Nem kimondottan új keletű, hogy a U.S. Army és a törvényhozás képviselői nincsenek közös nevezőn az ohio-i Limában található Lima Army Tank Plant ügyében. Mint talán ismert az állami tulajdonú, jelenleg a General Dynamics Land Systems által kommandírozott üzemben készültek, készülnek többek közt azon amerikai acélszörnyek, melyek M1 Abrams néven írták be magukat a haditechnika történelmébe.
Hol a probléma? A csatározások háttérben az lapul meg, hogy a hadsereg 2014-2017 között leállítaná az üzemet, míg a képviselőknek ez nem igazán tetszik, ők továbbra is az üzem folyamatos működtetése, így a munkahelyek megtartása mellett kardoskodnak. A tavalyi évhez hasonlóan a hadsereg ismételten csak megpróbálja meggyőzni a képviselőket – hogy ezúttal milyen eredménnyel, az majd kiderül.
A U.S. Army vezárkari főnöke, Ray Odierno tábornok mindenesetre újfent a Capitoliumban tett látogatást, ahol egy meghallgatáson újfent azzal érvelt a törvényhozók előtt, hogy a hadseregnek nincs szüksége új harckocsikra, és a meglévők sem szorulnak semmiféle modernizálásra még pár évig.
Az Egyesült Államok elmúlt 10 évnyi külhoni afférjai kapcsán nagymértékben felújított Abrams géppark a hadsereg miniszterének, John McHugh-nak elmondása szerint kiváló formában van, a harckocsik átlagéletkora 2,5 év, és a haderőnemen belül az egyik leginkább modernizált platformnak számítanak.
A U.S. Army aktuális Abrams programja egyébként 2014-ben fejeződik be, a haderőnem illetékesei pedig 2017-ig semmiféle formában nem akarnak az M1-esekkel foglalkozni. Akkortól ellenben egy modernizálási szakasz indul majd be, ám a közbenső 3 évben leállítanák a limai üzemet.
A képviselők körében a tavalyi évben ugyanakkor erős támogatottságot élvezett a limai üzem munkával történő ellátása, és ezen kérdés ezúttal is felmerült.
Válaszában McHugh kitért arra, hogy épp nemrégiben engedélyezte a 2012-es, Abrams vonatkozású költségvetést, mely 42-44 harckocsira elegendő. Ugyanakkor kitért arra is, hogy ugyan ez egy jelentős pénzösszeget jelent, ám nem fedezi az üzem éves igényét, hiszen az Abrams szerelősor nyitva tartásához évi 70 harckocsit kéne onnét kigördíteni.
Az Army elemzései szerint az üzem leállítása, majd későbbi újbóli reaktiválása 600-800 millió dollárba kerülne szemben azzal a 3 milliárddal, amit akkor kéne eltapsolni, ha az üzemet folyamatosan járatnák ugyanazon időszak alatt.
A hadsereg részéről Odierno vezérkari főnök mindemellett arra is kitért, hogy az előkészítés alatt lévő szerkezeti átalakítás végett könnyen elképzelhető, hogy ráadásul a jövőben a jelenleginél kevesebb nehéz páncélosra lesz szükségük.
A vezérkari főnöknek szegezett kérdések közt szerepelt az is, hogy esetleg nem-e lenne célszerű nyitva tartani az üzemet és a tartalékosoknak, illetve a nemzeti gárdának M1A2 SEP harckocsikat szállítani.
Odierno tábornok válaszában kitért arra, hogy az M1A2 SEP bárkinek előnyös lenne, de ugyanakkor az M1A1 is egy nagyon jó harckocsi. Mely kevésbé komplex modernebb testvérénél, így könnyebben karbantartható, kezelése is könnyebben elsajátítható, mely nem utolsó szempont a hivatásos állománynál lényegesen kisebb gyakorlatozási időkerettel gazdálkodó tartalékosok és gárdisták esetében. Hangot adott azon véleményének is, hogy a hivatásosok nehéz páncélos igényének néminemű csökkenésével párhuzamosan a feleslegessé váló M1A2 SEP harckocsikat szépen át tudják majd adni.
Arra a kérdésre, hogy figyelembe vették-e azon ipari hatásokat, mely az üzem 3 évre történő leállítása esetén jelentkezhetnek, úgymint a szakképzett munkaerő elvesztése a hadsereg miniszterétől az a válasz érkezett, hogy természetesen aggasztja őket ezen magas képzettséget igénylő munkahelyek elvesztése, de az Army azon van, hogy külföldi megrendelésekkel enyhítse a helyzetet.
A képviselőknek ezen kérdésére már Odinero tábornok által adott válaszban szerepelt, miszerint Egyiptom, Szaúd Arábia „és még néhány másik” állam érdeklődést mutat új Abrams harckocsik iránt.
Érdeklődőből valóban van pár, hiszen nálunk is szerepelt azon hír, hogy Egyiptom újabb 125 M1A1 Abrams harckocsi kitre formált igényt, illetve a tönk szélén táncikáló görögök is éltek azon igencsak jó ajánlattal, amit 400 db használt, felújítandó M1A1-re kaptak.