|

Hőálló festékkel védenék a katonák arcát a pokolgépektől

Az IED-k, avagy improvizált robbanószerkezetek elleni védekezés, illetve a katonák személyi védelmének növelése a 2000-es évek elejének háborúiban a nyugati haderők egyik legfontosabb kutatás-fejlesztési irányvonalává vált. Ennek számos eredménye jelent már meg nagyobb darabszámban is a harcoló alakulatoknál, lásd pl. MRAP-járművek vagy a különféle fejlett lövedékálló mellények. A katonákat főleg utóbbiak hivatottak megvédeni a pokolgépektől, ám vannak olyan testrészek, amikre nem lehet kevlárlemezeket pakolni. Ilyen például az arc, ami az ember egyik legsebezhetőbb pontja, egy közeli IED-robbanás pedig súlyos és fájdalmas sérüléseket okozhat rajta, megnyomorítva a katona életét.

Az amerikai szárazföldi erők kutatói éppen ezért évek óta gőzerővel dolgoznak azon, hogy miként lehetne a katonák arcát – ha nem is tökéletesen, de a jelenleginél jobban – védeni a robbanásoktól. Néhány éve a US Army vezetése megbízta a University of Southern Mississippi egyetem kutatóit, hogy fejlesszenek ki egy olyan festéket, mely a bőrre felkenve képes ellenállni a robbanások során keletkező, extrém magas hőhatásnak. Ezzel együtt az anyagnak könnyen felvihetőnek és lemoshatónak kellett lennie, és természetesen a harctéren megfelelő álcázást kellett biztosítania. A legfrissebb hírek szerint a tudósok sikerrel jártak, a festék pedig készen áll az élesben való alkalmazásra.

A HRMCP (Heat-Resistant Military Camouflage Paint) debütálására az Amerikai Kémikuson Egyesületének konferenciáján került sor, ahol fejlesztői elmondták: a katonai alkalmazás mellett bevezetésre kerülhet a tűzoltók és más, katasztrófa-védelmi szervek kötelékében is, illetve minden olyan munkakörben, ahol a dolgozóknak magas hőhatással kell szembenézniük. Dr. Robert Lochhead, a projekt egyik vezető kutatója elmondta: egy IED robbanása során gyors egymásutánban egy nagy sebességű és nyomású lökéshullám, majd extrém magas hőhatás éri a testet. Előbbi a belső szerveket roncsolhatja, utóbbi pedig a szabad bőrfelületet, mivel hőmérséklete akár a 600 Celsius fokot is elérheti.

„A hőhatás alapvetően nem tart sokáig: átlagosan két másodpercig. Ám ez alatt a két másodperc alatt bárki, aki az útjába kerül, és nincs védve, azonnal minimum harmadfokú égési sérüléseket szenved, és meghal. Kellett tehát valami, ami ez alatt az idő alatt a hullám útját állja.” – nyilatkozta Dr. Lochhead.

A korábban alkalmazott festékekkel szemben, amiket a katonák álcázáshoz használtak, az új termék nem szén, hanem szilikon alapú. Előbbi anyag ugyanis nem, hogy csökkentette, de fokozta a robbanások hatását, így száműzni kellett az összetételből. A tesztek során kiderült, hogy olyan jól sikerült a létrehozott konstrukció, hogy nem csak 2, de akár 15 másodpercig képes megvédeni a bőrt, akár a már említett 600 fokos hőmérséklettől is.

„Úgy vélem, sikerült létrehoznunk valamit, ami kereskedelmi szinten sikeres lehet, és akár emberéleteket is menthet, ha úgy hozza a helyzet.” – mondta Dr. Lochhead. Minden bizonnyal igaza van, hiszen ha az új álcázó festék tényleg beválik, akkor világszinten küldheti nyugdíjba a jelenleg alkalmazott anyagokat.

9 hozzászólás “Hőálló festékkel védenék a katonák arcát a pokolgépektől”

  1. „papichulo”: Fején találta a szöget, valóban a Navy mindenhol a világban tudja hogy kell védekezni. Még egy szemüveg kell ehhez és kész. A szövegben olvasva viszont igaz a következő ha bevezetik: „Úgy vélem, sikerült létrehoznunk valamit, ami kereskedelmi szinten sikeres lehet” Valóban a forgalmazó majd nagyot kaszál rajta.