Irán partjai mentén jelenleg nagyszabású, Teheránnak címzett hadgyakorlat zajlik, ami minden bizonnyal nem kicsit csípi az irániak szemét. Így miközben a jövő hónapban esedékes, történelmük eddig legnagyobb légvédelmi hadgyakorlatukra készülnek, a haditengerészet részéről is érkeztek, a haderőnem parancsnoka által kommunikált bejelentések. Melyek alapvetően azon vitathatatlan tény köré csoportosultak, miszerint Iránnak ugyanúgy joga van bárhol megjelenni nemzetközi vizeken, mint más nemzeteknek, akik képesek erre. Habibollah Sayyari ellentengernagy szombati nyilatkozata szerint márpedig Irán haditengerészete képes arra, hogy az Északi-sarktól a Déli-sarkig bárhol képviselje Iránt.
Ennek bebizonyításának egyik módját úgy tűnik abban látják, hogy lehajókáznak antarktiszi vizekre – haditengerészetük parancsnoka legalábbis arról értekezett, hogy jelenlegi terveik között szerepel a sarki vizek felkeresése. Mindamellett, hogy az Atlanti-óceánon is meg akarnak jelenni.
Ezen szándékok esetleges realizálódása esetén egyébként összesen 4 hadihajó jöhet számításba: 3 hajó a 70-es évek első éveiben hadrendbe állított, angol eredetű Alvand-osztályú fregattok közül, illetve az iráni építésű, 2010-ben hadrendbe állított Jamaran. Amit az irániak első nekifutásra minősítettek már rombolónak és később fregattnak is, de valójában tényleg nagyjából az Alvand-osztályú fregattokkal megegyező mérető hadihajóról van szó. (De mint tudjuk a hadihajók besorolása rugalmas és nagyban függ az üzemeltető nemzet irányelveitől is.) Ellátóhajóként egyedüliként a szintén angol eredetű, 1984-ben hadrendbe állított, módosított Ol-osztályú Kharg jöhetne számításba.
Megjegyezzük, hogy az ilyen jellegű nyilatkozatok nem szokatlanok Teherán részéről – tavaly például arra utalgattak, hogy ha az U.S. Navy ott parádézik partjaik mentén, akkor annak sem lehet semmi akadálya, hogy az Iráni Haditengerészet felvonuljon az Egyesült Államok vizeinek határán.