az ABH program. A mozaikszó az Armed Black Hawk, vagyis felfegyverzett Black Hawk-ot takarja. Célja, hogy az alapvetően nem túl sok fegyverzet hordozására és használatára képes szállító helikopterből ütőképes támadót faragjon.

A programot az ELIBT Systems és a Sikorsky közösen végezte el. Az előbb említett ütőképes támadó kifejezés nem túlzás, ugyanis az alap UH-60-ast a lehető legnagyobb mértékben megpakolták fegyverekkel. Először is a törzs alá beépítettek egy forgatható 20 mm-es gépágyút, amely már önmagában jókora tűzerőt biztosít. Modernizálták a pilótafülkét, a személyzet pedig modern sisakcélzókat kapott. Az orrba beépítettek egy tornyot, melybe optikai és lézeres célzókészüléket is építettek. Lehetőség van elektrooptikai és lézerirányítású, valamint nem irányított rakéták indítására is. A szárnycsonkokra (ahová a fegyverzet kerül) gépágyúkonténerek is rögzíthetők.

Az ABH nagy előnye, hogy nem szükséges hozzá újonnan legyártani a helikoptereket. Az átalakítás ugyanis bármelyik régebbi Black Hawk-on végrehajtható minden gond nélkül.

Az ABH program gyümölcse <a href="http://www.defencetalk.com">Forrás</a>

Az ABH program gyümölcse Forrás ,

Forrás">Forrás">

A stílusosan csak „Battle Hawk” néven emlegetett helikopterek ugyanúgy rendelkeznek a szállító képességekkel, de mellette a földi egységek közvetlen támogatását is elvégezhetik. Ez főleg kommandós akciók során lehet hasznos. Az alap elgondolás (szállító- és csatahelikopter egyben, ergo az „öszvér megoldás”) egyébként egyáltalán nem új keletű, elég csak a Mi-24-re gondolni, mely szintén képes katonák szállítására a fegyveres feladatok mellett.

Az ABH berepülési programja 2008. szeptember 9-én kezdődött, és idén decemberben zárult. Ennek kapcsán tartottak is egy bemutatót a (nagyrészt izraeli) fejeseknek. Először Bill Fell, a Sikorsky berepülő-pilótája mutatta be a helikoptert a földön, majd egy izraeli pilótatársával a kabinban repültek is egyet. A résztvevő cégek vezetői természetesen nem fukarkodtak az áradozással…

A másik hír, hogy az Egyesült Államok Kongresszusa engedélyezte 60 darab UH-60 eladását Tajvan számára. Az üzlet 230 millió dollárjába fog kerülni a tajvani adófizetőknek, de minden bizonnyal hasznukra válik majd, jelenleg ugyanis főként az öreg UH-1H Huey helikopterekre támaszkodnak.

Ausztrál Black Hawk <a href="http://www.defence.gov.au">Forrás</a>

Ausztrál Black Hawk Forrás ,

Forrás">Forrás">

Az USA az utóbbi időben nem volt túl lelkes a Tajvannal kapcsolatos üzletek lebonyolítását illetően, köszönhetően Kína nemtetszésének. A szigetország nagy álmát, vagyis 66 F-16 C/D Block 50/52 vadászbombázó eladását sem sikerült teljesítenie idén sem. Talán majd jövőre…

11 hozzászólás “Black Hawk hírek”

  1. Az amerikai államkötvények nagy része kínai kézben van.A kereskedelmi forgalmuk is hatalmas egymás közt!Százával veszik a Boeingeket kínában!Ha Tajvannak eladnának komolyabb fegyvereket megfingathatják őket!Mondjuk ez kétélű fegyver de fenyegetni jó!Ezért is nem kaphatnak F-16-osokat a meglévőkön felül,tengeralattjárókat stb

  2. Igen eléggé egymásra vannak utalva és ugyanakkor nagy az összefonódás is.Pont Kína lopta tőlük a legtöbb technológiát,most meg nem tudják hogyan tegyenek a kedvükre.
    A Blackhawk meg nem igazi elsővonalbeli fegyver bár felfegyverezhető.
    Elvégre az AN-2-es is tud bombát dobni…:)
    Meg Kalasnyikovot szállítani :))))

  3. 1.) sokkal fiatalabb a sárkány.
    2.) modernebb a hajtómű
    3.) folyamatosan korszerűsítik
    4.) a Battle Hawk fegyverzete, elektronikája meghaladja a 24-esét (igaz, páncélzatban elmarad), integrálva a legmodernebb forgószárnyas fegyverekkel
    5.) nekünk részben a 17-est is kiválthatná.

    Hátrányok:
    0.) csúnya (vagy mások szerint nem elég csúnya) :-D
    1.) nincs nekünk :-(
    2.) lassabb
    3.) nem páncélozott
    4.) drága
    5.) drága
    6.) drága

    Egyébként egy modernizált 24-es nekünk jobb lenne, de anyagilag nem hiszem, hogy megérné. Vének a sárkányok, mint a szekerút…