Élesedik a harc a Honvédség kegyeiért

Az amerikaiak nem törődtek bele, hogy az Egyesült Államok haderejéből kivont katonai helikopterek helyett európai forgószárnyasokat választhat Magyarország, vagy egyelőre lemond helikopterflottája fejlesztéséről. Míg az Egyesült Államok haditengerészeti minisztere, Ray Mabus a napokban Hende Csaba honvédelmi miniszterrel tárgyalt, addig – a Magyar Nemzet úgy tudja – az európai lehetséges beszállítók a kormányfő környezetében és külügyi vonalon „kopogtatnak”.

Hamarosan egyeztetnek a magyar MiG–29-esek eladásáról is, ami részben fedezetet biztosíthatna a helikopterbeszerzésnek. A lap katonai szakértő forrásai szerint az amerikai kormány képviselői az Egyesült Államok tengerészgyalogsága által egykor használt forgószárnyasok elpasszolása céljából egyre intenzívebb és magasabb szintű tárgyalásokat folytatnak a magyar féllel, miközben időről időre megjelennek az európai gyártók lobbistái is félhivatalos és hivatalos egyeztetéseken. A Magyar Nemzet információi szerint a Honvédelmi Minisztérium (HM) védelempolitikai szakemberei kezdetben inkább hajlottak az amerikaiak által felajánlott UH–1N, használt helikopterek beszerzésére. Ám sokat nyomhat a latban a tárgyalásokon, hogy míg az amerikai helikopterek beszerzése összességében, a szervizelés, a szállítás, az alkatrészellátás, a kiképzés, a hadrendbe állítás költségeivel együtt 80-100 milliárd forintba is kerülhet, addig Európából jöttek ajánlatok komoly ellentételezésre és fizetési moratóriumra is.

A Minot légibázis egyik, zöld terep festésű UH-1N helikoptere készül leszálláshoz - a háttérben a préri

Az USAF, azon belül is a Minot légibázis egyik UH-1N forgószárnyasa – háttérben a Minot városa körül 150 ballisztikus rakétát rejtő észak-dakotai préri | Fotó: Jesse Lopez, USAF ,

Nem véletlen, hogy Hende Csaba honvédelmi miniszter a napokban az Egyesült Államok haditengerészeti miniszterét is fogadta hivatalában, aki egyébként szokatlan vendég hazánkban. A tárgyaláson szóba kerülhetett az amerikai tengerészgyalogság használt helikoptereinek beszerzése is, hiszen a Ray Mabus vezette tárca alá tartozik az a katonai szervezet, amely felügyeli az amerikai haditengerészeti légierő által használt összes repülőeszközt. A lap úgy tudja, bizonyos európai gyártók lobbistái ugyanakkor nemrég a kormány külgazdasággal foglalkozó szakembereinél kértek egyeztetést.

A Magyar Nemzet értesülései szerint az amerikai ajánlatot akkor fogadhatja el a honvédelmi tárca, illetőleg a kormány, ha a beszerzés költségeinek egy részét sikerül a HM saját bevételeiből finanszírozni a jövőben. A szaktárcánál ezért is szeretnék felgyorsítani a Magyar Honvédség hadrendből kivont MiG–29-es vadászgépeinek értékesítését.

Forrás: Magyar Nemzet Online
A teljes cikket a pénteki Magyar Nemzetben olvashatja!

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Levegőben az első magyar KC-390

Levegőben az első magyar KC-390

Elkészült az első Magyarországon gyártott Lynx

Elkészült az első Magyarországon gyártott Lynx

Sikeresen kihúzták a Hawaii-nál tengerbe futott P-8A Poseidont

Sikeresen kihúzták a Hawaii-nál tengerbe futott P-8A Poseidont

Iráni UAV kóstolgatta a USS Eisenhowert

Iráni UAV kóstolgatta a USS Eisenhowert