Ha ma már szó volt a kínaiak óriáslövegéről, a távol-keleti államhoz kapcsolódóan a kormányzati média az alábbi két hírt jelentette meg.
A magyar-kínai védelmi együttműködés szorosabbra fűzéséről tárgyalt Hende Csaba Kínában
Pekingben vasárnap a kétoldalú védelmi együttműködésről tárgyalt Hende Csaba honvédelmi miniszter és vendéglátója, Csang Van-csuan vezérezredes, kínai nemzetvédelmi miniszter – számolt be a Hszinhua állami hírügynökség.
A magyar tárcavezetőt katonai tiszteletadással fogadták Pekingben, ahol évtizedek óta nem járt ilyen magas szintű katonai delegáció. A beszámoló szerint a kínai miniszter pozitívan értékelte Magyarország kiállását „egy-Kína” politikája mellett, s kifejezte, Kína Magyarországot jó barátként és fontos európai uniós partnerként tartja számon.

Hende Csaba Kínában | Fotó: Trebitsch Péter (MTI) ,
Csang hangoztatta, mindkét ország közös érdeke a fegyveres erők közti baráti cserék megerősítése, a katonai kapcsolatok szilárd és fenntartható fejlődésének elősegítése. Magyar részről Hende Csaba készségét fejezte ki a jövőbeni átfogó kapcsolatépítésre, a hadseregközi és nemzetközi békefenntartás területén történő együttműködésre.
Hende Csabát és delegációját még fogadta Hszü Csi-liang vezérezredes, a Központi Katonai Bizottság alelnöke is. Hende Csaba hétfőn folytatja hivatalos kínai programját.
—
Rendszeres biztonságpolitikai párbeszéd indulhat Kínával
Biztonságpolitikai stratégiai párbeszéd elindításáról állapodott meg kínai tárgyalásain Hende Csaba honvédelmi miniszter Csang Van-csuan vezérezredessel, nemzetvédelmi miniszterrel – tájékoztatta a magyar tárcavezető az MTI-t hétfőn Pekingben.
A biztonságpolitikai stratégiai párbeszéd egyértelműen a kétoldalú kapcsolatok új minőségi szintre emelését jelenti, s azzal jár, hogy a magyar és a kínai tárca illetékesei évente rendszeresen eszmét cserélnek, és ismertetik álláspontjukat a nemzetközi biztonságpolitikai kérdésekről – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy Kínának ilyen jellegű együttműködése mintegy húsz országgal van.
A két tárcavezető tárgyalásán áttekintette a nemzetközi biztonságpolitika aktuális kérdéseit, különös figyelmet fordítva az ázsiai és a csendes-óceáni térségre, ezen belül is Afganisztán és a Koreai-félsziget helyzetére, de szót ejtettek a balkáni stabilizáció kérdéséről is.

Hende Csaba Kínában | Fotó: Trebitsch Péter (MTI) ,
„A koreai-félsziget és a régió biztonsága tekintetében Kínát nyugtalansággal tölti el a fokozódó feszültség, és e feszültség okaként Észak-Korea nukleáris fegyverkezését jelölte meg a kínai miniszter” – emelte ki Hende Csaba. Mint mondta, a maga részéről beszámolt arról, hogy Afganisztánban, illetve a Balkánon Magyarország milyen létszámú erőket állomásoztat, milyen békeműveletekben vesz rész, amivel kapcsolatban a kínai kollégája elismerését fejezte ki.
„A kínai fél felvetette, hogy a nemzetközi békefenntartás területén szeretne elmélyültebb együttműködést Magyarországgal. Kína az utóbbi időben egyre nagyobb szerepet vállal ezekben az ENSZ-missziókban, jóllehet szerepvállalása a nemzetközi közösség megítélése szerint még mindig messze nem arányos a tényleges gazdasági és politikai súlyával” – jegyezte meg Hende Csaba.
A miniszter találkozott Hszü Csi-liang vezérezredessel, a Központi Katonai Bizottság alelnökével is, aki hangoztatta: Kína nem feledkezik meg arról, hogy Magyarország 1949-ben az elsők között ismerte el a Kínai Népköztársaságot, és – mint mondta – a barátság az időközben bekövetkezett politikai változásoktól függetlenül él.
Hende Csaba megköszönte, hogy a két katonai vezető a kommunista párt Pekingben most tartó központi bizottsági ülésen való részvételét megszakítva kerített sort a találkozókra. Egyúttal magyarországi látogatásra hívta meg őket, és ők ezt köszönettel elfogadták.
A miniszter szombaton Sanghajban az ottani katonai körzet parancsnokának vendége volt, hétfői programjában pedig a pekingi katonai körzetparancsnokság 3. gépesített lövészhadosztályának megtekintése szerepel. Hende Csaba Dél-Koreát, Mongóliát és Kínát érintő távol-keleti körútja végeztével ezután utazik haza.
Forrás: kormany.hu / MTI