Kókuszos őrszemek?

A tavalyi év novemberében írtunk róla, hogy az Egyesült Államok és szoros szövetségese, Ausztrália között megállapodás jött létre, mely első lépcsője az amerikai fegyveres erőknek a régióbeli erősebb jelenlétéhez. A novemberi megállapodás kapcsán elsősorban az volt kiemelve, miszerint a legkisebb kontinens Északi Területének fővárosának számító Darwinban akár 2 500 amerikai tengerészgyalogos is állomásoztatásra kerülhet az idei év közepétől kezdődően. Ezzel kapcsolatos, azon frissebb hír, miszerint az első tengerészgyalogosok várhatóan májusban érkeznek Ausztráliába.

A mostani kis szösszenet apropója ugyanakkor nem ez, hanem az, amit annak idején kihagytunk a történetből – holott futólagosan már akkor is volt utalás rá. Kis korrekciót hajtunk most tehát végre, ha már éppen megint szóba került a téma a sajtóban…

Szóval a tavaly ősszel kimaradtak között volt az amerikai harci gépek ausztrál bázisokon, illetve a nyugat-ausztráliai HMAS Stirling hadikikötőben a U.S. Navy fokozottabb jelenléte. Mindezek mellett az ausztrál védelmi miniszter már akkor pedzegette, hogy végső soron várhatóan a Kókusz-szigetekre is sor kerül majd.

A novemberi egyeztetések 3 fő csapásiránya az Északi Terület, illetve Nyugat-Ausztrália területén fokozandó amerikai jelenlét volt – legrövidebb távon a tengerészgyalogosok megjelenésével. Hosszabb távon – ahogy azt már novemberben pedzegették – azonban az Ausztráliához tartozó, az Indiai-óceán nyugati medencéjében fekvő Kókusz (Keeling)-szigetek is képbe kerül úgy tűnik. Az elképzelés szerint ide költöznének át az amerikaiak a szintén az Indiai-óceánon található, Angol tulajdonban lévő Diego Garcia-ról 2016 után.

Az Ausztrália és Srí Lanka között hozzávetőlegesen félúton lévő terület ideális központja lenne a Dél-kínai-tenger feletti UAV járőröknek. De nem feltétlenül Global Hawkok fészkelnék be ide magukat, hanem a híresztelések szerint pilóta vezette felderítők is állomásozhatnának itt. Ez persze még egy kissé odébb van – már csak azért is, mert jelentősebb infrastrukturális beruházásokat kéne ennek érdekében végrehajtani a Diego Garcia-tól cirka 2 700 kilométernyire keletre fekvő területen.

Március 27-én az akkor még épp Dél-Koreában, a 12. nukleáris biztonsági csúcstalálkozón részt vevő ausztrál miniszterelnök, Julia Gillard úgy nyilatkozott, hogy a védelmi miniszterének novemberi utalása óta nem történt előrelépés a Kókusz-szigetek kérdése kapcsán, egyelőre a rövid távú lépésekre, a tengerészgyalogosok érkezésére készülnek, a Kókusz-szigetek kérdése még megtárgyalásra vár. Szóvivőjén keresztül kommunikálásra került az is, miszerint az Indiai-óceán vonatkozásában véleménye szerint első körben a U.S. Navy kerül terítékre – azaz a HMAS Stirling hadikikötő.

[googlemap src=”http://maps.google.com/maps/ms?msid=200330507409529254992.0004bc5fee0b3c655c4f1&msa=0&ll=-8.407168,115.3125&spn=116.261029,158.027344″]

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

F-35-ösök Uluru-nál

F-35-ösök Uluru-nál

Jól halad az Ausztrál Hadsereg autonóm teherautójának a fejlesztése

Jól halad az Ausztrál Hadsereg autonóm teherautójának a fejlesztése

Megkezdődött a Boxerra átképzés

Megkezdődött a Boxerra átképzés