A HTKA HÍRHALOM olyan hírek gyűjtőhelye, amiket rövidségük, vagy éppen időnk hiánya miatt nem tudtunk kellő formában megírni, így igen lényegre törően, de mégis közzétesszük ezeket minden hétvégén egy csokorba fűzve.
A Tajvani Légierő flottája három új forgószárnyassal bővült, miután átvehették az Eurocopter-től 2010 januárjában a megrendelt EC225 Super Puma-kat. A helikopterek egy An-124 gyomrában érkeztek a szigetországba, ahol a kutató-mentő feladatok ellátására használják őket az óceán és a hegyek felett. A 3 példány mindegyike fel van szerelve az éjszakai és rossz időjárásos üzemeléshez szükséges eszközökkel.
—–
A Bell Helicopter a napokban adott át két példányt a Bell 412 jelzésű helikopterből a Sri Lankai Légierő számára. Az átadási ünnepségen a Bell alelnöke, Larry D. Roberts úgy nyilatkozott, hogy a szerződéssel sikeresen tovább éltetik a Bell Helicopter és a Srí Lankai Légierő között több mint 40 éve fennálló partneri kapcsolatot. A ceremónián a vevő ország légierejét Abeywickrema légi marsall képviselte, aki hivatalosan is átvette a gépeket Srí Lanka számára.

A Srí Lankának átadott Bell 412-esek egyike | Fotó: Bell Helicopter ,
A Raytheon egy új „ultrakönnyű” bombát fejleszt, melynek már elvégezték az első repülési próbáit is. A mindössze 12 font tömegű (ez 5,436 kg-nak felel meg) STM Phase II (Small Tactical Munition Phase II) 22 inch, azaz 55,88 cm hosszú, ezzel 5 cm-rel rövidebb a fejlesztés kiinduló pontjául szolgáló STM Phase I-nél. A repülési tesztek során a bomba repülés közbeni viselkedését tesztelték a Yuma lőtér feletti légtérben, egy Cobra pilóta nélküli repülőgépre szerelve, a fegyver oldására viszont még nem került sor.
Irányítórendszerként GPS és félaktív lézeres berendezések szolgálnak. A 25 millió dolláros fejlesztés egyik alapfeltétele volt az említett kis méret, így a fegyver elhelyezhető az amerikai haderők által közösen rendszeresített indító csövekben.

A Raytheon STM repülési tesztre történő előkészítés közben | Fotó: Raytheon ,
Az Ausztrál Védelmi Erők átvették az utolsó Tiger harci helikoptert is a megrendelt 22 darabból. Az utolsó példány átadásának tiszteletére ceremóniát rendeztek Brisbane-ben, ahol a típust gyártó Australian Aerospace vezérigazgatója, Dr. Jens Goennemann elmondta hogy a gyártás vége mérföldkövet jelent mind az AUsztrál Hadsereg és Ausztrál Védelmi Erők, mind az Australian Aerospace történelmében. Az Ausztrál Kormány 2001-ben rendelt 22 darabot az Eurocopter által tervezett Tiger ARH (armed reconnaissance helicopters) típusból 2 milliárd dollárért, de azokat licenszgyártás keretében a hazai Austral Aerospace gyárában készítették el.
Újabb sikeres teszten van túl az EMALS – először került sor az Amerikai Haditengerészet jövőbeli legfontosabb típusának felgyorsítására az elektromágneses katapult segítségével. A 2010 decembere óta több géptípust is a levegőbe segített eszköz legutóbb egy F-35C Lighting II-t gyorsított fel felszállósebességre. A tesztre november 18-án került sor, Lakehurst-ben – a gépet irányító pilóta, Christopher Tabert szerint a teszt teljes sikerrel végződött. Véleménye szerint az új elektromágneses katapult segítségével a felszállás nagyon hasonló a hagyományos gőzkatapultos felszálláshoz, amit már idén nyáron teszteltek, összesen 50 felszállást végezve.
—–
Pár hete mi is írtunk róla, hogy a Dubai Air Show-ról hazafele térőben a tengerbe zuhant egy olasz M-346 Master kiképzőgép. Az esetre november 18-án került sor, a baleset óta keresés folyik az eltűnt roncs után. November 30-án előrelépés volt az ügyben, búvárok megtalálták a repülőgép néhány darabját a Perzsa Öbölben Palm Deira közelében. A szonár segítségével megtalált darabokat kiemelték, és olasz szakértőkkel együtt közösen próbálják kideríteni mi okozhatta a balesetet. Az gépet szerencsére mindkét hajózó időben elhagyta, őket hamarosan ki is mentették és kisebb sérülésekkel szállították kórházba.
—–
A RAF feloldotta a BAE Hawk T2 és Tucano típusról a repülési tilalmat, de a Hawk T1 verzióra még mindig érvényben van. A 3 típus a Tornado GR4-esekkel együtt november 8-án tiltották le a repülésről, miután a Red Arrows egyik gépével halálos baleset történt a földön állva melyet a Martin Beaker Mk10 katapultülés hibás működése okozott. Ugyan a Tornado-k már november 17. óta újra szárnyalhattak, a Hawk verzióira és a Tucano-ra továbbra is fennált a repülési tilalom. A modernebb Hawk T2 és Tucano típusokra a közelmútlban vonták vissza a repülések szüneteltetését, miután ezekben más eljárás alapján működik a katapultálás. A Hawk T1-esek továbbra sem repülhetnek, így egy időre a Red Arrows tagjainak is hanyagolniuk kell a gyakorlást.