A török légierő RF-4-es gépének lelövése után Törökország kezdeményezte a 28 NATO tagország nagykövetének összehívását. A nagykövetek tanácsa kedden fog összeülni Ankarában, nyilatkozta Oana Lungescu NATO szóvivő Brüsszelben.
Az észak-atlanti szerződés IV. cikkelye alapján a szövetségesek tanácskozást hívnak össze, ha valamelyikük területi épségét, biztonságát, politikai függetlenségét veszély fenyegeti. Lungescu nyilatkozata szerint a tanácskozáson Törökország tájékoztatni fogja a jelenlévőket a történtekről és az aktuális fejleményekről. Az eseménnyel kapcsolatban szóba került az észak-atlanti szerződés V. cikkelye is amely szerint bármely tagállamot ért támadás az egész Szövetség elleni támadást jelenti. A szóvivő szerint Törökország ezidáig nem hivatkozott ezen cikkelyre és nem kérte a szövetséges országok támogatását. Bár megjegyzendő, hogy a diplomaták az esetet a tisztázatlan körülmények miatt ezidáig nem tekintették egyértelmű támadásnak.
Reakciók az eseményre
A török külügyminiszter Ahmet Davutoglu közleménye szerint az eset nemzetközi légtérben történt, a gép nem hordozott fegyverzetet, repülése során egy radarrendszer működését hivatott ellenőrizni és nem egy Szíria elleni műveletről volt szó.
Ezt megelőzően a szír külügyminiszter is reagált az eseményre. A szírek állítása szerint a gép 1 kilométerre hatolt be a szír légtérbe. Az ország légvédelme egyszerűen csak a légterüket ért sértésre reagált a lelövéssel. A légvédelem állítása szerint az ellenséges gép az esti órákban, kis magasságban, nagy sebességgel hatolt be az ország légterébe, a lelövés pillanatában nem voltak tudatában annak, hogy a török légierő egy gépéről van szó, erről csak az esemény után szereztek tudomást.
A török kormány az esettel kapcsolatban nem zárta ki az esélyét annak, hogy a lelövést megelőzően a gép véletlenül az ellenséges légtérbe repült. A kormány részéről nyilatkozó Abdullah Gül szerint az ilyen nagy sebességű, határ menti repüléseknél könnyen előfordulhat, hogy a gép akaratlanul néhány pillanatra átlép a szomszédos ország légterébe. Ez azonban nem jelent szándékos légtérsértést, egyszerűen csak a nagy sebesség miatt következik be.
A török munkaügyi miniszter Faruk Celik is reagált az eseményekre, állítása szerint a gép lelövése elfogadhatatlan Törökország számára. Az ország mindenképpen választ fog adni a történtekre vagy diplomáciai vagy egyéb úton.
Ban Ki Moon az Egyesült Nemzetek Szövetségének főtitkára üdvözölte a törökök által ezidáig mutatott higgadt és megfontolt magatartást és kérte a feleket, hogy az esetet diplomáciai úton rendezzék és ne katonailag.
Az iraki külügyminiszter Hoschjar Sebari Bagdadban adott nyilatkozata szerint az eset arra mutat rá, hogy a szíriai belső konfliktus könnyen átterjedhet a környező országokra. Utalva ezzel a korábban Jordániába menekült pilótára és török légierő esetére.
A török média hevesen reagált az eseményekre, a vezető lapok szerint Szíria a tűzzel játszik és meg fog fizetni cselekedetéért.
Ez alatt a két ország katonai közvetítők útján tárgyal a lelőtt gép és a pilóták mentéséről. A gép a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján 1000 méter mélyen fekszik a Földközi-tengerben.
A szír lázadásokat megelőzően a két ország a legnagyobb szövetségeseknek számítottak, azonban jelenleg Ankara a szír rezsim egyik legnagyobb bírálójává lépett elő.
Szerző: forest