Az elmúlt hónapban újabb fejezett záródott le a pakisztáni légierő történetében. Március 18-án kivonták az aktív állományból a Hongdu A-5C bombázó típusukat.
A repülőgép gyökerei az ötvenes évek közepéig nyúlnak vissza, amikor a Szovjetunióban kifejlesztették a típus elődjét, a MiG-19-es hangsebesség feletti elfogó vadászt. A kínaiak által frontbombázó repülőgéppé fejlesztett repülőgép megvásárlásáról a nyolcvanas évek elején döntött a pakisztáni fél.
A Hongdu gyár olcsó típusát párhuzamosan állították hadrendbe a General Dynamics F-16A/B Facon-jával. 1983 és 1984 között bő ötven A-5C repülőgépet osztottak szét három repülőszázad között:
- 7. század – Bandits
- 16. század – Black Panthers
- 26. század – Black Spiders
A hetedik század csak rövid ideig repülte a típust, hamarosan átképezték az Ausztráliából beszerzett Mirage III-as vadászokra. Az észak-pakisztáni Pesavar repülőterén viszont a 16. és a 26. század huszonnyolc éven keresztül repülte aktívan az A-5-öst. Az öreg bombázó szovjet, francia és angol tervezésű, de kínai gyártmányú fegyverzettel szolgálta a pakisztáni érdekeket az afgán határ mentén, közel a kasmíri régióhoz.
Az alapjaiban régi tervezésű típus ipari hátterét Pakisztán saját maga látta el, a kamrai PAC üzemében. A repülőgép üzemképességére mindig is nagy gondot fordítottak. Az utolsó gép ipari javítását ez év február közepén hajtották végre. A személyi állomány képzését is komolyan vette a pakisztáni fél. Talán ennek is köszönhető, hogy a huszonnyolc évnyi üzemeltetés alatt mindössze négy repülőgépet vesztettek el. Ezek pótlására 2002-ben néhány használt Q-5III-as példányt vettek át a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg Légierejétől. Így összesen ötvennyolc Hongdu A-5-ös repülőgépet állítottak hadrendbe. Ezekhez jöttek hozzá még a kétüléses Shenyang FT-6-os kiképző gépek.
A típust, az újonnan hadrendbe állított JF-17-es repülőgép első ötven gépes szériájával váltják le, melyeket szintén a kamrai PAC üzemében gyártanak. A 26. század tavaly, a 16. pedig ez év április 11-étől repüli az új JF-17-es vadászt.
—–
Szerző: Galcom