A török légierő RF-4-es gépének lelövése után Törökország kezdeményezte a 28 NATO tagország nagykövetének összehívását. A nagykövetek tanácsa kedden fog összeülni Ankarában, nyilatkozta Oana Lungescu NATO szóvivő Brüsszelben.
Az észak-atlanti szerződés IV. cikkelye alapján a szövetségesek tanácskozást hívnak össze, ha valamelyikük területi épségét, biztonságát, politikai függetlenségét veszély fenyegeti. Lungescu nyilatkozata szerint a tanácskozáson Törökország tájékoztatni fogja a jelenlévőket a történtekről és az aktuális fejleményekről. Az eseménnyel kapcsolatban szóba került az észak-atlanti szerződés V. cikkelye is amely szerint bármely tagállamot ért támadás az egész Szövetség elleni támadást jelenti. A szóvivő szerint Törökország ezidáig nem hivatkozott ezen cikkelyre és nem kérte a szövetséges országok támogatását. Bár megjegyzendő, hogy a diplomaták az esetet a tisztázatlan körülmények miatt ezidáig nem tekintették egyértelmű támadásnak.
Reakciók az eseményre
A török külügyminiszter Ahmet Davutoglu közleménye szerint az eset nemzetközi légtérben történt, a gép nem hordozott fegyverzetet, repülése során egy radarrendszer működését hivatott ellenőrizni és nem egy Szíria elleni műveletről volt szó.
Ezt megelőzően a szír külügyminiszter is reagált az eseményre. A szírek állítása szerint a gép 1 kilométerre hatolt be a szír légtérbe. Az ország légvédelme egyszerűen csak a légterüket ért sértésre reagált a lelövéssel. A légvédelem állítása szerint az ellenséges gép az esti órákban, kis magasságban, nagy sebességgel hatolt be az ország légterébe, a lelövés pillanatában nem voltak tudatában annak, hogy a török légierő egy gépéről van szó, erről csak az esemény után szereztek tudomást.
A török kormány az esettel kapcsolatban nem zárta ki az esélyét annak, hogy a lelövést megelőzően a gép véletlenül az ellenséges légtérbe repült. A kormány részéről nyilatkozó Abdullah Gül szerint az ilyen nagy sebességű, határ menti repüléseknél könnyen előfordulhat, hogy a gép akaratlanul néhány pillanatra átlép a szomszédos ország légterébe. Ez azonban nem jelent szándékos légtérsértést, egyszerűen csak a nagy sebesség miatt következik be.
A török munkaügyi miniszter Faruk Celik is reagált az eseményekre, állítása szerint a gép lelövése elfogadhatatlan Törökország számára. Az ország mindenképpen választ fog adni a történtekre vagy diplomáciai vagy egyéb úton.
Ban Ki Moon az Egyesült Nemzetek Szövetségének főtitkára üdvözölte a törökök által ezidáig mutatott higgadt és megfontolt magatartást és kérte a feleket, hogy az esetet diplomáciai úton rendezzék és ne katonailag.
Az iraki külügyminiszter Hoschjar Sebari Bagdadban adott nyilatkozata szerint az eset arra mutat rá, hogy a szíriai belső konfliktus könnyen átterjedhet a környező országokra. Utalva ezzel a korábban Jordániába menekült pilótára és török légierő esetére.
A török média hevesen reagált az eseményekre, a vezető lapok szerint Szíria a tűzzel játszik és meg fog fizetni cselekedetéért.
Ez alatt a két ország katonai közvetítők útján tárgyal a lelőtt gép és a pilóták mentéséről. A gép a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján 1000 méter mélyen fekszik a Földközi-tengerben.
A szír lázadásokat megelőzően a két ország a legnagyobb szövetségeseknek számítottak, azonban jelenleg Ankara a szír rezsim egyik legnagyobb bírálójává lépett elő.
Szerző: forest
A nemzetközi helyzet fokozódik…
Lelövöm a poénokat sorban:
1.) a török légtérsértés szándékossága megkérdőjelezhetetlenné vált. Törökország hatalmas légterében bőven van hely az ilyen manőverek számára, elfogadhatatlan érv, hogy egy képzett pilóta nem tudná a gépét az állítás szerint uralma alá vonni.
2.) a gép nem volt felfegyverezve. Nem véletlenül. Így lehetőség nyílik az eset félremagyarázására, valamint a török honi közvélemény is jobban befolyásolható.
3.) a török médiában megjelent hírekkel kapcsolatban: a török média ugyanúgy a vezető politikai elit kezében van, mint bármely más országban. Ezt korábban a török választások idején és az izraeli-török konfliktus során is jól láthattuk. Bevált taktika az eltérő kommunikáció a nép és a diplomácia világ felé.
4.) Szintén ennek iskolapéldája a külpolitikai és a belpolitikai érdekeltségű miniszterek eltérő megnyilatkoztatása.
5.) Én kifelejtettem a történetből de Nógrádi Gyuri ma reggel már ecsetelte, hogy orosz katonai megfigyelők és szakértők vannak az országban. A fegyverek a lázadások kitörése óta folyamatosan áramlanak az országba, mind az orosz fél (rezsim) mind pedig az arab liga (felkelők) oldaláról.
6.) Szíriai az első olyan ország ahol a cselekmény kialakulásának pillanatában már jelen vannak az oroszok. Az egyiptomi és líbiai partit lekésték. Itt azonban időben felismerték a háttérben mozgó szálak közötti hasonlóságot és időben megjelentek.
7.) Éppen ezért különleges most Szíria esete és tér el nagyban a korábbi lázadásoktól. Ezért is fordítottam számotokra a Putyin – Obama találkozó körüli híreket.
8.) Igen, gondolom már mindenkinek összeállt a kép, hogy egy új generációs hadviselés szemtanúi vagyunk és igen itt az első olyan pont ahol valóban megjelenik több politikai oldal is.
9.) Putyin korábbi nyilatkozatára visszautalva, ők is ugyanezt a diplomácia játékot folytatják mint a törökök jelenleg, a csúcson ellövik, hogy érdekeltek és elkötelezettek a szír helyzet demokratikus végkifejletében. Miközben aktívan árasszák el az országot fegyverekkel és szakemberekkel.
A játék elkezdődött, dőljünk hátra, figyeljünk és tanuljunk!)
Hát ez úgy bűzlik mint az 5 hetes hal. Még hogy véletlen? Pfff frászt. A kedves Nato máskép nem tud semmit tenni mert az ENSZ-ben sorra megvétózák a Ruszkik meg a Kínaiak hogy Sziriába beavatkozzanak. Ezért kell egy ürügy hogy tudjanak lépni. Ismerős már ez a forgató könyv, ez egyre inkább provokáció-gyanús. Ha nincs ENSZ felhatalmazás, ha nem lehet hivatalosan, majd a jól bevált provokációt használjuk – gondolja a NATOTO bácsi. Ahogy az első világháborúban elsüllyesztett Lusitania is szállított fegyvereket civil utasszállító létére, és aminek tényét szándékosan szivárogtatták ki, vagy a Vietnami Tonkini incidens, egyaránt provokáció volt. Éppúgy ez az eset is provokációnak látszik. Ha emiatt bármilyen akció történik Törökország részéről, akkor már késő lesz erről megbizonyosodni.
Elnézést egy picit elírás az arab liga alatt a Öböl Menti Együttműködési Tanácsot értettem a korábbi hozzászólásomnál.
Néhány bibi:
Az RF-4 felderítő változat, tényleg nem hord rakétákat. Aradarkalibrációs repülések tényleg léteznek, de előtte a két ország egyeztet. Most miért nem? Kalibrációs repülésre miért RF-4-et küldenek?
False flag
Persze, hogy provokáció volt. Mert nem tudtak mást kitalálni,hogyan lehetne Szíria ellen fellépni. AZz ENSZ BT- nem engedélyez és nem is fog (orosz, kínai vétó) egy katonai beavatkozást. A torokok ésa Nato is tudta, ha bemennek a szír légtérbe a szírek lelovik a gépet. Oroszország felajánlotta Basar Aszad elnokmek, hogy tartson rendkivuli választásokat,mivel az ország 1/3-dát a radikális iszlamisták ellenorzik, így talán megússza a katonai beavatkozást.
Orosz katonák kb. 100 Tartus kikotojében(az orosz bázison) dolgozik.
Ezenkívul szíria északi részén kozel a torok határhoz egy tobbségben ormények lakta telepulésen felépítettek egy radarállomást mellyel a to Nato bázist figyelik. Ezenkívul az orosz kulugy bejelentése mintegy 100 000 orosz állampolgár él Szíriában.
Nógrádi reggeli nyilatkozata szerint a szír nép nagy része a mostani rendszert támogatja még. Ezzel a hirtelen megrendezésre kerülő választásokkal a szír felkelők és az idegen terroristák szét válaszhatóak.
Az a 100 000 orosz civil tökéletes indok egy flotta kötelék Szíriába való érkezéséhez valamint, deszantosok és T.gy bevetésére.
Azt azért halkan jegyzem meg,hogy ti az igazság bajnokainak ligájáról beszéltek!
OO-ban a rendkívuli helyzetk minisztériuma is készulodik az evakuálásra, ha úgyaadódna a helyzet. Ok repulogépeket indítanak az orosz állampolgárok kimenekítésére. (mert a hajók befogadóképessége nem elég)
Régebben már írtam , hogy kulon a szíriai eseményekre (evakuáció, az orosz bázis megvédése) erosen gyakorlatoznak a tengerészgyalogosok, légi-desszantosok , az FSB és GRU egyes alakulatai. A hajók is készenlétben vannak, de egyelore nem kaptak parancsot a kihajózásra. Holnap meglátju milyen dontést hoznak a Nato értekezleten.(vagy diplomáciai vagy katonai)
Örömmel látom, hogy ti is így gondoljátok.
„A szír lázadásokat megelőzően a két ország a legnagyobb szövetségeseknek számítottak, azonban jelenleg Ankara a szír rezsim egyik legnagyobb bírálójává lépett elő.”
Nógrádi úgy nyilatkozott, hogy eddig se voltak valami nagy barátok. Most akkor hogy van?
Ha az oroszok menekülnek akkor menekülni fognak majd Iránból is Kínával együtt.
Pedig csak annyit kellet volna tenniük hogy lezavarnak egy szu-27 modernizációt 10 év alatt és most kb 280 gép lenne
És ott lettek volna Líbiába és Szíriában is tekintélyes erővel a mostani esetet pedig nem történt volna meg, max egy szu-27 géppár visszafordította volna az f-4-est.
Igaza van az Orosz kommunista párt elnöknek abban hogy Putyin semmit sem tett a nyugat terjeszkedése ellen.
Putyin legnagyobb hibája Irak ,Líbia, Sziria, és Irán elvesztése.
Végül is már teljesen mindegy .
@beta
Nógrádi a szír „forradalmi” események kezdetétől elemezte a helyzetet, az általam idézett cikk pedig az azt megelőző időt említette.
Tehát a forradalom előtt jó viszonyban voltak, a forradalom kezdete óta pedig fokozatosan romló diplomácia kapcsotokról beszélhetünk.
Roni ! Még nem veszett el sem Szíria, és főleg nem Irán ! Utóbbi ország esetében hihetetlen – vihar előtti (?) tárgyalási (?) – csend van !
Nem rég néztem egy műsort ,abban arról volt szó hogy Szíriában a (fejlett) légvédelmet az Oroszok adták és ők is kezelik .
Meg hogy az egész lehet csak arról szólt , hogy teszteljék a radart és a légvédelmet ami jóra vizsgázott . ( ez lemaradt a fenti írásból )
Üdv.
Forest:
Tőlem egy pipa, egész jó kis szösszeneteket raksz össze.
Roni:
Lassíts már egy kicsit. Nem az általad gondolt papírforma szerint működik a történet.
http://nol.hu/kulfold/menekul_a_szir_vezerkar
Azt felejtették el hozzátenni, hogy Bahrein és Szaúdi jó sok pénzzel fizet minden egyes dezertálásért.
Egyiptom sem úgy viselkedik, ahogy kellene:
http://hvg.hu/vilag/20120625_iran_egyiptom_nyitas#rss
De mivel sajna csak hagymázas képzelgésekre fussa tőlem, így a konzekvenciákat mindenki magának vonja le.
A török kormány csiki-csukija nem érthető? Hát persze, mert hibás a papírforma szerinti elvi modell. ;)
Boki:
Két lehetőség van, ez gyakorlatilag Ankarán és Moszkván múlik. A szír balhé kitörése előtt már volt titkos orosz-török egyeztetés Szíria jövőjéről, amihez Ankara eszközként kívánja a NATO-t felhasználni. Törökország sikeresen végződő térségbeli programja után már nincs szüksége a NATO-ra sem. Ez a nagy büdös igazság.
Vajon Irán miért van íly feltűnően csöndben? Ennek is oka van.
Elkezdődött egy török-egyiptomi-iráni együttműködés orosz és kínai hallgatólagos támogatással – Izrael és a Nyugat ellen a közel-kelet felosztásáért. A török pozíciók erősödésének érdekében a jelenlegi szír vezetésnek buknia kell. Cserébe Ankara is tett bizonyos ígéreteket, amikről nem írnék, mert ez már konteó. Várjuk ki a végét, a bekövetkező valóságra ugyanis nem lehet konteót kiabálni. ;D
Üdv: M
@Montezuma
„Elkezdődött egy török-egyiptomi-iráni együttműködés orosz és kínai hallgatólagos támogatással – Izrael és a Nyugat ellen a közel-kelet felosztásáért. A török pozíciók erősödésének érdekében a jelenlegi szír vezetésnek buknia kell. Cserébe Ankara is tett bizonyos ígéreteket, amikről nem írnék, mert ez már konteó. Várjuk ki a végét, a bekövetkező valóságra ugyanis nem lehet konteót kiabálni. ;D”
Érdekes feltevés, most kicsit meg mozgatad a fantáziám. Nem mesélnél hogy „Cserébe Ankara is tett bizonyos ígéreteket, amikről nem írnék, mert ez már konteó.”???? :)
Érdekes a Montezuma féle Egyiptom-Irán cikk. Kicsit ien szövetséges puhatolozásos szaga van a dolognak. Még a végén valami kialakul a Közel-Keleten :)
Egyiptom-Irán
Kozos bennuk az iszlám. Irán iszlám állam. Az új egyiptomi elnok iszlámista, demokratizálódás helyett szerintem kemény iszlamizálódás veszi kezdetét, minek kovetkeztében zavargások, tuntetések veszik kezdetét. Szerintem visszaállítják a diplomáciai kapcsolatokat és kész,
Olyan nagy szovetségesek nem lesznek mivel Irán siita, egyiptom szunnita.
Egyiptomban érezheto Szaud-Arábia eros befolyása, így nem is hagyná a túlzott kozeledést (puszipajtások nem lesznek).
A Közel-Keleten két állam van, ameliyk szúrja az összes többi szemét: Izrael és Szaúd-Arábia.
A szaúdi lakosság siíta része ráadásul a kőolajban igen gazdag régiókban él, ahol érezhető iráni befolyás van. Irakban szintén egyre erősebb Irán befolyása.
A törökök és az oroszok által folytatott régebbi titkos egyeztetésekről annyi szivárgott ki, hogy Moszkva támogatná egy erősödő „új oszmán török hatalom” kialakulását (akár Asszad bukása árán is), cserébe Ankara Irán illetve a Déli Áramlat ügyében az orosz oldalt támogatja minden fórumon.
A hagyományos térségbeli orosz-török rivalizálás jelenleg inkább jegelve van, mivel Ankara és Moszkva rivalizálása valójában ellentétes a térségben a jelenlegi török és orosz geostratégiai érdekekkel.
Törökország, Egyiptom és Irán számára fontos, hogy Szaúd-Arábia és Izrael minél inkább satuba kerüljön, ugyanis ahogy csökken Rijád és Tel-Aviv mozgástere, ezzel egyetemben szűkül az USA mozgástere is.
A mai „vezéráldozat” holnap mattot jelenthet.
A Közel-Keleten egyre nagyobb a lakosság nyomása a meglévő uralkodó elitre, hogy irányváltást hajtson végre. Ennek jelei már a szaúdi és izraeli társadalomban is egyre jobban érződnek.
És hogy félreértés ne legyen: nem ültem a megbeszéléseken, sem Erdogan, sem Putyin nem küldött nekem erről körlevelet, tehát lehet, mese az egész, meg különben is, kit érdekelnek a harmatos oroszok és a gagyi kínaiak.
Üdv :M
„A törökök és az oroszok által folytatott régebbi titkos egyeztetésekről annyi szivárgott ki, hogy Moszkva támogatná egy erősödő “új oszmán török hatalom” kialakulását (akár Asszad bukása árán is), cserébe Ankara Irán illetve a Déli Áramlat ügyében az orosz oldalt támogatja minden fórumon.”
Ez így van. A mexikói G20 csúcson tortént Putyin-Erdogan megbeszélés után pár nappal Torokország jóváhagyta, hogy a Déli áramlat saját gazdasági zónája alatt mehessen.
Állítólag a személyzet sajnos odaveszett (forrás Zordnál).
Az iráni hadsereg megépíti annak az amerikai pilóta nélküli repülőgépnek a mását, amelyet december elején fogtak el Irán keleti részén – közölte vasárnap a nagy hatalmú Köztársasági Gárda egy magas beosztású parancsnoka.
http://inforadio.hu/hir/kulfold/hir-493631
Érdeklődve olvastam a cikkeket, de azért van itt egy nem lényegtelen dolog amin mindeni elsikkadt. Tulajdonképpeni legnagyobb kérdés amin sokan elsikkadnak Irán szerepe, jövője. Most úgy tűnik jelen pillanatban hogy a nyugat fekete báránya Irán és hogy az USA legnagyobb feladata Irán megbuktatása. Azonban az USA esetében elgondolkodtató tény hogy (szerintem elhallgatva a médiában)van egy másik forgatókönyv is. Mégpedig az Iráni kártya másképpen. Igaz ugyan hogy Iránban furcsa vallási szokások vannak, de akkor a szaúdiakról mit lehet elmondani. Ettől eltekintve viszont van egy olajban gazdag ország, viszonylag találékony vezetéssel és hadsereggel, arról nem is beszélve hogy a katonai hagyományokban szigorúan az angol-amerikai módszereket követik. Ráadásul földrajzilag is a megfelelő helyen van. Ráadásul perzsák akik szerint ők az egyedüli dolgos nép, és legjobb katona a környéken,és a leglényegesebb hogy minden más nemzetet lenéznek, legfeljebb megtűrnek. Ami a leglényegesebb hogy az Oroszok eljátszották többször is a becsületüket az iráni vezetés előtt. (műholdfellövés, S300, fejték az irániakat a reaktorépítésnél a végtelenségig, és szívattak őket ahol lehet) Az Irán orosz barátság csak látszólagos érdekbarátság, és az irániak ezzel tisztában vannak, soha nem fognak bennük megbízni. Kínával más a helyzet,ott más a helyzet. Az iráni emberek, katonák nem USA ellenesek hanem inkább nacionalisták, vallási köntösben, és ismerik és szeretik az USA-béli műszaki cikkeket, és fegyvereket. El fog jönni az a pillanat amikor az USA fel fogja ismerni ezeket az egyszerű dolgokat és irányt fog váltani valamiféle módon. Képzeljük el azt ha megjelenne újra egy USA szövetséges Irán a térségben. Minden létező dominó dőlne. Mind orosz, mind Kínai, mind pedig Török vonalon. Ráadásul mind ez fillérekbe kerülne. És erre bár hihetetlennek tűnik van lehetőség, és az elképzelésnek vannak nyomai.
Boki:
Az iráni „rendszerváltás” célja az iráni földgáz megkaparintása, amely nélkül a Nabucco halott úgy.
Ha viszont a Nabucco bukik, akkor okafogyottá válik Irán megtámadása.
Erdogan és Orbán a Nabucco két „sírásója”.
A másik: mint írtam, két lehetőség van, az egyik Ankar és Moszkva egyeztet, Asszad meg tudomásul veszi.
Vagy nem egyeztet, és a törökök benyomulnak Szíriába. Ez rendkívül nagy hiba lenne, mert ez regionális háborút jelent első lépésben. Utána meg ki tudja?
Apró megjegyzés – OFF:
Bár Orbán bőszen antikommunista és szovjetellenes, valamilyen oknál fogva Washington egyre kevésbé akar a mi jobboldali kormányunkkal tárgyalni. A mai napon már Izrael sem nagyon, Kövér Úr person non grata lett arrafelé.
Ez csak azért érdekes, mert az USA inkább az exkomcsi szocikat támogatja, semmint az antikomcsi jobboldalt. Na fiúk, ez hogy is jön össze akkor?
M
@ Monti OFF:
Úgy, hogy itthon csak rendszerváltozás volt.
Az akkori vezetés szépen átmentette magát.
Orbán szeretne néha a saját feje után is menni. Akkor lett kegyvesztett, amikor Kínához akart közeledni és kínai tőkét akart behozni, ráadásul a magánkézben lévő MNB-t is vissza akarta terelni a szárnyai alá, hogy ne csak hitelre kapjuk a forintot, mert így is szétrabolták már ezt az országot.
Ebből következik az, hogy már egy Himnusz éneklést is karlendítéses „Éljen Szálasi!”-nak hoznak le a külföldi sajtóban.
Ők meg, mivel nincs elég vér bennük, inkább pincsikutya módjára még jobban dörgölőznek.
Megjegyzem, hasonló lejáratókampányt a Habsburgok is csináltak ellenünk jó száz éve, akkor az volt a felállás, hogy mindenkit elnyomunk és irtjuk a kisebbségeket.
Most is valami hasonló.
Montezuma:
Orbán demokráciadeficitet csinált, a szocik nem. Senki nem szereti az ilyen megbízhatatlan partnereket.
Érdekes az emberek hozzáállása. A videó alatt el kellene olvasni mindenkinek a hozzászólásokat. Többet lehet tanulni belőle az emberek hozzáállásáról mint fél tucat tanulmány.
http://www.youtube.com/watch?v=F_gfRz20ZgM&feature=g-user-u
Ha valaki figyelte a rend őrei a mai rádióban nem az alkotmányra hanem az alaptörvényre esküdtek.
commandante
Jól látod a dolgokat. Egyre tobben bíznak abban, hogy 2013-as Iráni elnokválasztásokon egy új figura jelenik meg és más politákát fog folytatni (amerika barát) mint Ahmenidzsán(o nem indul). Nem kizárt, hogy 2014-re javulnak az iráni- amerikai kapcsolatok, és megvan a Nabucco legnagyobb szállítója, így OO- befolyása csokkentve.Érdekes „játszmák” lesznek még itt. De addig is a jelenlegi iráni elnok megpróbálja javítani (ahogy o mondta – stratégiai szintre hozzni) a kapcsolatokat OO-al. Nemsokára ellátogat OO-ba, ahol bízik az oroszok támogatásában….., szorul a hurok Irán korul júl.1 -tol hatályba lép az olajembargó, másra nem számíthat csak moszkvára.
comandante
Javíts ki ha tévedek de az Alkotmányt azért hívják Alaptörvénynek mert a Jobbik ezt szerette volna.Mi azzal a baj,ha a rendőrök az Alkotmányra (még ha nem is ez a neve)esküsznek?
beta:
A demokráciadeficit nevű fogalmat a kettős mércét alkalmazók alkották meg, mivel erre hivatkozván rengeteg oldalról lehet támadni egy patrióta megközelítéssel dolgozó kormányt. A szocik elvtelen és maximalista kiszolgálói a nemzetközi pénzvilágnak, némi baksis fejében. Mo-n csak papíron volt rendszerváltozás, a csehek, lengyelek kivágták a hatalomból az előző rendszer prominenseit. Mi nem. Borisz kábé össze is foglalta.
Dudi gondolkozz az soha nem árt! Ha mindegy lett volna akkor az alaptörvényt ma alkotmánynak hívnák. Csak egy egyszerű, az alkotmány bíróság teljesen hatáskörön kívül esik.
A másik. Íme két videó:
http://youtu.be/0CGCe3XOVys
http://youtu.be/keAXmbElscE
comandante
Nagyon egyszerű.Nincs alkotmányunk(vagy is van csak nem ez a neve) innentől kezdve még is mi a péklapátra kellett volna esküdniük?
….”ráadásul a magánkézben lévő MNB-t is vissza akarta”….
borisz ! Az MNB Magyarország állami bankja !
Emberek! A kommentelési lehetőség nem azért van, hogy a magyar aktuálpolitikával foglalkozzunk!! Kéretik ezt más helyen, vagy a HTKA fórum vonatkozó topicjában megbeszélni. Utóbbi helyen egyébként lényegesen kényelmesebb feltételek állnak rendelkezésre ehhez.
Köszönöm.
Panzerfaust:
Rövidre fogom, mert tényleg nem politikai fórumon vagyunk. A demokráciának vannak írott és íratlan szabályai. Ha valaki olyan helyzetet idéz elő, ahol papír szerint demokrácia van, de amúgy sérülnek annak intézményei, akkor bizony csökken a demokrácia. A média centralizálásával és önkényes szabályozásával, az Alkotmánybíróság mozgásterének csökkentésével, stb a kormány pont ezt idézte elő. De vitathatatlan példa erre az, hogy a választások előtt anyagi hátrányba akarják hozni a többi pártot, nehogy rendes verseny legyen.
Mindegy ki van hatalmon, egyiket sem a köznép jóléte érdekli. Csorbul a demokrácia? Ugyan, mintha valaha lett volna nálunk ilyesmi…
Egyébként Törökország és Izrael most újból lepacsizik, hogy lett egy közös „utálnivaló”?
„http://www.oroszvilag.hu/?t1=posztszovjet_terseg_hirei&hid=3302”
Már csak azért is meg kéne támadni őket mielőtt még jenki vadászrepcsik települnének oda.
Borisz:
A belpolitika sosem érdekelt, ezt a trendet is csak érdekességképpen jegyeztem meg, de lapozzunk.
Commandante és Boki:
Ron Paul egy fogalom az amerikai lakosság körében. Nemrég volt egy nem hivatalos közvélemény kutatás, amelyből kiderült, hogy az amerikai lakosság egyre növekvő százaléka Ronnal szimpatizált. Ez a Ron olyan dolgokat mondott, amitől égnek állt sokak haja Washingtonban, gőzerővel dolgoztak azon, hogy minél kevesebb sajtóidőt kapjon a koma, nehogy végül bekeverjen. Meg találtak valami bűnügyet a fiával kapcsolatban is, amiből lett is nagy médiacirkusz. Ron leírva.
Ahmedinezsád. A komának sok összetűzése volt a teokratikus vallási vezetőkkel, hozzájuk képest Ahme egy messze felvilágosult demokrata. Bárki is jön utána (ő kiszáll a politikából, ezt már előre jelezte), ha nyugton akar ülni a székében, akkor be kell hajolnia az ajatollahnak. Az ajatollahok meg minden, csak nem Nyugat és demokrácia pártiak.
Ha így jobban tetszik, Ahme úr után nem jön jobb.
Irán nagyon komoly szövetségese lehetne az USA-nak a térségben, de ettől Izrael és Szaúdi visítófrászt kapna. Márpedig amíg az USA „élvezi” a szaúdi és izraeli betétek előnyeit, addig a felállás nem változhat.
Szaúd-Arábia uralkodója pár éve Putyinnál járt, ahol megpedzegette, hogy itt az ideje azon elgondolkodni, hogy Rijád is atomhatalommá váljon. Erre a hírre felkapták a fejüket Washingtonban is, ahol annyira nem örültek annak, hogy a szaúdi főmufti ezt Putyinnal vitatja meg, ráadásul Moszkvában.
Izrael sem gonoszságból, hanem stratégiai érdekből erőlteti Irán bombázását, amelyet szeretné, ha az USA végezne el. Ha sikerül a siíta államot olyan háborúba rángatni, ahol kiújul a siíta-szunnita ellentét, akkor Tel-Aviv levegőhöz jut.
Ha Irán nem megy, akkor legyen Szíria. Egy a lényeg: az Izraellel egyre ellenségesebbé váló török, egyiptomi és iráni hatalom ellen Izrael egymaga kevés lesz, ráadásul egy ilyen, a zsidó állam számára katasztrofálisnak minősíthető „stratégiai háromszög” ellen az USA sem tudna sok mindent tenni. (Nem is akarna.) Izraelnek meg kell előznie azt, hogy török-iráni-egyiptomi, azaz ottomán-perzsa-arab együttműködés alakuljon ki, mivel ő marad akkor az egyetlen kakukktojás a Közel-Keleten. Ráadásul egy ilyen nem kívánatos helyzetben Szaúd-Arábia is hamar behalkulna.
Itt lépnek a képbe az oroszok, akik – nem barátai sem Iránnak, sem Izraelnek. Viszont remekül tudják kevergetni ők is a kakát azért, hogy gördítsenek némi akadályt egy ilyen muzulmán együttműködés elé. Egy török-egyiptomi-iráni együttműködés következő fázisa az egész muzulmán világ maguk köré gyűjtése lenne, hiszen ne feledjük, ez a három állam a muzulmán nemzetek három legerősebb pillére.
Ez komoly veszélyeket rejt már Oroszországra nézve is, így Moszkva egy ponton mindig kihátrál a nagy lelkesedés mögül és kicsit közelít Izraelhez.
http://www.hirado.hu/Hirek/2012/06/25/16/Sziriarol_es_Iranrol_targyal_Putyin_Izraelben.aspx
Ugyanakkor látni kell azt is, hogy a Nyugat is futja a külön köreit. Az USA sem akarja, hogy az oroszok teret nyerjenek a Közel-Keleten, az EU-n belül is van külön brit és francia érdek arrafelé. Meg van német is, de ez szemben áll a többi nyugati nagyhatalom érdekével.
Már csak Kína hiányzott, hogy „beleugasson” a sztoriba:
http://www.hirado.hu/Hirek/2012/06/25/17/Peking_reszt_vesz_a_tervezett_genfi_Sziria_konferencia_szervezeseben.aspx
Nincs itt jó oldal Uraim sehol, farkasok marakodnak a koncon csak. Illetve egy jó oldal létezik: aki háború helyett kivezeti a Közel-Keletet és utána az egész világot is ebből a zsákutcából, amibe mostanra jutott a civilizációnk. Ellenkező esetben minden oldal nagyon szomorú lesz a végén.
M
Közben akció van megint, a szírek egy másik gépet is célba vettek, bár ezt csak a radarral, lövés nem dördült el ill. több katona és vezető dezertált Szíriából, családjaikkal egyetemben. Még este lefordítom az anyagot.
Egy poén is jutott a végére, olvasom a híreket és az alábbi szalagcímet láttam meg:
Syrien schießt auf türkisches Kampfflugzeug
Ez annyit jelent, hogy Szíria tüzet nyitott egy török vadászgépre
Ez helyett viszont azt olvastam, hogy:
Syrien scheißt auf türkisches Kampfflugzeug
Ez meg annyit tesz, hogy Szíria szarik a török vadászgépre
Hirtelen meglepődtem, hogy milyen tökös gyerekek ezek a szírek :D Még jó, hogy nem én fordítok Erdogannak :D
Roni:
Grúzia kivételesen igazat mond. Oroszország Irán vagy Szíria megtámadása esetén azonnal korridort nyit a Kaukázuson keresztül (Grúziát úgy söprik le, mintha ott sem lett volna) Azerbajdzsán és Örményország irányába. Nagyon komoly támadó orosz haderőt vontak össze 2008 óta az oroszok a térségben, Tbiliszinek még egy rövid ideig tartó ellenállásra sem lenne igazi esélye, ha az orosz hadsereg megindulna.
Ezzel bedarálnák a Kaukázust, ugyanakkor a kialakult folyosó elvi és gyakorlati lehetőséget adna arra, hogy az orosz haderő szükség esetén tovább nyomuljon dél felé, ha szükséges. De ennek a stratégiai hátterét most hagyjuk, ugyanis az messze túlmutat a szimpla közel-keleti eseményeken.
Irán tavaly szintén komoly erőket vont össze Azerbajdzsán határán, így az azeri vezetésnek nagyon óvatosan kell kezelnie minden kérdést. Az azeri-örmény szembenállás török szimpátiával párosul, ugyanakkor a kurd kérdés alaposan felboríthat mindent.
Igaz, hogy régi elemzés, de nem rossz, azt tessenek figyelembe venni, hogy 14 évvel ezelőtt íródott.:
http://www.hetek.hu/fokusz/199808/a_megosztott_iszlam
A „Nemzeti ellentétek” fejezet sok apró, egyéb részletet is feltár.
Végezetül még egy érdekes írás, szerintem ezt is illik egyszer elolvasni, mert jól árnyalja a képet:
http://magyarnarancs.hu/kulpol/torokorszag_kozel-keleti_ambicioi_-_a_birodalom_visszavagyik-72833
Üdv: M
Forest:
„Még jó, hogy nem én fordítok Erdogannak”
Ki tudja, lehet, hogy inkább kár. ;)
Úgy látom előző hozzászólásom el lett varázsolva… Talán a politika STOP miatt?
Kedves olvasótársak!
Egy fontos dologról elfelejtkeztek! Lassan már egy éve folyamatosan írtja a szír kormány a lakosságot. Az ENSZ tehetetlen akkor valamit tenni kell. Ilyenkor támogatható ez a kiskapus megoldás. Én sajnálom, hogy csak most történt meg és nem hamarabb, talán több ártatlan élet is megmenthető lett volna. Remélem mihamarabb beavatkoznak.
Akár jönnek a törökök, akár az oroszok, vagy a NATO egy biztos: Assad el fog tűnni a bársonyszékből és demokratikusabb lesz az állam.
snakeye
Megy a pont, akár assad akár a jenkik által támogatott terroristák irtják a népet ideje lenne véget vetni ennek.
Ha már az oroszok lusták megmozdítani magukat, pedig a jenkik nem1 kommunisták által támogatott csőcseléket intézett el as hidegháború idején .
Ha meg putyin annyira támogatja az assad kormányt küldjön vagy 20 000 katonát a békéért mert nagyon kéne oda.
snakeye
Jó reggelt szerintem te még alszol. Libia, Irak kapcsán mit oldott meg a légicsapások, valamint az egyik állam fizikai megszállása?
Libia( ki lett tárgyalva) lényeg: Kadafi halott. Az ország bankokba tárolt vagyona le nullázódott, olajuk már a franciáké és briteké. Híradások szerint törzsi háborúk zajlik most. Ez mennyivel jobb mint a Kadafi rendszer?
Irak- Állítólagos tömegpusztító fegyverei. Lassan 10 éve pokolgépek robbannak napi szinten. A mezőgazdaság le nullázva. Jenki vetőmag amiből meddő termés lesz. Így a vetőmag forgalmazótól függenek.
Olaj készletek idegen kézen. Demokrácia van ,de az ország széteső félben. Kurdok erőteljes függetlenedése ( olaj kicsin zsíros része kurd területen van). Egyszerű embereknek nem jobb az élete mint Szaddam alatt. Lehet rosszabb.
Kedves Snakeye. Te azt gondol, hogy fegyveres külső beavatkozás segít. Az egyszerű Szír emberen? Mikor a forradalmárok ugyan úgy kegyetlenkednek, rabolnak. Alkaidások nem a felebaráti szeretett hívei. Gátlástalan gyilkosok. Aszad bukásának az árát is a szírnép fogja megfizetni. Az új vezetőség kapcsán meg csak fohászaik lehetnek. Valamint reményeik,hogy nem lesz sokkal rosszabb.
Tudod volt egy Magyar Népköztársaság. SzU tankjainak kivonulása után az ország lakói sokat reméltek. Csúnyán pofára estek.
snakeye
Még valami. Nem voltál elég tökös a F-4 navigátor ülésébe beülni?
Mért más küldtél a halálba?
Ha már ennyi magasztos volt a cél!
Montezuma:
Egy országot még régen sem lehetett csak úgy megtámadni, manapság meg kifejezetten komoly indok kell hozzá. Ha az az ország meg konkrétan egy demokrácia, akkor szinte lehetetlen. Ezért Oroszország nem fogja megtámadni Grúziát. Annyira azért nem is kell neki egy háború, másrészt meg a következményeit nem akarnák felvállalni. Ha ugyanis megtennék, akkor az a nemzetközi politikában egyenlő lenne azzal, mintha kijelentenék, hogy joguknak vélik azt, hogy más országot csak úgy megtámadjanak. Ennek beláthatatlanok a következményei. Nincs politikus aki ezt bevállalná. De nem is akarják.
Ami meg egy USA-barát Iránt illeti, az nyilvánvalóan nem hirdetné azt, hogy Izraelt el kell pusztítani, és nem folytatna Izrael-ellenes politikát. Ennek pedig Izrael kifejezetten örülne. Tudják ők, hogy valójában arrafelé rajtuk kívül Irán az egyetlen demokráciára alkalmas ország.
snakeye
„Lassan már egy éve folyamatosan írtja a szír kormány a lakosságot.!
Ez így nem igaz. A hadsereg nem népet irtja, hanem tuzérséggel lovi az orlovész, bujdosó radikálisokat,akik lakónegyedekben bujkálnak. Sajnos sok a civil áldozat, de emellett a szír radikálisok (szunniták, líbiai zsoldosok, al-kaidások) sok civilt (alavitákat, keresztényeket ) megkínoztak és kivégeztek, meghalt 2500 szír katona is , de errol valahogy nem ír nyugati sajtó. Nem lenne háború, oldoklés, ha nincs a CIA , nem pénzeli és fegyverzi a harcosokat Szaúd- Arábia és Katar.
Mert mind pénzért harcol 800-1000 USD kapnak. Szaúd Arábia még a dezertáló szír katonáknak is fizet ha elmennek TO-ba . ˇigy csak fokozódni fog a helyzet.
panoz
Ha Aszad el is megy vagy eltávolítják, béke nem lesz soha és demokrácia se.
Ott van Jemen , ott is leváltották az elnokot, ill, lemondatták. Ott az új elnok meg minden. Csak egy baj az Al kaida ellenorzi az ország felét, heti szinten megy a gyilkolás… Ez az új demokrácia.
3- 4 éve mindenhol béke és nyugalom volt az arab országokban (ahol egyes kommentelok szerint demokráciáért ment a harc)
„A hadsereg nem népet irtja, hanem tuzérséggel lovi az orlovész, bujdosó radikálisokat,akik lakónegyedekben bujkálnak. Sajnos sok a civil áldozat, de emellett a szír radikálisok (szunniták, líbiai zsoldosok, al-kaidások) sok civilt (alavitákat, keresztényeket ) megkínoztak és kivégeztek, meghalt 2500 szír katona is , de errol valahogy nem ír nyugati sajtó.”
aha, szóval mert elkövetnek mocsokságokat a felkelők, ez már „legalizálja”, hogy tüzérséggel lőjenek lakónegyedeket…értem én, a katona pedig katona, szar ügy, de a harci cselekményekben általában meg szoktak halni, gondolom a jordániába dezertáló pilóta nem jókedvében dezertált, szíriában jelenleg mind a két fél háborús bűnöket követ el, akár tetszik akár nem, de ez meg szokás állítani valahogy…
Most valószínűleg sokan meg fognak kövezni, de leírom (kissé ferde) gondolatomat. Az Úristen (Allah, Jehova, stb.) nem nézi jó szemmel a túlnépesedést. Az arab tavaszt valamilyen szinten demográfiai forradalomnak is nevezhetnénk. Azok az országok, ahol eddig végigsöpört, túlnépesedett, lehetőségeikben gazdag, valóságban szegénységben tartott országok. A túlnépesedés miatt hódít a radikális iszlám és a polgárháború valójában a túlnépesedés „természetes” levezetése.
A világ vezetői pedig rájöttek, hogy a feszültségeket nem kell európai vagy világháborúval megoldani. Elég itt-ott egy-egy szelep, egy-egy „ellenség”. Így találkozik a „világhatalom” és a természet érdeke……
Most épp Szíriában…..
A történelemben többeket is áldoztak fel a semmiért nem csak két pilótát! Nem kell az álszent duma. A szír népnek mennyivel lesz jobb, hogy senki nem tesz semmit és az ENSZ-ben pedig csak szájkarate folyik? A szír hadsereg a fizetett külföldi zsoldosok miatt halomra öli a saját lakosságát? Ez nekem sántít. Ugye ezt te sem hiszed el?
Egyébként a többivel egyetértek amit írtál mert Irak és Líbia lerohanása és „demokratizálása” (nála ez kizsákmányolást jelent) csak a nyugat gazdasági és politikai hatalmának érdekeit képviselte. Köze nem volt tömegpusztító fegyverekhez és szenvedő civil lakossághoz.
És igen Katar és SZA is felkerülhetne az étlapra és ott is seggbe rúghatnák a főbasszájba emberkéket!
De ha szerinted ez a mostani állapot jobb és újabb 1 millió embert nyugodtan legyilkolhat a szír hadsereg akkor legyél szíves jelentkezzél Hágában és ülj be egy életfogytos háborús bűnös mellé lakótársnak.
Még gyorsan válaszolok, utána dolgoznom kell tovább. Mára ennyi lesz, nyugi. ;)
Snakeye:
„Egy fontos dologról elfelejtkeztek! Lassan már egy éve folyamatosan írtja a szír kormány a lakosságot.”
Dehogy feledkeztünk el. Mihelyst azt írod, hogy a szír kormány és a külföldről pénzelt zsoldosok gyilkolják a szír lakosságot, máris közelebb vagyunk az igazsághoz. Az arányokat ne feszegessük, azt esélytelen meghatározni.
„Az ENSZ tehetetlen akkor valamit tenni kell.”
Az ENSZ tehetetlen = a nagyhatalmak nem tudnak megegyezni, miközben mindkét oldal bőszen pénzeli és fegyverzi a saját üzletfeleit.
Szerinted mit kéne tenni? Vagy te azt hiszed, hogy ennek bármi köze van a diktatúrához vagy a demokráciához? Akkor demokráciát és egyenjogúságot a szaúdi nőknek is! Engedjék őket indulni a Londoni Olimpián! És ne lövessék Bahreinben a tüntetőket! És engedjék szabadon a bebörtönzött politikai foglyokat Kínában! És zárják be Guantanamo-t is!
Na, melyik fasza gyerekkel kezdjük a bombázást?
„Akár jönnek a törökök, akár az oroszok, vagy a NATO egy biztos: Assad el fog tűnni a bársonyszékből és demokratikusabb lesz az állam.”
Igen, jó eséllyel majd egy demokratikusan megválasztott enyhén szélsőséges muzulmán csapattal. Már alig várom.
Sankeye, szép szavak, de a lényeg nem ez. Erdogan a társadalomban egyre erősödő iszlám vonulat nyomására komoly tisztogatásokba kezdett a világi török vezérkarban. A török haderő felső vezetése már most megosztott és komoly belső feszültségek vannak. A tisztikar egy része fázik Erdogan lépéseitől.
No, ennek fényében lehet tippelni, hogy miért kellett odaküldeni egy fegyvertelen gépet és szándékos külső krízist generálnia. Moszkva ma jelezte, hogy nem adja fel Tartuszt. Akár marad Asszad, akár nem.
Beta:
„Egy országot még régen sem lehetett csak úgy megtámadni, manapság meg kifejezetten komoly indok kell hozzá.”
Na ja. És Te azt hiszed, hogy az oroszok nem fognak kreálni egy ürügyet, ha kell. Oké-oké, hogy ezek szerint Oroszország tök jó fej, de ebben had legyek kicsit szkeptikus. „Van az a pénz”, amiért kreálnak majd egyet. De van annyi is, amennyiért már ezzel sem fárasztanák majd magukat.
Maradjunk annyiban, hogy Törökország és Szíria farkasszemet néz, Irán és Izrael meg nagyon hangosan kussban van. (Ma egyébként zavargások törtek ki Tel-Avivban, a jónép egy kicsit dühös mostanság a saját kormányára. Pedig milyen frankó ott minden, nem?)
M
„Akár jönnek a törökök, akár az oroszok, vagy a NATO egy biztos: Assad el fog tűnni a bársonyszékből és demokratikusabb lesz az állam.”
Igen, jó eséllyel majd egy demokratikusan megválasztott enyhén szélsőséges muzulmán csapattal. Már alig várom.
Bocs, ez a beszólásom Panoznak ment az előbb!
Little: A hidegháború is szelepszinten működött, tökéletesen látod a folyamatot.
A gond a kezekből kicsúszni látszó kontroll miatt van. Márpedig az is elég, ha csak így látszik, erre ugyanis be lehet ugratni az „érdekelt” felet/feleket egy balhéba.
Ha pedig nem csak így látszik, hanem így is van, akkor még inkább aggasztó.
M
Bocsi én ezt a szituációt nem értem.
Szírek:
Miért lőtték le kapásból a Török légtér felől közeledő gépet. Nem lehetett volna ezt civilizáltan intézni…készültségi vadászok felszállnak (biztos vannak ilyenek a Török határ közelében) és beazonosítást követően felszólítja a behatolót a távozásra, vagy leszállásra.
Nem több gép jött csak egy. Egy géppel nem lehet megtámadni egy országot ezt ők sem hihették. Mire volt jó ez a kapkodás?! Gondolom az üteg parancsnok nem ma kezdte. Ráadásul itt szó esett arról, hogy a modernebb változatokat meg ráadásul orosz személyzet kezeli.
Nem emlékszem olyan szír nyilatkozatra, hogy minden légtérbe behatolóra felszólítás nélkül lőnek.
Törökök:
Másrészt ha ez egy felderítő változata volt az F4-esnek akkor gondolom tömve volt elektronikával. Észlelhette a rakéta indítást vagy közeledést. Nincs ilyenkor kötelező ellen tevékenység aktiválás a repülési forgatókönyvben? Ha mást nem jelzi a hazaiaknak, hogy itt és most lőnek rám.
Két pilótájukat szándékosan a vágóhídra küldték volna? A pilótáknak tudniuk kellett, hogy hova repülnek és ez mit von maga után. Ha meghaltak…ez még ugye nem biztos? Mennyire bonyolítja a dolgokat?
Mi van ha túlélték de a szírek találják meg őket?
Ez így nem igaz. A hadsereg nem népet irtja, hanem tuzérséggel lovi az orlovész, bujdosó radikálisokat,akik lakónegyedekben bujkálnak.
Akkor nagy levegő. Cseréld ki a hadsereget IAF-re, a tüzérséket legkisebb bombára és a radikálisokat palesztínra. Hoppá…
No, akkor itt lehet gondolkozni azon, hogy mi is a kettős mérce…
@darkforge
Engem is inkább a technikai oldala érdekel a dolognak és nem a politikai. Igen sok kérdőjel van, amit nem értek. Ez annak fényében, hogy gyak. semmit sem tudnuk, nem meglepő. Sem a távolságok, sem a célmagasság, sem a sebesség sem a siker elérő rendszer nem ismert. Mert kijöhet az, hogy „semmi meglepő”, meg az is, hogy „ez meg hogyan sikerült”?
http://index.hu/kulfold/2012/06/25/ujra_torok_gepre_lottek_a_szirek/
„a Phantomot egy hőérzékelő lézerirányítású rakéta találta el.”
Ez enyhén fájdalmas volt:) A legközelebbi dolog ami eszembe jut az a Starstreak, de ha tényleg ezzel lőtték le akkor kicsit baj van, mert kb 7 km a hatótávja. Ez pedíg azt jelenti, hogy saját vizek felett történt a találat.
Végül is hülyeség, mert csak Dél Afrika rendszeresítette az angolokon kívül.
Mégsem állom meg, úgyis tök unalmas melót nyomok.
Molni:
„Akkor nagy levegő. Cseréld ki a hadsereget IAF-re, a tüzérséket legkisebb bombára és a radikálisokat palesztínra. Hoppá…
No, akkor itt lehet gondolkozni azon, hogy mi is a kettős mérce…”
Teljesen igazad van. Ettől függetlenül azért egy megjegyzés: az USA sem nem annyira aggódott a palesztin lakosságért eddig és még sosem merült fel, hogy a US Air Force rendet vág az IAF soraiban Palesztina felett.
De ez nem meglepő, mindenki kettős mércét alkalmaz.
„Engem is inkább a technikai oldala érdekel a dolognak és nem a politikai.”
Ezzel nincs is semmi gond. De örülök annak, hogy valahol azért foglalkoztat a téma. Amit én hiányolok: nincs infó a pilóták és a légvédelem forgalmazásáról semmi. Pedig ez sokat elárulhatna a körülményekről.
Darkforge:
Occam borotvája. Nem véletlenül repültek oda a törökök. A szírek sem véletlenül lőtték le a gépet. Lássuk, ki meddig mer elmenni. Mindkét fél teljesítette a parancsot.
(Hogy a török pilóták balfékek lettek volna vagy a szír légvédelem pánikból lövöldözött volna, kizárható.)
„Nem emlékszem olyan szír nyilatkozatra, hogy minden légtérbe behatolóra felszólítás nélkül lőnek.”
Nem ígértek semmit, hanem lőttek. Ez a háború.
Sajnos ez most nem 1987, nem Rust, nem Moszkva. Most nem enyhülés van, hanem egyre komolyabb feszítés. A tét emelve lett az asztalon. Ez a játék nem babra megy.
M
Ez a két „hír” így együtt…:
http://index.hu/kulfold/2012/06/25/osszeomlott_a_szir_hadsereg/
http://www.origo.hu/nagyvilag/20120625-a-lelott-torok-pilotakat-kereso-mentogepre-is-ralottek-a-szirek.html
Azért ezek tudnak mindkét félről hülye magyarázatokat adni :D
„gép nem hordozott fegyverzetet, repülése során egy radarrendszer működését hivatott ellenőrizni”
Aha, és pont ott kell ellenőrizni ahol tudják hogy harcok vannak és mindenki ideges egy kicsikét…
„A légvédelem állítása szerint az ellenséges gép az esti órákban, kis magasságban, nagy sebességgel hatolt be az ország légterébe, a lelövés pillanatában nem voltak tudatában annak, hogy a török légierő egy gépéről van szó”
Miért, arrafelé hány országgal határos még Szíria ahonnan olyan irányból repülőgép közeledhet?Mit gondoltak, a koreaiak jöttek látogatóba?És ilyenkor az az első hogy csak úgy tüzet nyitnak rá?És ha teszem azt egy eltévedt utasszállító?Biztos sok jó pontot kapnának érte…:O
A felderítő radarrendszer is egyfajta „radarrendszer”…, csak a szárazföldi eseményeket pásztázza, kvázi fotó minőségben. Csapatmozgások, új erősítések, ütegek, egységek aktivitása, plusz egy kis elektronikai hírszerzés. De ezzel a fórumozók többsége tisztában van, míg a nagybetűs átlag…!
No de, hogy a törököknek van -e ilyen radaros konténerük a Phantomokhoz?!
Nem kell az álságos tagadása a demokráciának, menjen Észak-Koreába az aki a diktatúrát szereti. Könyörgöm egy pólusú világ van, nem a hidegháborús hatalmak játszmái. Az SZU összeomlása óta létrejött demokráciák túlélési esélyei kiemelkedően magasak lettek.
Attól hogy arabok, a kultúrájuk nem akadálya a demokratizálódási folyamatoknak. Magyarország is megmaradt, pedig itt is zargatták a népet.
Szükségtelen ez az orosz és kínai imádat, ha ők nem tesznek semmit, akkor tegye meg a NATO.
A torok miniszterelnok-helyettes szerint a lelott F-4 -es miatt TO leállítja a villamos energia szállítását Szíriába, korábban még arról beszélt, hogy Bocsánat kérést várnak Szíriától és kompenzációt kérnek a lelott gépért.
Hát azért a Szírekre hullott már az áldás ha jól emlékszem! Aztán minek annyit gondolkodni, nem a mi gépünk akkor csak az ellenségé lehet. Másodszor 2 gép volt abból egyet szedtek le ha figyelitek a jelentéseket. Ha pedig kettő volt akkor bár mire lehet gondolni ilyen vészes időkben, nem azon gondolkodni hogy talán a törökök eltévedtek. Másrészt lehetett volna nappal is radart bemérni nem csak estefelé.
„Hőérzékelős lézerirányítású” ez így együtt nem igen szokott lenni.
Lehet, hogy hőérzékelős, lézeres közelségi gyújtós rakétára gondoltak…
Python: ment a pipa, szerintem is erre gondolhattak.
Gyerkek, ebből annyi „bemondja a jereváni rádió” poént lehetne gyártani, hogy már nyalom a szám szélét. :)
Leginkább azt kéne tudni, hogy történtek e nagyobb szárazföldi csapat mozgások a török-szír határszakasz török oldalán az eseményeket követően.
Érkeztek e újabb gépek a határ közeli repülőterekre (és főleg milyenek?). A környékbeli török kikötőkben és vizeken milyen mozgásokat hajt végre a török haditengerészet.
Ha nem látványos akkor valószínűleg nem katonai agresszióval akarnak válaszolni.
Persze ehhez elsődlegesen török hírforrások kellenének (Van esetleg valakinek török ismerőse?). A google earth mennyire használható ilyen célra. Az idő ablak kb. 72 óra: a lelövés időpontjának állapotát kellene összehasonlítani a mostanival.
Dark:
„Leginkább azt kéne tudni, hogy történtek e nagyobb szárazföldi csapat mozgások a török-szír határszakasz török oldalán az eseményeket követően.”
A csapatmozgások már régen megtörténtek, a törökök a szír és az iraki határ térségébe vannak csoportosítva már évek óta. A török hadsereg bármikor képes lenne benyomulni akár Irakba, akár Szíriába, akár mindkettőbe egyszerre, ha kell. (Innen lövik egyébként az iraki kurdokat.)
Nagyjából félmilliósra becsült iráni haderő található az iraki-iráni határ térségében valamint jelentősebb hk és tüzérség van az azeri határszakara is települve. Az iraki és az azeri határ közötti szakasz közvetlen török-iráni közös határ, kb. 300 km hosszon.
Ebben a relatív szűk régióban mostanáig kb. egymillió katona települt török, iráni, szír és iraki oldalról.
Ha Törökország támadni akar Szíria ellen, akkor a hadereje megfelelő pozíciókban van ehhez.
M
Figyeljétek a holnapi híranyagot Szíriával kapcsolatban, lesz benne 1-2-3 nagyon hasznos hír.
Amúgy megjegyzem, hogy a hivatalos török infók szerint nem lőttek második gépre. Egy mélyen rettegő angol hírportál nyomta ki ez a baromságot és természetesen a hazai ballib média nem volt rest átvenni.
Lehet, hogy hőérzékelős, lézeres közelségi gyújtós rakétára gondoltak…
Vagy összekeverte az IR MANPAD-ot a lézeres SACLOS-szal. Már, ha van ilyen elven működő rendszere a szíreknek…
molni
Van lézeres SACLOS irányítású légvédelmi rakéta a világon?Javíts ha tévedek de szerintem nincs.
Forest: Ki nem hagyom!
Üdv: M
Montezuma:
„És Te azt hiszed, hogy az oroszok nem fognak kreálni egy ürügyet, ha kell.”
Nem lehet csak úgy kreálni indokot egy ország lerohanására. Sőt, a komolyabb indokokhoz valamely nem befolyásolható esemény is kellhet. Például Irak megtámadását önmagában a vélt vegyi fegyverek vádja nem lett volna elég, kellett hozzá Szeptember 11-e is.
* Irak megtámadásához
dudi, van a világon. Már említettem: Starstreak. De csak az angolok és a dél afrikaiak rendszeresítették.
@dudi
A svéd RBS 70. Fejből mást nem ismerek. Nini. :)
http://legiero.blog.hu/2012/06/21/akcioban_a_cseh_rbs-70-es
Pantsir szedte le egy rövid sorozattal. Van róla videó is a neten(strandolók készítették mobillal).
Nemzetközi légtér …
100 méteres magasságon haladt az RF-4-es.
doca
a Pantsir C1 rol tegnap dél korul jelentek meg találgatások. Orosz szakértok szerint Pantsir C1 -es szedte le.
http://vz.ru/news/2012/6/25/585356.html
A szírek csak annyit mondtak, hogy uteggel lotték le a gépet nem rakétával.
A videon lehet hallani a tuzérségi lovéseket.
http://www.youtube.com/watch?v=bT9gM5ZilkY&feature=related
Pantsir szedte le egy rövid sorozattal. Van róla videó is a neten(strandolók készítették mobillal).
Azon a videón kb. semmi sem látszik. A fegyverropogás hangja ziher, hogy nem a Patsir. Inkább egy kézifegyeré. Egy 30 milis ágyú „picit” másképpen szól.
2:44
http://www.youtube.com/watch?v=AdGZ5y8aEyI
0:26
http://www.youtube.com/watch?v=d-Ti-5BGzf4
Vagy hallgasd meg a GAU-8-at.
Orosz szakértők szerint Pantsir, mert azt szállítottak komolyabb AAA csöves cuccként.
boki által linkelt videón látszik is a hegytetőn a torkolattűz és a lőpor „füst”, de elég rossz mindőségű a felvétel, mind a hang mind a kép terén, pl. a gép(RF-4-es) nem is látszódik.
Hol? Időpont a videóban? A fenti videókon ugyanaz a fegyver szól, amit itt kellene hallani. Közük nincs egymáshoz..
Annak aki még olvassa a hozzászólásokat ennél a hírnél:
A gép lelövése után történt egy érdekes fejlemény. Mégpedíg, hogy a lázadók elfoglaltak egy kormányzati radarállomást:
http://www.youtube.com/watch?v=_enD0hEwqQE
további érdekesség az eggyik radar típusa:
http://i.imgur.com/jfJYV.jpg
(lássuk, ki találja ki először milyen radar van a képen?)
Mackensen
Légtérellenőrző radar van a képen méghozzá mobil.
Hát a videón több is látszik van egy P-12 vagy P-18 is. A teherautón levőt nem látni rendesen.
Itt a megoldás:
http://www.ausairpower.net/APA-HQ-9-12-Battery-Radars.html#mozTocId855791
A fényképen amit belinkeltem lehet látni a kamion márkajelzését a hűtőmaszkon.
Russian Destroyer Shot Down Turkish Airplane… vagy mégsem.
http://rusnavy.com/news/newsofday/index.php?ELEMENT_ID=15441
Még egy kevés adat a radarhoz:
http://chinesemilitaryreview.blogspot.ro/2012/02/chinese-self-propelled-jy-11b-3d.html
Kíváncsi vagyok, hogy mennyit vasaltak le érta Assadtól, most, hogy bajban van.