Jön Perseus, a szuperszonikus csapásmérő

A közelmúltban érdekes terv látott napvilágot: az európai fegyvergyártó konzorcium, az MBDA bemutatott egy többfeladatú eszközt, melyet a jövő csapásmérő fegyverének szán a gyártó. A koncepció a CVS 401 ‘Perseus’ jelölést kapta, célja, hogy leváltsa a jelenlegi csapásmérő robotrepülőgépeket.

A moduláris felépítésű fegyvert kilenc (francia, német, olasz és brit) mérnökből álló csapat alkotta meg a Royal Navy és a Francia Haditengerészet kérésére, a tervek szerint kisebb átalakítással egyaránt alkalmazható lesz szárazföldi, vízfelszíni és víz alatti indítóplatformokról. A rakéta állítólag képes mind vízi, mind szárazföldi célok megsemmisítésére, nem okoz majd gondot sem a gyorsan haladó felszíni, sem a jól védett felszín alatti járművek/objektumok likvidálása. Teszi majd mindezt Mach 3-nál nagyobb sebességgel, erről a forradalmi CDWE technológiával felszerelt ramjet erőforrás gondoskodik. A kompakt hajtóműnek köszönhetően kisebb rakétatest gyártható, mely kompozitból készül majd és nem nélkülözi a „lopakodó”-technológiákat sem, tehát alacsony észlelhetőségű lesz. A nagy utazósebességnek köszönhetően a típus hatótávolságát 300 kilométer felettire tervezik.

Fotó: MBDA ,

A felderítést és a célmegjelölést kétmódú szenzor biztosítja, a fegyver orrába egy AESA radar és egy lézer radar (LADAR) kerül beépítésre. Előbbi lehetővé teszi, hogy a rakéta indítás után derítse fel a célkörzetet, nagysebességű adattovábbításra képes kommunikációs rendszerével továbbítsa a SAR (Synthetic Aperture Radar) vagy DBS (Doppler Beam Sharpening) üzemmódban készített képeket, mely alapján az indítóplatform kezelőszemélyzete vagy más, a hálózatba kapcsolt és parancshozatalra képes személyek döntsenek a megsemmisítendő célpontról, melyet aztán kijelölve visszaküldenek a fegyver fedélzeti számítógépének, hogy az végrehajtsa küldetését.

Fotó: MBDA ,

A célpont megsemmisítését a kompozit rakétatestben elhelyezett három robbanótöltet szolgálja, melyből kettő irányított lövedékként kilőhető a fegyvertérből, míg a harmadik a fedélzeten marad és ott végzi be életét. Ezzel a módszerrel a nagy kiterjedésű célpontok, mint a szárazföldi bázisú, széttelepített légvédelmi rendszerek vagy a hadihajók hatásosabban megrongálhatók, megsemmisíthetők.

Ha minden a tervek szerint alakul és a komplex csapásmérő eszköz megvalósul, akkor az MBDA reményei szerint 2030. körül és még azon túl is széleskörűen alkalmazzák majd.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Franciaország is H145-ösöket rendelt

Franciaország is H145-ösöket rendelt

Elbúcsúztatták a Sea King-et a norvégok

Elbúcsúztatták a Sea King-et a norvégok

Új európai szállítógép készül

12 darab Rafale beszerzése mellett döntött Horvátország

12 darab Rafale beszerzése mellett döntött Horvátország