Repüléstörténeti fontosságú eseményre került sor november 29-én, az Amerikai Egyesült Államok Haditengerészetének Patuxent River légitámaszpontján: a Northrop Grumman által fejlesztett X-47B pilóta nélküli harci repülőgép (UCAV) végrehajtotta az első gőzkatapultos indítását. Miután néhány nappal ezelőtt a másik prototípust daruval a USS Harry S. Truman (CVN-75) repülőgép-hordozó fedélzetére emelték, a Haditengerészeti Légügyi Parancsnokság (Naval Air Systems Command – NAVAIR) szakembereinek felügyelete alatt berepülési programját végző másik X-47B-vel sikeresen kipróbálták, hogy a típus ténylegesen megfelel-e a gőzkatapultos felszállás jelentette speciális követelményeknek.
Amint azt Jaime Engdahl kapitány, a UCAS-D program felelőse elmondta: a tegnapi tesztet számos szimuláció és kiterjedt modellezési munka előzte meg, így teljes mértékben felkészülten vághattak neki az első „éles” próbának. Várakozásaikat siker koronázta: az X-47B minden gond nélkül felszállt, és a repülés közben, valamint leszállás utáni ellenőrzés során sem találtak semmilyen rendellenességet sem a fedélzeti rendszerekben, sem a szerkezeti elemekben. A tegnapi teszt, melyet még számos ilyen indítás követ majd, már önmagában is történelmi jelentőségű, hiszen még soha nem került sor pilóta nélküli harci repülőgép gőzkatapulttal történő indítására. A következő lépcsőfok, melyen már jelenleg is dolgoznak, a repülőgép-hordozó fedélzetéről történő felszállás lesz, amire várhatóan 2013 januárjában kerül sor.
„A repülőgép-hordozó fedélzetéről üzemeltethető pilóta nélküli harci repülőgépek új korszakot nyitnak a haditengerészeti repülés történetében, és jelentősen átalakítják a csapásmérő műveletek koncepcióját.” – nyilatkozta az esemény kapcsán Mat Winter altengernagy. „Az UCAS-D program célja, hogy bizonyítsuk: lehetséges egy pilóta nélküli csapásmérő harci repülőgép biztonságos, kockázatoktól mentes üzemeltetése repülőgép-hordozókról, megnyitva ezzel az utat a jövő még nagyobb kapacitású UCAV-jai felé.”
A USS Harry S. Truman (CVN-75) fedélzetén dolgozó csapat már korábban elvégzett egy sor szimulációt, valamin beépítették a szükséges rendszereket a hordozóra, melyekkel irányítható az X-47B fel- és leszállása a hajóra. Mint említésre került, a másik repülőképes prototípus már a hordozón van, a következő hetekben a fedélzeten történő irányítását tesztelik majd, amit az első felszállás követhet.
Videó az eseményről:
Az elektromágneses katapultot használják már valamilyen hordozón a gőzkatapult helyett? Az elektromos rendszerekre vagy a ferromágneses alkatrészekre veszélyesek lehetnek-e az ilyen katapultok?
http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_Aircraft_Launch_System
https://htka.hu/2009/07/17/emals-az-elektromagneses-jovo/
Kövezettek meg, de én tartom jó ötletnek az ember kivonását a jövő harcmezőiről semilyen formában!
Engem ettol a vastol a hideg is kiraz.
Itt a terminator korszaka , gépek fognak embereket irtani még elméletileg emberi felügyelettel …. Rázhat is
autonom modja is lesz, sött főleg az. azaz nincs emberi felügyelet. Meghatározzák a célpontot/feladatot/prioritásokat/roet… ahogy egy pilótának is és az X47 a megírt program alapján teljesíti azt. Elég nagy előrelépés lesz a jelenlegi dronokhoz képest.
A T1-es terminátorokhoz hasonló gépek ideje pár év múlva realitás is lehet. Megfelelő energiaforrás kell csak. Meg egy számítógép barát/ellenség felismerő funkcióval.
Sőtt, meg se lepődnék ha már léteznének is ilyen gépek valami eldugott laborban.
Pont ez a félelmetes a dologba egy kisebb csoport egy 1000-2000 géppel beszopathat bárkit , mint valami PC -s játékba csak itt igazi emberek leszenek a targetek
Mi volt annak a „felejthetetlen” mozifilmnek a címe, aminek ez a gép volt a főszereplője, Lopakodók?
OFF.
Ha már gépek lázadása, az SG fórumon linkelték:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TztFUjrI2CE
1980-as évek robotzsarujának gonoszára hasonlít :)
ON.
gyepmesterb
Én meg alig várom, hogy a megvezethető, belekényszeríthető, illetve anyagi helyzetük kilátástalansága miatt pénzzel rávehető szerencsétlenek helyett végre gépek vívják meg a politikusok/lobbysták mögött álló körök által „óhajtott” háborúkat…
Terminator
Erre gondolsz? http://www.imdb.com/title/tt0382992/
Szerintem volt legalább olyan jó, mint pl. az agyonsztárolt „A bombák földjén”, ahol a srác (feltételezhetően) mindenféle „előképzettség” és mérőeszköz nélkül, ~900 méterről eltalált egy mozgásban lévő embert az M82-essel.
wolfram
Nekem se az emberélet kímélésével van a bajom, de az ilyen autonóm és fél-autonóm gépekkel a gyilkolás egy PC játék szintjéra sűlyed! Akinek van ilyene, annak a háború egy valós idejű stratégiai játék lesz… És ez azért már nem túl jó…
A másik, hogy a tudósok, fegyvermérnökök nem is gondolnak arra, hogy a gépek szoftverében lehet hiba, hogy ezek meg hackkelhetők, tönkretehetők és ezzel meguk ellen fordíthatók… És ezt ki se tudod védeni…
@gyepmester
A másik, hogy a tudósok, fegyvermérnökök nem is gondolnak arra, hogy a gépek szoftverében lehet hiba, hogy ezek meg hackkelhetők, tönkretehetők és ezzel meguk ellen fordíthatók… És ezt ki se tudod védeni…
Minden bizonnyal a mai kíber-csetepatékkal tarkított világban igen előkelő, ha nem elsődleges helyen van a hackelés elleni védelem fejlesztése. A szoftverhiba már más téma, az ilyen komplex rendszerek apróbb hibái akár évekkel később is előjöhetnek, ha éppen úgy állnak a csillagok, de nagyszázalékos pontossággal megbízhatóra lehet őket faragni már a program elején.
Az alapállás az, hogy a dronok fegyver alkalmazása folyamatosan humán kontroll alatt lesz, még egy fix koordinátájú objektum esetén is.
A másik, hogy a tudósok, fegyvermérnökök nem is gondolnak arra, hogy a gépek szoftverében lehet hiba, hogy ezek meg hackkelhetők, tönkretehetők és ezzel meguk ellen fordíthatók… És ezt ki se tudod védeni…
Kevesebb bugyuta sci-fit és Terminator 3 nézést javasolnék. Egy UACV jelenleg úgy tud maga ellen fordulni, hogy egy másik humán operátor belevezeti a földbe…
Pont ez a félelmetes a dologba egy kisebb csoport egy 1000-2000 géppel beszopathat bárkit , mint valami PC -s játékba csak itt igazi emberek leszenek a targetek
Értelmetlen kijelentés. 1000-2000 gép = kisebb csoport? Egy UAV kiszolgálása legalább annyira emberigényes, mint egy ember vezette harci gépét. Te itt most egy százezres nagyságrendű erőt tételezel fel. Egy 24 gépes F-15A század kiszolgálásához közvetlenül – tehát a földi infrastruktúra megléte esetén, amihez szintén ember kell – kb. 600 ember kellett 1977 táján. Csak, hogy érezd a arányokat. És ez csak a reptéri üzemeltetés, mert ugyebár ott van mögött a közepes mélységű és depo level is (jenki szisztéma), ami a tartós hadrafoghatóságot biztosítja…
Vagy csak elégpelted az egész mondatot, hogy egy gép szivet 1-2 ezer embert…? Mert ekkora csapásmérő képessége nemigen van még nehézbombázóknak sem – legfeljebb nyílt terepen, tömör sorokban grasszáló gyalogság ellen egy valag CBU-val – nemhogy nyeszlett kis UACV-nek…
Az X-47B -s képeken elég soknál látható egy olyan változat, aminek a hajtómű beömlőnyílása tetjén van egy kis kiálló háromszög, és a nyílás két oldala is egyenes.
http://www.freewebs.com/jeffhead/x47/x47b-02.jpg
Ezzel szemben a mostani gépen a beömlőnyílás inkább félkör alakú, és a felső részén még egy kis bevágás is látható. Mi a különbség a két változat között?
Az a fotó csak a mérethű makett volt, nem eredeti gép.
Ok, akkor ami valódi, annak mind ez a félkör alakú beömlőnyílása van kis bemetszéssel felül a közepén?
gyepmesterb
„Akinek van ilyene, annak a háború egy valós idejű stratégiai játék lesz…”
Mintha manapság nem így lenne. Vagy akár régebben is.
Akik valójában kirobbantják a háborúkat, azok a legtöbb esetben harcteret csak távolról látnak, amikor meg úgy alakul, hogy közeledik a „tűz”, akkor egyből menekülőre fogják. Ehh, mindegy, lényeg, hogy már régóta nagyon tetszik nekem ez a gép, be is teszem avatárnak.
Ha már robotokról van szó, a személyes kedvencem az LS3.
Nekem a japán féle humanoid robotok fejlesztése csak cirkuszi látványosság, az LS3-nál legalább törekednek arra hogy az a jószág autonóm legyen. Lenyűgöző volt látni ahogy megtartotta magát a jégen. Szerintem járják végig az „evolúciós létrát” Isten sem az első napon teremtette az embert.
Panoz a japánok deklaráltan az elöregedő társadalmuk miatt követik ezt a filozófiát. Ők leginkább házirobotra gyúrnak ami gondozza az öregeket és egy kis színt visz az életükbe.
http://www.youtube.com/watch?v=bdY-V0uqaHQ&feature=player_embedded
„Panoz a japánok deklaráltan az elöregedő társadalmuk miatt követik ezt a filozófiát. Ők leginkább házirobotra gyúrnak ami gondozza az öregeket és egy kis színt visz az életükbe.”
mondjuk ez nekünk se ártana.
30-40 évmúlva már lesznek két lábon járó robotok amik jóval erősebbek mint egy ember?
http://www.youtube.com/watch?v=NmA0_0tMI9o
Ha ennek adunk még vagy 30 év fejlődést hasonlíthat majd valmilyen vasember cuccra?
http://www.youtube.com/watch?v=tSaxtNd5QZ0
Méh ha nem is tudna repülni de páncélnak és erőnek nem lenne rossz.DD