Hétfőn a német védelmi tárca szóvivője sajtótájékoztató keretében ismertette Ursula von der Leyen miniszter asszony döntését, amely szerint Németország hat darab új, többcélú hadihajót fog rendszeresíteni a korábban tervezett négy helyett. Pontosabban már most megrendelik mind a hat egységet, a tavaly októberben bejelentett négy helyett. Az első példányt 2023-ban szeretnék átvenni, az utolsónak pedig 2030-ig kell elkészülnie. Ennek érdekében 2017 végéig alá kívánják írni a szerződést a majdani gyártóval, amelyet három versenyző közül választanak ki idén.
A szóvivő szerint a mennyiség növekedését a változó geopolitikai helyzet, valamint a nemzetközi szerepvállalás növekvő mértéke indokolja. E mögött leginkább a fokozódó orosz tengeri és légi aktivitást kell érteni, ami a Balti-tenger térségében egyre több fejfájást okoz a németeknek (is). Ennek okán érthető, hogy az MKS-180 (Mehrzweckkampfschiff – többfeladatú hadihajó) néven emlegetett korvettekre körülbelül 4 milliárd eurót (4,24 milliárd USD) szánna Berlin, ami az utóbbi évek egyik legnagyobb német haditechnikai beszerzésévé teszi az üzletet.
A hajókkal szemben támasztott követelmények egyelőre nem ismertek, azokat valószínűleg a következő hetekben-hónapokban ismerhetjük meg. Az biztos, hogy a légvédelmi képességekre nagy hangsúlyt fektetnek majd, de a hajóknak képeseknek kell lenniük felszíni és felszín alatti célpontok leküzdésére is. A tenderre három csapatban, összesen hat gyártó pályázik: a Thyssen Krupp Marine Systems a Brémában található Lürssen hajógyár oldalán, az angol BAE Systems a kieli German Naval Yards közreműködésével, valamint a holland Damen és a Blohm+Voss.
Tekintve, hogy korvettekről beszélünk, a beszerzés célja valószínűleg a Német Haditengerészet partközeli védelmi képességeinek megerősítése lesz, mivel ezek az egységes kisebbek, de mozgékonyabbak is, mint a fregattok. Ezt a Die Zeit értesülései is alátámasztják, miszerint a hat hadihajót elsősorban a Balti-tengeren kívánja alkalmazni a Deutsche Marine. Erre a feladatkörre jelenleg a 130-as osztályú (Braunschweig-osztályú) korvettek állnak rendelkezésre, szám szerint öt darab.
Kapcsolódó hír, hogy hétfőn Németország és Norvégia között megegyezés született arról, hogy Berlin legalább 10 milliárd norvég korona (1,1 milliárd euró) értékben vásárol NSM (Naval Strike Missile) rakétákat a Kongsberg cégtől. A fegyvernek értelemszerűen a hajóról indítható változatát rendelik meg a németek, az integráció pedig először a majdani MKS-180-as hajókon történik meg. Ezáltal a hadihajók igen komoly, felszíni egységek elleni csapásmérő képesség birtokába fognak jutni.