Pakisztán hétfőn tesztkilövést hajtott végre nukleáris robbanófejjel is felszerelhető Hatf IX „Nasr” kis hatótávolságú ballisztikus rakétájával.
A hivatalos közlemény szerint két rakétát lőttek ki egymás után és mindkét esetben sikerrel végződött a kísérlet. A hírek szerint az NDC (National Development Complex – Nemzeti Fejlesztési Komplexum) által készített egyfokozatú rakéta képes repülési közben manőverezni, valamint nagyjából hatvan kilométeres hatótávval rendelkezik.
Nem lehet véletlen a mostanra időzített teszt, ugyanis India a napokban jelentette be, hogy saját Agni-VI interkontinentális ballisztikus rakétájának több, nukleáris robbanófejjel felszerelt változatán fáradozik. Két ország már régóta ellenségeskedik, 1947 óta négyszer is viseltek háborút egymás ellen, valamint több határvillongás is megesett. A nagy ellentétnek „köszönhetően” Pakisztán és India saját fegyverkezési versenyét vívja, hiszen az egyik fél valamilyen rakétatesztjére a másik oldalról mindig jön egy „teszt-válasz”.
Elég nagynak tűnik a 60 kilóméterhez. Biztos, hogy csak ennyi a hatótávolsága?
Nekem meg az furcsa hogy egy ekkora raketaba mar kepesek nuki fejet szerelni, ami eleg fajlatt technikara utal, ha igaz.
60 Km-er ma mire elég? Azt nem hiszem, hogy csak arra készülnek, ha 60 km-re lévő célokat aprítsanak vele. Legyen az átlag 40 km-er. 40km-re nem értem, hogy miért ez a fajta rakétatechnika. Ha már ilyen közel kell nukit bevetni, akkor ott már igen nagy baj lehet!
Ez a Hatf IX leginkább egy felhízlalt sorozatvetőrakéta és egy wellnessközpontból elszabadult Luna szerelemgyermekének tűnik =)
harcászati-taktikai fegyverként szerintem teljesen indokolt a ~1kT körüli töltet. Abszolúte használható fegyver mondjuk egy csapatösszevonás vagy vezetési pont támadására.
No, csak egy kicsit kellett keresgéli a kínai kapcsolat után.
http://trishul-trident.blogspot.ro/2011/09/chinas-nlos-bsms-for-export-hatf-9nasrm.html
Magyarán a hatótávolság 70-270 km közt változik. Így mindjárt egészen már :)
Senki sem írta, hogy van is a pakiknak erre applikálható nuki feje.
Sztem vagy már megvan vagy dolgoznak azon a harci részen.
Egyébként a Pakik 180 km-t írnak hatótávként :
http://www.defence.pk/forums/pakistan-strategic-forces/183325-hatf-ix-nasr-missile-tested-pakistan.html
Mack ez csak azért van mert nem behajthatóak a vezérsíkok, illetve az itteni képen 2x2es indító látható.
http://2.bp.blogspot.com/-9a7xUWkhWz8/Ta4OYU4RXFI/AAAAAAAAAVI/V7Ag29iNdvA/s1600/Pakistan+Tests+Hatf-9++IX+Nasr+Ballistic+Missile+Nuclear+Army+%25286%2529.jpg
és a 2×2 es indító szemből :
http://img210.imageshack.us/img210/6140/haft9.jpg
A lezárólapok kialakítása általában hasonló. Kifelé domborodnak így belülről könnyebben kiszakadnak míg kívülről nagyobb erőhatást is elviselnek.
Üdv GrGly!
Engedd meg, hogy a cikk mellé néhány gondolatot tegyek még:
Az indiai-pakisztáni versengés (mini hidegháború) vitathatatlan. Ami viszont árnyalja a képet, az India fejlesztési iránya és léptéke.
A saját hadszíntéri rakétavédelem fejlesztése valamelyest csökkenti a pakisztáni rakéták „hatásos” elrettentő (azaz fenyegető) képességét, ugyanakkor egy ICBM léptékű fejlesztés (pláne, ha a MiRV fejrész is asztalon van már) nem Iszlámábádnak szól, hanem mindenki másnak.
(Egyébként jó kis cikk, nem okoskodni akartam, csak kibickedtem egy kicsit. ;D )
Mac:
Könnyen lehet, hogy igazad van, legalábbis lehetnek ilyen irányú pakisztáni törekvések. Kis túlzással a fejlesztés alatt álló indiai „mini rakétavédelemre” a pakik „mini iszkanderekkel” válaszolnak.