Helikopterbeszerzés elhalasztva

Február folyamán kormányzati paradigmaváltásra került sor helikopterügyben: a jövőre esedékes választások utánra tolódik az új gépek beszerzése, melyre tendert írnak ki. A meglévő szovjet gépek fenntartására kiírt novemberi pályázaton viszont már győztest hirdettek, mellyel jelenleg is tárgyal a Honvédelmi Minisztérium a szerződéskötésről.

A Honvédelmi Minisztérium (HM) mintegy két és fél éve vizsgálja a honvédségi helikopterflotta megújításának lehetőségét. 2010-11 fordulójától kezdve az Egyesült Államok tengerészgyalogsága által kivonásra kerülő UH-1N helikopterek szerepeltek a HM érdeklődésének homlokterében, ám a HM végül nem látott garanciát arra nézve, hogy ezekhez az immár harminc éves gépekhez még legalább húsz évig biztosítani lehet a szükséges üzemeltetési hátteret. Az amerikai kormányzattal folytatott tárgyalások hírére aktivizálták magukat Magyarországon a vezető nyugati helikoptergyártók is. Az amerikai Sikorsky, a német-francia dominanciájú európai Eurocopter és az olasz AgustaWestland közül az utóbbi került a figyelem középpontjába. Olyan konstrukciót ajánlottak ugyanis, melyben gépeik egy olasz-magyar államközi szerződés, katonai együttműködési program keretében kerülnének Magyarországra, meglehetősen rövid átfutási idővel. A szükséges jogi kereteket a HM olasz partnereivel februárra ki is alakította, ám több fejlemény miatt – így az olasz cégvezetők februári letartóztatása nyomán – a kezdeményezés ebben az állapotban megrekedt.

A Honvédség Mi-17 "Hip" SAR, azaz kutató-mentő helikoptere | Forrás: x-factorialis-redisz.blogspot.hu

A Honvédség Mi-17 „Hip” SAR, azaz kutató-mentő helikoptere | Forrás: x-factorialis-redisz.blogspot.hu ,

A fejlemények hatására a kormányzati döntés szinte azonmód megszületett arról, hogy a beszerzést teljesen új alapokra helyezik. A korábban elképzelt államközi séma helyett a gyártók számára rövidesen – ötpárti egyeztetést és szakmai vitát követően – nemzetközi tendert fognak kiírni, ám hogy azt mentesítsék az esetleges politikai nyomásgyakorlástól, csak a jövőre esedékes választások után hirdetnek eredményt.

Mivel a paradigmaváltás késlekedést eredményez az eredeti cél, a honvédségi helikopterflotta megújítása szempontjából, előtérbe került az az áthidaló megoldás, mely az új gépek rendszerbe állításáig a meglévőekkel biztosítja a szükséges képességeket. A HM tavaly novemberben írt ki beszerzési eljárást a honvédség két Mi-24P, öt Mi-8, és hét Mi-17 típusú szovjet helikopterének a fenntartására vonatkozó keretszerződésre. Márciusban győztest is hirdettek, információnk szerint a szerződéskötésről jelenleg is folynak a közvetlen tárgyalások az orosz Oboronprommal, mely a Russian Helicopters helikopteripari egyesülés tulajdonosa.

Szerző: Zord Gábor László, Phalanx blog
Továbbiak a mai Magyar Nemzetben olvashatóak

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Levegőben az első magyar KC-390

Levegőben az első magyar KC-390

Elkészült az első Magyarországon gyártott Lynx

Elkészült az első Magyarországon gyártott Lynx

HTKA Podcast S01E07 – A légvédelem fejlesztése

HTKA Podcast S01E07 – A légvédelem fejlesztése